Топ Новости

Софија од ООУ „Ристо Шуклев“ Негорци најдобра по географија

Недела, 09 Февруари 2020

Денешниот неделен ден (09.02.2020 г.) во ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија се одржа општински натпревар по Географија со ученици од сите четири основни училишта во општината.

Првото место со 99 освоени бодови од вкупно 100 освои Софија Милосавлевиќ под менторство на наставникот Венци Попов од ООУ „Ристо Шуклев“ Негорци.
Второто и третото место им припадна на ученици од ООУ „Вадо Кантарџиев“ од Гевгелија, и тоа: втор е Ѓорги Новаковски со освоени 97 бодови, а Трет е Јован Оџаков со освоени 95 бодови - ментор Снежана Аџиева од ООУ „Владо Кантарџиев“ Гевгелија.
Од вкупно 32 ученика од VI-то до IX-то одделение кои учествуваа на општинскиот натпревар по Географија 12 од нив кои освоија над 80 бодови се пласираа за учество на регионален натпревар по географија на кој ќе учествуваат и ученици од Општинските основни училишта од околината. Регионален координатор за учество на денешните победници и 12-те ученици пласирани за регионалниот натпревар по географија е наставничката Снежана Аџиева.

Дека нашите ученици знаат географија доказ е тестот кој е изработен од Мекедонското географско друштво со чија соработка и координација се организираат општинските, регионалните и државните натпревари по географија за учениците како за основното, така и за ученици од средното образование. Викендов такви натпревари на општинско ниво се одржаа во Тетовскиот, Скопскиот и Радовишкиот регион.

Организаторот на денешниот општински натпревар во Гевгелија на сите им испорача честитки, за освоените места на учениците што ќе продолжат да се натпреваруваат, за залагањето на менторите за успешни остварувања на учениците, со желби за реализирани знаења и на повисоките натпреварувања, зошто со успех на регионалниот се обезбедува пласман за учество на републичкиот натпревар по географија. Last modified on Недела, 09 Февруари 2020 - 14:11

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Заев: Македонскиот јазик станува дел од големото европско семејство

- „Македонскиот јазик е наведен како јазик на кој треба да се преведе

Повеќе

Марија Костадинова: Чест ми е да бидам кандидат за пратеник од победничката

Кандидатката за пратеник од СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова од

Повеќе

Првенците на генерацијата 2019/20 наградени од Општина Гевгелија

Шесмина првенци на генерациите 2019/2020 од Општинските основни училишта,

Повеќе

Царината за две недели успеа да спречи 7 нелегални трансфери - заплени девизи,

Во текот на минатите две недели, царинските службеници открија три обиди за

Повеќе

Заев до ДПМНЕ: Ако се договорат кој е лидер во партијата ќе прифатам ТВ дуел

На граѓанската трибина одржана синиќа во Гевгелија, лидерот на СДСМ, предводник

Повеќе

Заев од Гевгелија: Ова не е гола борба за власт туку носење храбри одлуки за

СДСМ и коалицијата „Можеме“ вечерва одржаа отворена трибина со граѓаните на

Повеќе

Марија Костадинова од СДСМ: Не за рудници во нашата земја

Марија Костадинова кандидат за пратеник на СДСМ во ИЕ4 денеска со експресен

Повеќе

Марија Костадинова - капитални проекти за инфраструктурно поврзани граѓани

Кандидатот за пратеник на СДСМ и коалицијата „Можеме“ од општина Гевгелија за

Повеќе

Од денеска Македонија ги отвори границите без обврска за тест и карантин

Од денеска целосно се отвораат сите гранични премини во државата со што

Повеќе

Обнова на рудниците ветува ВМРО-ДПМНЕ

Во предизборната капмања ВМРО-ДПМНЕ ја актуелизира темата за отварање на

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.