Топ Новости
Дивеење во Гевгелија - Вторник, 24 Март 2020 09:49

Оставка на директорот на Средното училиште во Гевгелија

Четврток, 20 Февруари 2020

Директор на СОУ „Јосиф Јосифовски“ од Гевгелија, Цветан Неловски денеска претпладне депонира оставка од функцијата директор до градоначалникот на Општина Гевгелија.
Како повод за оставката наведува дека е од „лични причини“.

Тоа денеска на седница на Совет на општина Гевгелија го изнесе пред советниците градоначалникот Сашо Поцков пред разгледувањето на материјалите кои се однесуваат на СОУ „Јосиф Јосифовски“ од Гевгелија, а се со потпис на Неловски. Се разгледуваа извештајот за работа на средношколскиот училишен центар, финансивиот извештај за 2019 и програмата за работа за 2020 година. Без дискусија и без забелешки материјалите добија согласност од советниците.

Разрешување на директорот Цветан Неловски побара јавноста во Гевгелија пред два дена кога излезе информација со фотографии од казино „Сенатор“ Гевгелија дека тој е добитник на награда - автомобил. Имено, меѓу тројцата добитници на награди „Мерцедес Гранде Џекпот“ е Нелоски, актуелен директор на СОУ „Јосиф Јосифовски“ во Гевгелија, кој освоил автомобил „Мерцедес А класа“. Заедно со резултатите за наградата и бројот на добитничкиот талон постирани се и фотографии од посета на директорот Нелоски на казино Сенатор, а таму сигурно не се одвивала образовна презентација, или образовен квиз на знаење, освен игри на среќа за која дејност е регистрирано казино „Сенатор“.

По реакциите во јавноста за моралниот кодекс на директорот кој е воедно и професор и педагог, и прашањата „каков пример остава на помладите генерации, учениците со своето однесување и посета на казина“, локалните тела кои го именуваа Неловски на функцијата побараа негова итна оставка од морални причини.

Неловски ја депонира оставката денеска претпладне до градоначалникот на Општината која е надлежна за образованието во локални рамки како делегирана одговорност од централната власт.

Во прилог веста која ја разбранува гевгелиската јавност, објавена од казино „Сенатор“ Гевгелија.

Last modified on Четврток, 20 Февруари 2020 - 16:55

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Корона низ бројки кај нас и во светот до 13 часот

Истекува 41 ден од првиот дијагностициран случај со корона во Македонија, а во

Повеќе

Во Гевгелија наврнати 90 литри дожд на 1 м2 за пет дена, водостојот на Вардар

Почетокот на месец април започна со дожд и во изминатите пет денови од 01 до 05

Повеќе

Македонија влегува во втора фаза во битката со корона вирусот

Нови 72 заразени од корона вирусот, тројца оздравени и двајца починати е

Повеќе

Општина Гевгелија со мерки за олеснување на општинските даноци и такси кон

Поради епидемијата со корона вирусот во државата Владата донесе два пакета

Повеќе

Царинските работници активни во одржувањето на домашната економија и за време

Додека трае епидемијата со корона вирусот и вонредната состојба во државата

Повеќе

Тешко повреден возач во сообраќајка кај Прдејци

Новоасфалтираниот регионален пат Прдејци-Смоквица кој е оптеретен со промет од

Повеќе

Втората акција - пакети со лична хигиена за социјалните категории граѓани во

Мобилни тимови на Општина Гевгелија и денеска ја продолжуваат акцијата за помош

Повеќе

Македонија доби пристап до Европскиот Солидарен Фонд

Заедничката борба со корона вирусот се повеќе не' приближува и обединува со

Повеќе

Во прекин железничкиот сообраќај - Товарен воз излета од пругата кај Миравци

Поради одрон на камења врз самата железничката пруга која ја блокирала во

Повеќе

Дезинфекциони бариери на влезот од Гевгелија

Денеска на влезот од Гевгелија на раскрсницата пред надвозникот се поставуваат

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.