Топ Новости
Билборд кампања - Понеделник, 06 Јули 2020 15:42

Дезинфекција на детските игралишта, улиците, паркиралиштата, јавните површини во Гевгелија

Вторник, 17 Март 2020

Од денеска ЈПКД „Kомуналец“ во соработка со Центарот за јавно здравје - Подрачна единица Гевгелија, а по налог на Општинскиот кризен штаб за спречување на ширење на вирусот корона започнаа со дезинфекција на јавните површини во Гевгелија.
Првата интервенција е направена на детското игралиште на шеталиштето „Маршал Тито“ каде и покрај апелите за седење дома во текот на денот можеше да се забележи присуство на деца кои си играат на лулашките, лизгалките и другите реквизити. Познато е дека вирусот корона може да се задржи и на тврди површини, метални и пластични, повеќе од 9 часа, па престојот и на детските игралиштата не изгледа здравствено безбедно, ако го знаеме овој податок.

Потоа, во текот на денот продолжи дезинфекцијата на целиот простор на централното шеталиште во градот.
Со акцијата што ја изведува ЈПКД „Комуналец“ ќе бидат опфатени прометните улици, паркинзи и други јавни површини во Гевгелија, каде што минуваат повеќе возила и луѓе. Дезиннфекцијата на јавните површини ќе се врши континуирано и стручно согласно упатствата на Центарот за јавно здравје-ПЕ Гевгелија.

Напоредно, Општинскиот Кризен штаб организира засилена контрола од страна на општинските служби за попречување на групни собирања во училичните дворови од страна на деца и повозрасни кои ги користат јавните простори за дружење надвор од дома, а контроли се вршат и на други јавни простори на кои укажуваат граѓаните дека се мета на посетеност и во ноќните часови. Паралелно се врши дезинфекција и на јавните површини. Акцијата ќе продолжи во континуитет додека трае заканата од корона вирусот, велат од Општинскиот кризен штаб од Гевгелија во кои партиципираат државни и локални институции кои функционираат во Општината.

Оваа мерка за дезинфекција на јавните површини произлезе после објавата на министерот за здравство В. филипче дека испитаните примероци на јавните простори покажале дека корона вирусот го има и на асфалтот, а опстојува на тврди и пластични површини повеќе часови од денот.


Last modified on Вторник, 17 Март 2020 - 19:44

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Среда, 15 јули - неработен ден за сите граѓани

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека 15 јули, среда, е

Повеќе

Демонстранти упаднаа во Собранието во Србија – интервенира полицијата

Неколку стотици граѓани се собраа пред српскиот парламент во знак на протест

Повеќе

Ципрас: Прогресивното поглавје може да продолжи само со Заев, лидер кој гледа

Поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас, чиј потпис стои на Преспанскиот

Повеќе

Откриени 211 мигранти кај Гевгелија, приведен возачот

Од МВР денеска јавуваат за уште еден обид за нелегален превоз на мигранти низ

Повеќе

Билборд кампања

Предвремените парламетарни избори во услови на корона епидемија наложија

Повеќе

Костадинова: СДСМ и „Можеме“ со конкретни мерки за поддршка на младите

Кандидатката за пратеник на СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова, со

Повеќе

Грција нема да ги прима српските туристи

Грција од утре наутро (06.07.2020 понеделник) во 6 часот ги затвора границите

Повеќе

Анкета на НДИ: Заев со речиси двојна предност пред Мицкоски

Коалицијата „Можеме“ која ја предводи СДСМ е во предност пред коалицијата на

Повеќе

Уапсена гевгеличанката Накова - позитивна на Ковид-19

Вчера попладне е уапсена Александра Накова Гајдаџиев од страна на припадници на

Повеќе

Благодарница од Владата на семејсвото Диневи - првиот донор на срце

Денеска во Владата доделени се благодарници за историскиот подвиг на сите оние

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.