Топ Новости

Во гевгелиско возило пронајдени и запленети 5 килограми хероин

Среда, 11 Март 2020

На 9 март 2020 година, при детална контрола на автомобил со гевгелиски регистарски таблици, управуван од македонски државјанин, царинските инспектори од Одделението за оперативни работи во соработка со Министерство за внатрешни работи, пронајдоа хероин со вкупна тежина од околу 5 килограми, скриен во специјално конструирани простори на возилото – бункери.

По барање на Министерство за внатрешни работи, на царински терминал во Скопје царински инспектори извршиле детална контрола на патничкото моторно возило, при што во просторот под крилата од левата и десната страна, пронајдени се специјално направени бункери каде биле сокриени 10 паковки, облепени со кафеава селотејп трака, наполнети со кафеава прашкаста материја со карактеристичен мирис, која на тестер за дрога покажа дека станува збор за хероин, со вкупна тежина од околу 5 килограми.

Хероинот и лицето се предадени на Министерството за внатрешни работи за понатамошна постапка, јавуваат од Царинската управа на РСМ.

Во интерес на постапката не се изнесуваат други податоци за лицето кое го превезувал скриениот хероин, ниту за возилото, само фотографии од извршениот детален преглед во Царински терминал Скопје.

Фото: ЦУ на РСМ


Last modified on Среда, 11 Март 2020 - 12:10

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Трговски оператори во Гевгелија вршат достава до нарачатели за време на

За време додека трае забраната за движење на граѓани и возила (т.н.

Повеќе

Корона низ бројки кај нас и во светот до 13 часот

Истекува 41 ден од првиот дијагностициран случај со корона во Македонија, а во

Повеќе

Во Гевгелија наврнати 90 литри дожд на 1 м2 за пет дена, водостојот на Вардар

Почетокот на месец април започна со дожд и во изминатите пет денови од 01 до 05

Повеќе

Македонија влегува во втора фаза во битката со корона вирусот

Нови 72 заразени од корона вирусот, тројца оздравени и двајца починати е

Повеќе

Општина Гевгелија со мерки за олеснување на општинските даноци и такси кон

Поради епидемијата со корона вирусот во државата Владата донесе два пакета

Повеќе

Царинските работници активни во одржувањето на домашната економија и за време

Додека трае епидемијата со корона вирусот и вонредната состојба во државата

Повеќе

Тешко повреден возач во сообраќајка кај Прдејци

Новоасфалтираниот регионален пат Прдејци-Смоквица кој е оптеретен со промет од

Повеќе

Втората акција - пакети со лична хигиена за социјалните категории граѓани во

Мобилни тимови на Општина Гевгелија и денеска ја продолжуваат акцијата за помош

Повеќе

Македонија доби пристап до Европскиот Солидарен Фонд

Заедничката борба со корона вирусот се повеќе не' приближува и обединува со

Повеќе

Во прекин железничкиот сообраќај - Товарен воз излета од пругата кај Миравци

Поради одрон на камења врз самата железничката пруга која ја блокирала во

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.