Топ Новости

Дивеење во Гевгелија

Вторник, 24 Март 2020

Синоќа, додека траеше полицискиот час и забраната за движење на лица како мерка за заштита од короната и намалувањетона контактите меѓу граѓаните за спречување на нејзино ширење, екипите на ЈПКД „Комуналец“ кои излегоа на терен утринава, за изведување на своите секојдневни работни обврски, затекнаа слика на несовесно дивеење над хортикултурните насади и урбани објекти во центарот на градот.

Откорнати се борови насади, откорнети се цвеќиња од жардинериите, искинати се палмини лисја, превртени се украсните жардинери и огради на угостителските објекти во центарот, откорнати бетонски жардињери.
Некој се потрудил со сила да покаже дека е лут на полицискиот час, дека градот спие, граѓаните дома, а тој сам.

Светот сепак не' предупреди на опасноста од корона пандемија, а не на урбана шизофренија.

Граѓаните со резигнација коментираат:
- „Штета што короната напаѓа постара популација, треба да напаѓа имбецилна популација“
- „Не корона, метеор треба да не' погоде“
- „Драконски казни, мерки и ќотек“ - се дел од коментарите на гевгеличани за ваквото несовесно дивеење на засега непознатиот сторител/ли.


Last modified on Вторник, 24 Март 2020 - 10:05

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Трговски оператори во Гевгелија вршат достава до нарачатели за време на

За време додека трае забраната за движење на граѓани и возила (т.н.

Повеќе

Корона низ бројки кај нас и во светот до 13 часот

Истекува 41 ден од првиот дијагностициран случај со корона во Македонија, а во

Повеќе

Во Гевгелија наврнати 90 литри дожд на 1 м2 за пет дена, водостојот на Вардар

Почетокот на месец април започна со дожд и во изминатите пет денови од 01 до 05

Повеќе

Македонија влегува во втора фаза во битката со корона вирусот

Нови 72 заразени од корона вирусот, тројца оздравени и двајца починати е

Повеќе

Општина Гевгелија со мерки за олеснување на општинските даноци и такси кон

Поради епидемијата со корона вирусот во државата Владата донесе два пакета

Повеќе

Царинските работници активни во одржувањето на домашната економија и за време

Додека трае епидемијата со корона вирусот и вонредната состојба во државата

Повеќе

Тешко повреден возач во сообраќајка кај Прдејци

Новоасфалтираниот регионален пат Прдејци-Смоквица кој е оптеретен со промет од

Повеќе

Втората акција - пакети со лична хигиена за социјалните категории граѓани во

Мобилни тимови на Општина Гевгелија и денеска ја продолжуваат акцијата за помош

Повеќе

Македонија доби пристап до Европскиот Солидарен Фонд

Заедничката борба со корона вирусот се повеќе не' приближува и обединува со

Повеќе

Во прекин железничкиот сообраќај - Товарен воз излета од пругата кај Миравци

Поради одрон на камења врз самата железничката пруга која ја блокирала во

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.