Топ Новости

Дожлива и ветровита Гевгелија со брзина на ветер од 22 km/h

Понеделник, 23 Март 2020

Третиот ден од пролетта дождот и ветрот со утринска температура од 3 степени целзиусови во Гевгелија како да сакаат да не' потсетат каква е зимата, таа која што календарски замина без ниту еден снежен зимски ден.
Денот започа во 05:27 часот, 33 минути пред завршувањето на „полицискиот час“ воведен заради спречување на ширењето на корона вирусот.
Ветрот кој дува од северозападен правец е со јачина од 8,5 метри во секунда, со тенденција на засилување до 9,4 метри во секунда, што е еднакво на брзина од 22 километри во секунда и ќе биде присутен речиси преку целиот ден. Дури после 20 часот ќе продолжи да дува умерен ветер, а до 23 часот ќе дува слаб ветер од северен правец.
Температурата ќе се искачи до 8-от степен над нулата, со воздушен пристисок од 1.017 hPa, што е доволен повод хроничните болни и метеопатите да почувствуваат некаква главоболка, покачен крвен притисок, срцеви тегоби. Ветовитото и дожливо време ќе биде мотив повеќе да ја испочитуваме препораката за седење дома, избегнување контакти во јавни простори, со цел спречување на ширењето на корона вирусот.

Училиштата се затворени, градинките, дневните центри исто така, од вчера затворени се и парковите, забавните катчиња за децата, со цел да се спречи јавното собирање на граѓаните.
Полицискиот час заврши. Ако сте на работа имајте пријатен ден и почитувајте ја дистанцата од 2 метри растојание со соработникот до вас. Мијте раце и почитувајте ги мерките за заштита на своето и јавното здравје.
Возрасните групи над 65 години, бремените жени и лицата со попреченост можат да излезат да испазаруват продукти за храна и лекови во периодот од 07-09 часот. Остатокот од денот им е наложено, според мерките за заштита од корона, да седат дома.

Денот заоѓа во 17:45 часот и ќе трае 738 минути, или 12 часа и 18 минути.
Уживајте во денешната слика на пролетниот ветровит зимски потсетник и чувајте го здравјето.


Last modified on Понеделник, 23 Март 2020 - 06:30

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Трговски оператори во Гевгелија вршат достава до нарачатели за време на

За време додека трае забраната за движење на граѓани и возила (т.н.

Повеќе

Корона низ бројки кај нас и во светот до 13 часот

Истекува 41 ден од првиот дијагностициран случај со корона во Македонија, а во

Повеќе

Во Гевгелија наврнати 90 литри дожд на 1 м2 за пет дена, водостојот на Вардар

Почетокот на месец април започна со дожд и во изминатите пет денови од 01 до 05

Повеќе

Македонија влегува во втора фаза во битката со корона вирусот

Нови 72 заразени од корона вирусот, тројца оздравени и двајца починати е

Повеќе

Општина Гевгелија со мерки за олеснување на општинските даноци и такси кон

Поради епидемијата со корона вирусот во државата Владата донесе два пакета

Повеќе

Царинските работници активни во одржувањето на домашната економија и за време

Додека трае епидемијата со корона вирусот и вонредната состојба во државата

Повеќе

Тешко повреден возач во сообраќајка кај Прдејци

Новоасфалтираниот регионален пат Прдејци-Смоквица кој е оптеретен со промет од

Повеќе

Втората акција - пакети со лична хигиена за социјалните категории граѓани во

Мобилни тимови на Општина Гевгелија и денеска ја продолжуваат акцијата за помош

Повеќе

Македонија доби пристап до Европскиот Солидарен Фонд

Заедничката борба со корона вирусот се повеќе не' приближува и обединува со

Повеќе

Во прекин железничкиот сообраќај - Товарен воз излета од пругата кај Миравци

Поради одрон на камења врз самата железничката пруга која ја блокирала во

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.