Топ Новости

Хоспитализиран сторителот на синоќешното дивеење низ центарот на Гевгелија

Вторник, 24 Март 2020

Додека тече полицискиот час во Гевгелија и во целата држава, ја известуваме јавноста дека сторителот на синоќешното дивеење е идентификуван од страна на ОВР Гевгелија и истиот бидејќи е констатирано дека е лице со нарушено ментално здравје, денеска попладе е хоспитализиран во Психијатриската Болница Негорци.

Лицето е долгогодишен пациент на оваа Јавна здравствена установа (повеќе од две децении, со прекини) кое по подобрувањето на состојбата во повеќе наврати е пуштан на домашно лекување и редовна посета на дневниот центар за ментално здравје како мерка за хуман однос и социјализација на таквите болни.

Дежурниот д-р специјалист психијатар при ЈЗУ „Психијатриска Болница Негорци“ од Негорци го примил болниот во 12:55 часот денеска и издадена му е соодветна терапија. За мотивот на синоќешниот инцидент се претпоставува дека е немарност, не редовно примање на лекарствата кои за него се од траен карактер, велат од Болницата. Инаку, ова е прв ваков инцидент од страна на сторителот, (болното лице), познат по својата мирољубивост и дружељубивост со гевгеличани.

Бидејќи настанот, кршењето и оштетувањето на јавно и приватно добро во центарот на Гевгелија за време на периодот додека траеше забраната за движење (т.н. полициски час) содржи два прекршока: непридржувањето на полицискиот час и оштетувањето на материјални добра, ОВР Гевгелија против сторителот ќе подготви соодветни поднесоци до надлежните органи.

За тежината на делото ќе се произнесе полицијата, а за тежината на здравствената состојба на сторителот докторите специјалисти. Доколку се утврди прекршочна одговорност можно е лицето да добие казнена мерка „задолжително психијатриско лекување“ во специјализирана здравствена установа во траење од неколку месеци, или година/и, а доколку се утврди кривична одговорност можно е таквата мерка на лекување да биде изречена за доживотен третман.

Во текот на наредните денови специјалистите психијатри ќе ја утврдат неговата здравствена состојба, а ОВР Гевгелија степенот на одговорност по кој ќе бара од надлежните органи соодветна постапка.

Ова известување од GevgelijaNET е со цел да ја оставиме Гевгелија вечерва мирна, да ги почитуваме мерките за забрана на движење, да се осврнеме на своите дома во семејството и заедно да ја надминеме оваа корона „психоза“ која речиси еден месец ја оптоварува државата, а повеќе од три месеци светот. Разговарајте со своите дома, внесете ведрина, намалете ја напнатоста меѓу себе зошто секој стрес носи влошување на општото здравје и нашиот имунитет.

Пријатна ноќ во третиот вечерен полициски час. Седете мирно дома со своите.


Last modified on Вторник, 24 Март 2020 - 23:52

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Трговски оператори во Гевгелија вршат достава до нарачатели за време на

За време додека трае забраната за движење на граѓани и возила (т.н.

Повеќе

Корона низ бројки кај нас и во светот до 13 часот

Истекува 41 ден од првиот дијагностициран случај со корона во Македонија, а во

Повеќе

Во Гевгелија наврнати 90 литри дожд на 1 м2 за пет дена, водостојот на Вардар

Почетокот на месец април започна со дожд и во изминатите пет денови од 01 до 05

Повеќе

Македонија влегува во втора фаза во битката со корона вирусот

Нови 72 заразени од корона вирусот, тројца оздравени и двајца починати е

Повеќе

Општина Гевгелија со мерки за олеснување на општинските даноци и такси кон

Поради епидемијата со корона вирусот во државата Владата донесе два пакета

Повеќе

Царинските работници активни во одржувањето на домашната економија и за време

Додека трае епидемијата со корона вирусот и вонредната состојба во државата

Повеќе

Тешко повреден возач во сообраќајка кај Прдејци

Новоасфалтираниот регионален пат Прдејци-Смоквица кој е оптеретен со промет од

Повеќе

Втората акција - пакети со лична хигиена за социјалните категории граѓани во

Мобилни тимови на Општина Гевгелија и денеска ја продолжуваат акцијата за помош

Повеќе

Македонија доби пристап до Европскиот Солидарен Фонд

Заедничката борба со корона вирусот се повеќе не' приближува и обединува со

Повеќе

Во прекин железничкиот сообраќај - Товарен воз излета од пругата кај Миравци

Поради одрон на камења врз самата железничката пруга која ја блокирала во

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.