Топ Новости

Вонредна состојба - Гевгелија вонредно дисциплинирана

Среда, 18 Март 2020

Пет часа како е во сила вонредната состојба во државата, а Гевгелија покажува високо ниво на граѓанска совесност - улиците се празни, паркирани возила само пред колективните станбени згради, затворени угостителски објекти, нема шетачи, нема возила во движење, нема никакви звуци вечерва во градот.

Празна штама, со отсјајот на уличните канделабри и по некоја светлечка реклама од затворените дуќани.

Од вечерната репортерска слика низ градските улици забележавме само едно такси возило како чека случаен клиент за превоз пред градското шеталиште и еден на паркингот карши Амамот, двајца осамени пешаци и еден пес, еден осамен пешак на друга улица, измиени улици согласно мерката за дезинфекција на јавните површини во општината, полициско патролно возило кое ја „скенираше“ мирнотијата во градот, затворениот пазар кој и утре ќе остане затворен како мерка за заштита од корона вирусот заради спречувње на собирања и контакти на повеќе лица на јавно место.
Сите гевгеличани седат дома. Заради заштита на своето здравје и здравјето на другите.
Ќе издржиме.

 

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Трговски оператори во Гевгелија вршат достава до нарачатели за време на

За време додека трае забраната за движење на граѓани и возила (т.н.

Повеќе

Корона низ бројки кај нас и во светот до 13 часот

Истекува 41 ден од првиот дијагностициран случај со корона во Македонија, а во

Повеќе

Во Гевгелија наврнати 90 литри дожд на 1 м2 за пет дена, водостојот на Вардар

Почетокот на месец април започна со дожд и во изминатите пет денови од 01 до 05

Повеќе

Македонија влегува во втора фаза во битката со корона вирусот

Нови 72 заразени од корона вирусот, тројца оздравени и двајца починати е

Повеќе

Општина Гевгелија со мерки за олеснување на општинските даноци и такси кон

Поради епидемијата со корона вирусот во државата Владата донесе два пакета

Повеќе

Царинските работници активни во одржувањето на домашната економија и за време

Додека трае епидемијата со корона вирусот и вонредната состојба во државата

Повеќе

Тешко повреден возач во сообраќајка кај Прдејци

Новоасфалтираниот регионален пат Прдејци-Смоквица кој е оптеретен со промет од

Повеќе

Втората акција - пакети со лична хигиена за социјалните категории граѓани во

Мобилни тимови на Општина Гевгелија и денеска ја продолжуваат акцијата за помош

Повеќе

Македонија доби пристап до Европскиот Солидарен Фонд

Заедничката борба со корона вирусот се повеќе не' приближува и обединува со

Повеќе

Во прекин железничкиот сообраќај - Товарен воз излета од пругата кај Миравци

Поради одрон на камења врз самата железничката пруга која ја блокирала во

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.