Топ Новости
Билборд кампања - Понеделник, 06 Јули 2020 15:42

Хоспитализиран сторителот на синоќешното дивеење низ центарот на Гевгелија

Вторник, 24 Март 2020

Додека тече полицискиот час во Гевгелија и во целата држава, ја известуваме јавноста дека сторителот на синоќешното дивеење е идентификуван од страна на ОВР Гевгелија и истиот бидејќи е констатирано дека е лице со нарушено ментално здравје, денеска попладе е хоспитализиран во Психијатриската Болница Негорци.

Лицето е долгогодишен пациент на оваа Јавна здравствена установа (повеќе од две децении, со прекини) кое по подобрувањето на состојбата во повеќе наврати е пуштан на домашно лекување и редовна посета на дневниот центар за ментално здравје како мерка за хуман однос и социјализација на таквите болни.

Дежурниот д-р специјалист психијатар при ЈЗУ „Психијатриска Болница Негорци“ од Негорци го примил болниот во 12:55 часот денеска и издадена му е соодветна терапија. За мотивот на синоќешниот инцидент се претпоставува дека е немарност, не редовно примање на лекарствата кои за него се од траен карактер, велат од Болницата. Инаку, ова е прв ваков инцидент од страна на сторителот, (болното лице), познат по својата мирољубивост и дружељубивост со гевгеличани.

Бидејќи настанот, кршењето и оштетувањето на јавно и приватно добро во центарот на Гевгелија за време на периодот додека траеше забраната за движење (т.н. полициски час) содржи два прекршока: непридржувањето на полицискиот час и оштетувањето на материјални добра, ОВР Гевгелија против сторителот ќе подготви соодветни поднесоци до надлежните органи.

За тежината на делото ќе се произнесе полицијата, а за тежината на здравствената состојба на сторителот докторите специјалисти. Доколку се утврди прекршочна одговорност можно е лицето да добие казнена мерка „задолжително психијатриско лекување“ во специјализирана здравствена установа во траење од неколку месеци, или година/и, а доколку се утврди кривична одговорност можно е таквата мерка на лекување да биде изречена за доживотен третман.

Во текот на наредните денови специјалистите психијатри ќе ја утврдат неговата здравствена состојба, а ОВР Гевгелија степенот на одговорност по кој ќе бара од надлежните органи соодветна постапка.

Ова известување од GevgelijaNET е со цел да ја оставиме Гевгелија вечерва мирна, да ги почитуваме мерките за забрана на движење, да се осврнеме на своите дома во семејството и заедно да ја надминеме оваа корона „психоза“ која речиси еден месец ја оптоварува државата, а повеќе од три месеци светот. Разговарајте со своите дома, внесете ведрина, намалете ја напнатоста меѓу себе зошто секој стрес носи влошување на општото здравје и нашиот имунитет.

Пријатна ноќ во третиот вечерен полициски час. Седете мирно дома со своите.


Last modified on Вторник, 24 Март 2020 - 23:52

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Среда, 15 јули - неработен ден за сите граѓани

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека 15 јули, среда, е

Повеќе

Демонстранти упаднаа во Собранието во Србија – интервенира полицијата

Неколку стотици граѓани се собраа пред српскиот парламент во знак на протест

Повеќе

Ципрас: Прогресивното поглавје може да продолжи само со Заев, лидер кој гледа

Поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас, чиј потпис стои на Преспанскиот

Повеќе

Откриени 211 мигранти кај Гевгелија, приведен возачот

Од МВР денеска јавуваат за уште еден обид за нелегален превоз на мигранти низ

Повеќе

Билборд кампања

Предвремените парламетарни избори во услови на корона епидемија наложија

Повеќе

Костадинова: СДСМ и „Можеме“ со конкретни мерки за поддршка на младите

Кандидатката за пратеник на СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова, со

Повеќе

Грција нема да ги прима српските туристи

Грција од утре наутро (06.07.2020 понеделник) во 6 часот ги затвора границите

Повеќе

Анкета на НДИ: Заев со речиси двојна предност пред Мицкоски

Коалицијата „Можеме“ која ја предводи СДСМ е во предност пред коалицијата на

Повеќе

Уапсена гевгеличанката Накова - позитивна на Ковид-19

Вчера попладне е уапсена Александра Накова Гајдаџиев од страна на припадници на

Повеќе

Благодарница од Владата на семејсвото Диневи - првиот донор на срце

Денеска во Владата доделени се благодарници за историскиот подвиг на сите оние

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.