Топ Новости
Тешка сообраќајна несреќа во Гевгелија - Вторник, 15 Септември 2020 14:44

Вонредна состојба - Гевгелија вонредно дисциплинирана

Среда, 18 Март 2020

Пет часа како е во сила вонредната состојба во државата, а Гевгелија покажува високо ниво на граѓанска совесност - улиците се празни, паркирани возила само пред колективните станбени згради, затворени угостителски објекти, нема шетачи, нема возила во движење, нема никакви звуци вечерва во градот.

Празна штама, со отсјајот на уличните канделабри и по некоја светлечка реклама од затворените дуќани.

Од вечерната репортерска слика низ градските улици забележавме само едно такси возило како чека случаен клиент за превоз пред градското шеталиште и еден на паркингот карши Амамот, двајца осамени пешаци и еден пес, еден осамен пешак на друга улица, измиени улици согласно мерката за дезинфекција на јавните површини во општината, полициско патролно возило кое ја „скенираше“ мирнотијата во градот, затворениот пазар кој и утре ќе остане затворен како мерка за заштита од корона вирусот заради спречувње на собирања и контакти на повеќе лица на јавно место.
Сите гевгеличани седат дома. Заради заштита на своето здравје и здравјето на другите.
Ќе издржиме.

 

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Корона кризата ја зголеми невработеноста во Гевгелија

Новата здравствена пандемија која го зафати светот се одрази на светската

Повеќе

Септемвриски снег во Босна и Херцеговина

Четвртиот ден од есента забелеа снежните покривки на планината Бјелашница и на

Повеќе

Ковид настава во Гевгелија - претежно он лајн, основците од I до III на училиште

Барањето на општинските основни и средното училиште од Гевгелија за одржување

Повеќе

Владата донесе одлуки за субвенционирање на лозарите и винариите извозници

Владата на Република Северна Македонија, на вчерашната седница донесе одлука со

Повеќе

Лишена од слобода гевгеличанка во Скопје

Полициски службеници на СВР Скопје, вчера (вторник 22 септември) ја лишиле од

Повеќе

Гевгеличанец лишен од слобода на ГП Табановце

Министерството за внатрешни работи известува дека во средата на 7 минути пред

Повеќе

Врховeн Суд одлучи: Јанкулоска ќе оди во затвор

Жалбите за предметот „Тенк“ на Груевски и Јанулоска паднаа пред Врховен.

Повеќе

Тешка сообраќајна несреќа во Гевгелија

Утрово, околу 7 часот и 30 минути, на излезот од Гевгелија се случи тешка

Повеќе

Приведен дилер на дрога од Миравци, гевгелиско

Секторот за внатрешни работи Струмица - Одделение за внатрешни работи

Повеќе

Наставата со физичко присуство и комбиниран модел бараат гевгелиските училишта

Одлагањето на наставата за учебната 2020/21 поради корона пандемијата ги

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.