Топ Новости
Билборд кампања - Понеделник, 06 Јули 2020 15:42

Дивеење во Гевгелија

Вторник, 24 Март 2020

Синоќа, додека траеше полицискиот час и забраната за движење на лица како мерка за заштита од короната и намалувањетона контактите меѓу граѓаните за спречување на нејзино ширење, екипите на ЈПКД „Комуналец“ кои излегоа на терен утринава, за изведување на своите секојдневни работни обврски, затекнаа слика на несовесно дивеење над хортикултурните насади и урбани објекти во центарот на градот.

Откорнати се борови насади, откорнети се цвеќиња од жардинериите, искинати се палмини лисја, превртени се украсните жардинери и огради на угостителските објекти во центарот, откорнати бетонски жардињери.
Некој се потрудил со сила да покаже дека е лут на полицискиот час, дека градот спие, граѓаните дома, а тој сам.

Светот сепак не' предупреди на опасноста од корона пандемија, а не на урбана шизофренија.

Граѓаните со резигнација коментираат:
- „Штета што короната напаѓа постара популација, треба да напаѓа имбецилна популација“
- „Не корона, метеор треба да не' погоде“
- „Драконски казни, мерки и ќотек“ - се дел од коментарите на гевгеличани за ваквото несовесно дивеење на засега непознатиот сторител/ли.


Last modified on Вторник, 24 Март 2020 - 10:05

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Среда, 15 јули - неработен ден за сите граѓани

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека 15 јули, среда, е

Повеќе

Демонстранти упаднаа во Собранието во Србија – интервенира полицијата

Неколку стотици граѓани се собраа пред српскиот парламент во знак на протест

Повеќе

Ципрас: Прогресивното поглавје може да продолжи само со Заев, лидер кој гледа

Поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас, чиј потпис стои на Преспанскиот

Повеќе

Откриени 211 мигранти кај Гевгелија, приведен возачот

Од МВР денеска јавуваат за уште еден обид за нелегален превоз на мигранти низ

Повеќе

Билборд кампања

Предвремените парламетарни избори во услови на корона епидемија наложија

Повеќе

Костадинова: СДСМ и „Можеме“ со конкретни мерки за поддршка на младите

Кандидатката за пратеник на СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова, со

Повеќе

Грција нема да ги прима српските туристи

Грција од утре наутро (06.07.2020 понеделник) во 6 часот ги затвора границите

Повеќе

Анкета на НДИ: Заев со речиси двојна предност пред Мицкоски

Коалицијата „Можеме“ која ја предводи СДСМ е во предност пред коалицијата на

Повеќе

Уапсена гевгеличанката Накова - позитивна на Ковид-19

Вчера попладне е уапсена Александра Накова Гајдаџиев од страна на припадници на

Повеќе

Благодарница од Владата на семејсвото Диневи - првиот донор на срце

Денеска во Владата доделени се благодарници за историскиот подвиг на сите оние

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.