Топ Новости

ФОТО: Гевгелија со примена на Корона мерки

Сабота, 14 Март 2020

Триипол часа како се на сила вонредните мерки за спречување на ширењето на корона вирусот меѓу населението, Гевгелија во целост ги применува и почитува.

Улиците се без движење, без граѓани, без возила, со празни паркирлишта на јавните простори. Угостителските објекти се затворени, некои во целосен мрак, а некои само со светлечките реклами.

И гевгелиските казина се вон функција. Освен светлечката идендификација, светлечките екрани за промоција на казинските награди се вон функција.

Магистралниот пат кон граничниот премин Богородица е невообичаено празен, без познатата река посетители од Грција.

Од денеска со новите над 31 случај заболени во Грција, таа станува земја од средно ризично подрачје под закана од ширење на вирусот корона, поради што и таа влегува во земјите за кои Владата на РСМ од денеска воведе мерка - Забрана за влез на лица и патници од земји со среден и висок ризик од корона.

Ова е ноќната слика на Гевгелија после 22 часот. Угостителскит објекти во Гевгелија веќе се организираат својата понуда за подготовка на храна да биде достапна до граѓаните по пат на достава, со што објектите ќе работат само за подготовка на храна, а не и за пречек на гости, согласно мерките на Владата за целосно затварање на рестораните, кафитериите, казината, обложувалниците, баровите и затворените мол центри.

 

 

Last modified on Сабота, 14 Март 2020 - 23:26

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Трговски оператори во Гевгелија вршат достава до нарачатели за време на

За време додека трае забраната за движење на граѓани и возила (т.н.

Повеќе

Корона низ бројки кај нас и во светот до 13 часот

Истекува 41 ден од првиот дијагностициран случај со корона во Македонија, а во

Повеќе

Во Гевгелија наврнати 90 литри дожд на 1 м2 за пет дена, водостојот на Вардар

Почетокот на месец април започна со дожд и во изминатите пет денови од 01 до 05

Повеќе

Македонија влегува во втора фаза во битката со корона вирусот

Нови 72 заразени од корона вирусот, тројца оздравени и двајца починати е

Повеќе

Општина Гевгелија со мерки за олеснување на општинските даноци и такси кон

Поради епидемијата со корона вирусот во државата Владата донесе два пакета

Повеќе

Царинските работници активни во одржувањето на домашната економија и за време

Додека трае епидемијата со корона вирусот и вонредната состојба во државата

Повеќе

Тешко повреден возач во сообраќајка кај Прдејци

Новоасфалтираниот регионален пат Прдејци-Смоквица кој е оптеретен со промет од

Повеќе

Втората акција - пакети со лична хигиена за социјалните категории граѓани во

Мобилни тимови на Општина Гевгелија и денеска ја продолжуваат акцијата за помош

Повеќе

Македонија доби пристап до Европскиот Солидарен Фонд

Заедничката борба со корона вирусот се повеќе не' приближува и обединува со

Повеќе

Во прекин железничкиот сообраќај - Товарен воз излета од пругата кај Миравци

Поради одрон на камења врз самата железничката пруга која ја блокирала во

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.