Топ Новости
Тешка сообраќајна несреќа во Гевгелија - Вторник, 15 Септември 2020 14:44

Започна онлајн-наставата за учениците во Основните училишта од Гевгелија

Петок, 20 Март 2020

Поради прекинот на наставата во училиштата ширум државата како мерка за спречување на ширење на корона вирусот и воведената вонредна состојба која ќе трае 30 денови, општинските основни училишта по препораки на Министерството за образование се подготвија за спроведување онлајн-настава за учениците кои седат дома.
Во Гевгелија наставниците веќе започнаа организирано одржување на онлајн-настава додека се нормализира состојбата предизвикана со Корона вирусот. Ваквата неформална настава, уследи по состанокот на Градоначалникот на општина Гевгелија со директорите на Основните училишта, како и повикот на на министерот за образование и наука, Арбер Адеми за организирање прививремена неформална онлајн-едукација.

Наставниците ќе користат линкови за онлајн-учење, социјални мрежи и други начини на комуникација. Ќе испраќаат задачи за решавање, лекции за учење, лектири за обработка, теми, задачи по сите предмети со поврат од учениците за сработеното. Обврска на учениците е редовно да ги следат објавите од наставниците во своите групи на паралелката.

Од Училиштата упатуваат поракa и до родителите и до учениците: - „Да продолжат да се интересираат и да ги почитуваат препораките, а децата да седат дома, да учат по електронски пат и надвор да не излегуваат, освен во случаи ако е неопходно“.

- „Сите наставници од нашето училиште слободно ќе користат алтернативен начин за продолжување на образовниот процес, сè додека не се смири ситуацијата со коронавирусот. Министерот за образование ги посочува бесплатните апликации, и едукативната програма на МТВ наречена ТВ-училница, каде на трите канали почнаа да се емитуваат лекции по сите предмети кои се учат во школите.
Упатуваме поракa до родителите – да продолжат да се интересираат, и да ги почитуваат препораките, и до учениците – да седат дома, да учат по електронски пат и надвор да излегуваат само ако е неопходно.
Наставниците ќе користат линкови за онлајн-учење, социјални мрежи и други начини на комуникација. Ќе испраќаат задачи за решавање, лекции за учење, лектири за обработка, теми, задачи по сите предмети со поврат од учениците за сработеното“, вели директорот на ООУ „Крсте Мисирков' од Гевгелија.

Училиштата преку социјалните медиуми ги информираа учениците да се вклучат во следењето на онлајн наставата. Ако сте го пропуштиле известувањето време е да го подготвите вашиот ученик дома да се приклучи на онлајн платформата на својот наставник.

Last modified on Петок, 20 Март 2020 - 15:58

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Гевгеличанец лишен од слобода на ГП Табановце

Министерството за внатрешни работи известува дека во средата на 7 минути пред

Повеќе

Врховeн Суд одлучи: Јанкулоска ќе оди во затвор

Жалбите за предметот „Тенк“ на Груевски и Јанулоска паднаа пред Врховен.

Повеќе

Тешка сообраќајна несреќа во Гевгелија

Утрово, околу 7 часот и 30 минути, на излезот од Гевгелија се случи тешка

Повеќе

Приведен дилер на дрога од Миравци, гевгелиско

Секторот за внатрешни работи Струмица - Одделение за внатрешни работи

Повеќе

Наставата со физичко присуство и комбиниран модел бараат гевгелиските училишта

Одлагањето на наставата за учебната 2020/21 поради корона пандемијата ги

Повеќе

Заев: Слободни и отворени кон светот! Ја славиме независноста!

Премиерот Заев на прославата по повод Денот на независноста на Македонија - 8ми

Повеќе

Тешко повреден возач на мопед од Гевгелија

Тешки клинички повреди на 78 годишен жител од Гевгелија е епилогот од

Повеќе

„Смоквијада 2020“ - пет наградени екипи подготвија највкусно слатко од смокви

Најслатката манифестацја која ја одбележува Гевгелија - натпреварот во варење

Повеќе

Гевгелиските детски градинки ќе згрижат 440 деца со отварањето на 9 септември

Јавната општинска установа на детски градинки „Детска радост“ во Гевгелија во

Повеќе

ОКШ воведува засилена контрола на примената на заштитните мерки од Корона

Новиот корона бран во Гевгелија и актуелните 17 позитивни на територијата на

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.