Топ Новости
Тешка сообраќајна несреќа во Гевгелија - Вторник, 15 Септември 2020 14:44

Тестирано медицинско лице во Болница Гевгелија е НЕГАТИВЕН на Корона

Четврток, 19 Март 2020

- „На медицинското лице вработено во ЈЗУ Општа Болница Гевгелија кое беше тестирано од Корона вирусот (Covid19), пред 15 минути добивме потврдни информации дека тестот е НЕГАТИВЕН!“ - ова го објави градоначалникот на Општина Гевгелија Сашо Поцков кој е воедно и претседател на Општинскиот кризен штаб во Гевгелија.

Тој замоли да не се шири паника меѓу населението. Да останеме дисциплинирани и смирени, во насока на спроведување на мерките за заштита од корона вирусот.

Денешниот настан инаку Цело Интерно одделение во Гевгелија го стави во изолација - се испитуваше присуство на корона вирус, а по добиените негативни резултати се очекува нормализирање на состојбата.

Настанот кој предизвика привремен застој во работата на интерното одделение во Болницата е следен:

Мајка на богданчанка која се вратила од Шпанија, а работи како медицинска сестра во ЈЗУ „Општа Болница“ Гевгелија се јавила на работното место, а вработените пријавиле кај надлежните дека е лице кое имало контакт со повратник од земја каде е присутен корона вирусот. Ќерка и' се вратила од Барселона, Шпанија, а тоа е земја која веќе бележи стотици заболени, за жал и смртни случаи од Ковит-19.
Цело интерно каде што работи мајката на вратената од Шпанија, инаку медицинска сестра во ова одделение денеска е во изолација. Се извршија тестирања за корона на целиот медицински персонал и тамошните стационирани болни.

Деновиве откако се на сила мерките против ширењето на корона вирусот во Општа Болница Гевгелија целосно се забранети посетите, прегледите, освен итните хируршки интервенции, а основната терапија за хроничните болни ја препишуваат матичните лекари на веќе постојните утврдени дијагнози од лекар специјалист.

Затоа и препораката: Не одете на лекар, земајте ја својата редовна терапија на време.

За повратничката од Шпанија е наложена строга изолација.

Останува препораката: Седете дома. Надвор за набавка на храна, или лекови излегувајте со маска за уста и ракавици. По враќањето дома фрлете ги маската и ракавиците во корпа за отпадоци со затворен капак. Мијте ги детално рацете.

Last modified on Четврток, 19 Март 2020 - 19:03

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Гевгеличанец лишен од слобода на ГП Табановце

Министерството за внатрешни работи известува дека во средата на 7 минути пред

Повеќе

Врховeн Суд одлучи: Јанкулоска ќе оди во затвор

Жалбите за предметот „Тенк“ на Груевски и Јанулоска паднаа пред Врховен.

Повеќе

Тешка сообраќајна несреќа во Гевгелија

Утрово, околу 7 часот и 30 минути, на излезот од Гевгелија се случи тешка

Повеќе

Приведен дилер на дрога од Миравци, гевгелиско

Секторот за внатрешни работи Струмица - Одделение за внатрешни работи

Повеќе

Наставата со физичко присуство и комбиниран модел бараат гевгелиските училишта

Одлагањето на наставата за учебната 2020/21 поради корона пандемијата ги

Повеќе

Заев: Слободни и отворени кон светот! Ја славиме независноста!

Премиерот Заев на прославата по повод Денот на независноста на Македонија - 8ми

Повеќе

Тешко повреден возач на мопед од Гевгелија

Тешки клинички повреди на 78 годишен жител од Гевгелија е епилогот од

Повеќе

„Смоквијада 2020“ - пет наградени екипи подготвија највкусно слатко од смокви

Најслатката манифестацја која ја одбележува Гевгелија - натпреварот во варење

Повеќе

Гевгелиските детски градинки ќе згрижат 440 деца со отварањето на 9 септември

Јавната општинска установа на детски градинки „Детска радост“ во Гевгелија во

Повеќе

ОКШ воведува засилена контрола на примената на заштитните мерки од Корона

Новиот корона бран во Гевгелија и актуелните 17 позитивни на територијата на

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.