Топ Новости
Дивеење во Гевгелија - Вторник, 24 Март 2020 09:49

Ветровита Гевгелија со брзина на ветер од 50 км/час

Четврток, 27 Февруари 2020

Денешното тивко и напати облачно време попладнево продолжи со ветерни налети чија најголема брзина достигна од 50 километри на час. Јачината на ветерот достигна до 13 метри во секунда со налети од север и осетно ја намалија сликата за налик топлата февруарска зима.

Најголем интензитет на удари вкупно 11 беа регистрирани во период од 16 до 17 часот, а од 17 до 18 часот интензитетот на ветровити удари се проретчи на 5-6 налети со јачина од 8 м/сек што е еднакво на брзина на ветер од 40 километри на час.

- „Ова не е бранот на скопското ветровито струење на воздухот кое синоќа достигна брзина од 80 до 100 километри на час. Со таква брзина на движење ќе требаше да пристигне во Гевгелија за час и половина“, велат од Метеоролошката станица во Гевгелија. Сепак, проретчените налети на ветер што ги регистрира нанометарот во гевгелиската метеоролошка станица и намалената јачина укажуваат дека истиот ја губи силата и се очекува стабилизирање на временските прилики, вели дежурниот метеоролог Атанас Терзиев.

За утре не' очекува умерено облачно време со услови за дожд, но можеби краткотраен како утринските капки кои речиси ги заборавивме во текот на денот.


Last modified on Четврток, 27 Февруари 2020 - 18:35

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Корона низ бројки кај нас и во светот до 13 часот

Истекува 41 ден од првиот дијагностициран случај со корона во Македонија, а во

Повеќе

Во Гевгелија наврнати 90 литри дожд на 1 м2 за пет дена, водостојот на Вардар

Почетокот на месец април започна со дожд и во изминатите пет денови од 01 до 05

Повеќе

Македонија влегува во втора фаза во битката со корона вирусот

Нови 72 заразени од корона вирусот, тројца оздравени и двајца починати е

Повеќе

Општина Гевгелија со мерки за олеснување на општинските даноци и такси кон

Поради епидемијата со корона вирусот во државата Владата донесе два пакета

Повеќе

Царинските работници активни во одржувањето на домашната економија и за време

Додека трае епидемијата со корона вирусот и вонредната состојба во државата

Повеќе

Тешко повреден возач во сообраќајка кај Прдејци

Новоасфалтираниот регионален пат Прдејци-Смоквица кој е оптеретен со промет од

Повеќе

Втората акција - пакети со лична хигиена за социјалните категории граѓани во

Мобилни тимови на Општина Гевгелија и денеска ја продолжуваат акцијата за помош

Повеќе

Македонија доби пристап до Европскиот Солидарен Фонд

Заедничката борба со корона вирусот се повеќе не' приближува и обединува со

Повеќе

Во прекин железничкиот сообраќај - Товарен воз излета од пругата кај Миравци

Поради одрон на камења врз самата железничката пруга која ја блокирала во

Повеќе

Дезинфекциони бариери на влезот од Гевгелија

Денеска на влезот од Гевгелија на раскрсницата пред надвозникот се поставуваат

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.