Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

Забранет пристап до сите детски игралишта, спортски терени и јавни рекреативни места во Гевгелија

Понеделник, 23 Март 2020

По мерките на Владата за заштита од корона вирусот и насоките кои ги превзеде Општинскиот кризен штаб од Гевгелија, од вчера затворени се за употреба сите детски игралишта во Општината кои се наоѓаат во училишните дворови, но и надвор на јавни површини на веќе познати локации (тениски, ракометни, кошаркарски, фудбалски), потоа рекреативните терени во месностите Динќут, Вардарски Рид, градскиот парк кај Железничка Станица и други јавни површини.

Во текот на вчерашниот ден тие беа обележани со ленти за забранет влез, со цел видливо да им се предочи на упатените посетители дека не се добредојдени.
И покрај редовната дезинфекција на овие јавни простори од страна на ЈПКД „Комуналец“, од страна на СЗО беше посочено дека вирусот корона може да се задржи на метални или пластични материјали (а игралиштата и забавните паркови за деца се наплавени токму од такви материјали) повеќе од 9 до 12 часови во текот на денот.
Никој од надлежните после еднодневната дезинфекција на игралиштата не може да гарантира дека после употреба на игралиштето од носител (незнаен) на корона вирусот не може да биде заразен и следниот посетител на игралиштето, или паркот, докека се изврши следната дезинфекција на ваквите отворени јавни простори за рекреација.
Затоа со одлука на Општинскиот Кризен штаб од Гевгелија таквите објекти и рекреативни места се забранети за употреба од страна на граѓаните и затворени.

Притоа, од Општинскиот Кризен Штаб уште еднаш се апелира до граѓаните доследно да ги почитуваат и постапуваат според мерките на Владата на РСМ и мерките на Општина Гевгелија за заштита од корона вирусот, а со тоа и спречување на ширење на епидемијата кај нас.

 

Last modified on Понеделник, 23 Март 2020 - 14:06

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Првачињата на училиште, останатите он лајн настава од дома

Учениците од септември веројатно ќе останат дома, ова го најави министерот за

Повеќе

Маж од Миравци при рибарење се удавил во Вардар

Од полицискиот дневен билтен на МВР се известува дека вчера во водите на Вардар

Повеќе

Граничен премин „Евзони“ кај ГП „Богородица“ вечерва се затвара во 22 часот

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека до граничната

Повеќе

ООУ „Владо Кантарџиев“- Гевгелија со инвестиција за уредување на дворниот

Министерството за здравство за следната недела ги најавува протоколите за

Повеќе

Прогласена кризна состојба на јужната и северната граница на РСМ

Владата на Република Северна Македонија на одржаната редовна 79-та седница,

Повеќе

Османи: Започнаа преговори Заев-Ахмети за заедничка коалиција

Портпаролот на Демократската унија за интеграција Бујар Османи во интервју за

Повеќе

ГП „Евзони“ од утре целосно се затвара од 23 до 07 часот наутро

Портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас, денеска на брифинг со новинарите

Повеќе

Се бара ревизија за изградбата на Градскиот пазар во Гевгелија

Советникот Тихомир Ручкоманов, претставник од ЛДП и коалиционен партнер на СДСМ

Повеќе

Конституиран новиот 10-ти по ред парламентарен состав на РСМ

Со 116 гласови „за“, ниту еден воздржан и ниту еден против, денеска се

Повеќе

Граничниот премин Дојран-Дојрани останува затворен уште 10 дена

Грција ги продолжува своите меѓугранични заштитни мерки од ковид-19.
Денеска,

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.