Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

Филипче: Забраната за јавни собири важи за сите - МПЦ да не повикува на литургии на отворено

Среда, 25 Март 2020

Министерот за здравство Венко Филипче, денеска на прес конференција на прашање на новинар кој тврди дека МПЦ упатувала повик за литургии на отворено со растојание меѓу верниците, одговори дека наредбата на Владата за забранување на јавни собири важи за сите и за МПЦ и дека евентуалните такви обиди за собири ќе бидат санкционирани.

Ваквото прашање уследи по денешната објава на фотографии и видеа од Велес, Кавадарци, Неготино и Гевгелија каде локални свештеници качени на товарно возило најпрво држат литургија за осветување на света вода, а потоа со истото возило се возат низ улиците и ги прскат со светата вода за да го избркале корона вирусот.
Кај голем дел од јавноста ова наиде на жестоки реакции и осуда, особено од фактот што на истиот прес на Министерот за здравство денеска беше објавено дека продолжува локалната трансмисија (ширењето) на вирусот корона меѓу граѓани носители кон граѓани кои контактирале со нив. Така денеска бројот на заболени во Куманово од вчерашните 9 порасна на нови три случаи и вкупно 11 заболени од „Ковид-19“ и нови заболени во градовите Велес и Прилеп, со контакт со лице заболено од „Македонски шуми“.

Ваква литургија денеска се одржа и во Црквата „Св Спас“ во Гевгелија од каде тргна возилото со осветена вода и тамошните свештеници. Верниците се заблагодаруваат за благословот, а други на социјалните мрежи им укажуваат за неисправноста на постапката која е спротивно на мерките на Владата и Комисијата за заразни болести за забрана за собирање на јавни места на лица повеќе од 5-мина. Особено и на фактот што короната е здравствен проблем, кој не се лечи со молитва.
Еве дел од коментарите на гевгеличани:

- „Црквата госпожа, ако саке да помогне наместо да ва собире уф време ко не е дозволано собирајне,ки донире уф медицинска опрема-маски,ракавици или било шо друго потребно за вистинска борба против вирусот.Црквата дури има и доволно пари да купе и по некуј респиратор.И така поповите не плаќат даноци на ваа држава ама ко са болни не са молат уф црквата да оздрават него трчат по болници.Барем некуј ќар да имат граѓаните од црквата“, реагира Н.А.
- „Продлжејте да са понаште неодговорно и себично,па ни Господ,ни литургии,ни пророштва,ни Исус ќе ви помогне.Воа не се лече со света вода и со амин и уништи во коментаре,туку со седење дом“, реагира Д.М.

Во Гевгелија од Институтот за јавно здравје денеска изјавија дека има 250 лица во самоизолација, кои се вратиле од странски држави каде веќе бил присутен корона вирусот. Колкава е сигурноста за одржувањето на 100% изолација на овие лица, нивната дисциплина, има ли полицијата 250 полицајци по три смени, што е еднакво на 750 припадници на полициските сили, за нивно надгледување и да се гарантира дека истите се придржуваат на мерките за самоизолација? Тоа се прашања на кои не' упатува недисциплината на гевгеличани кон непридржувањето на мерките против ширењето на корона вирусот.

Гевгелија, не си ја предизвикувај епидемијата!

Last modified on Среда, 25 Март 2020 - 22:04

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Се бара ревизија за изградбата на Градскиот пазар во Гевгелија

Советникот Тихомир Ручкоманов, претставник од ЛДП и коалиционен партнер на СДСМ

Повеќе

Конституиран новиот 10-ти по ред парламентарен состав на РСМ

Со 116 гласови „за“, ниту еден воздржан и ниту еден против, денеска се

Повеќе

Граничниот премин Дојран-Дојрани останува затворен уште 10 дена

Грција ги продолжува своите меѓугранични заштитни мерки од ковид-19.
Денеска,

Повеќе

Августовска разгледница од Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе многу гости, посетители, викенд туристи и

Повеќе

Честит 2 август – Денот на републиката

Денешниот втор августовски ден 2020 Македонија го слави Денот на Републиката,

Повеќе

Една фирма во Гевгелија, 2 од Богданци и 4 во Валандово, искористиле владина

За април 2020 година една фирма од Гевгелија и две фирми од Богданци

Повеќе

Една година од огнената стихија во Гевгелија која пеплоса шест стана

На 30 јули во 11:20 часот на улицата „Ристо Чавдаров“ бр. 25 во Гевгелија лани

Повеќе

Пожарот кај Моин локализиран - изгоре 10 хектари деградирана шума

После седумчасовна интервенција на пожарникарите од ТППЕ Гевгелија помогнати со

Повеќе

Јули завршува со две температурни 40-ки за Гевгелија

Иако деновиве просечната темпреатура во јули се движеше од 35 со неколку 38-ци

Повеќе

Пожар кај Моин во месноста „Срнак“ се' уште активен

Три возила на Територијалната противпожрна единица од Гевгелија со 6 лица

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.