Случајот со корона во Гевгелија ги засили дезинфекционите мерки во Општината

Недела, 29 Март 2020

Ново миење на улиците во градот со дезинфекциони средства и дополнително хлорирање на водата за пиење се последните мерки што денеска ги превзедоа од Јавното локално комунално претпријатие „Комуналец“ од Гевгелија.

Мерката за дезинфицирање на улиците и јавните површини каде престојуваат граѓаните, беше превземена уште со формирањето на Општинскиот кризен штаб во Гевгелија, по прогласувањето на вонредна состојба во државата поради корона вирусот. Улиците се миеја секој ден етапно, па се објави дека ќе продолжат таквите акции секој петти ден. Но, детектираниот и дијагностициран случај на заболен пациент од „Ковид-19“ во Гевгелија ги натера надлежните по комунална хигиена да ги засилат мерките.
Денес попладне по почетокот на полицискиот час цистерните на Комуналец со дезинфициенци поминаа низ улиците во Гевгелија.

Дополнително од ЈПКД „Комуналец“ известуваат дека е од 20 март по препорака на ЈЗУ „Институт за јавно здравје“ од Скопје, а согласно најновите препораки од СЗО пристапено е кон зголемување на концентрацијата на резидуален хлор во водоводната мрежа на ниво од 0,5 мг/л заради превенција од вирусот COVIT-19.
Оваа концентрација на хлор е дозволена горна граница на ниво на хлор во водата и не е штетна по здравјето на населението. Надлежни од ЈЗУ „Инститит за јавно здравје“ Гевгелија и технологот од „Комуналец“ редовно земаат мостри за испитување на резидуалниот хлор во водата, известуваат од локалното комунално претпријатие.

Поради денеска евидентираниот еден случај на корона во Гевгелија, за утре е најавена седница на Кризниот штаб на Општина Гевгелија на која треба да бидат разгледани и превземени нови дополнителни мерки за спречување на ширењето на корона вирусот и заштита на јавното здравје на граѓаните.

Инаку, и понатаму во сила е забраната за присуство, движење во јавни паркови, детски игралишта и други јавни површини, Динќут, Вардарски рид, Градскиот парк кај Железничка станица Гевгелија, кои остануваат затворени како мерка на заштита на населението.


Last modified on Недела, 29 Март 2020 - 22:07

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Инфраструктурно улично подобрување во Прдејци

По дводневна акција денеска заврши бетонирањето на уличен крак во населеното

Повеќе

Дезинфекција на јавните површини во Гевгелија

По налог на Општинскиот штаб за заштита и спасување денеска започна да се

Повеќе

Донација од 40.000 евра од Групацијата „Новоматик“ за Општа Болница Гевгелија

Еден месец по официјалната најава на својата одлука да донираат 200.000 евра

Повеќе

Јавното обвинителство отвори предмет против митрополитот Агатангел

Основното јавно обвинителство Велес отвори предмет по допрен глас по објавите

Повеќе

Трета акција за уништување на комарците во Гевгелија и ЈИ регион

По извршени две последователни лаврицидни прскања против комарци на места

Повеќе

Започна ревитализацијата на патот Богородица-Стојаково

Градежната оператива на „ЖИКОЛ“ ДООЕЛ Струмица од денеска е на терен со

Повеќе

Владата донесе забрана за одење на гробишта викендов на цела територија

Во петок е задушница, а во недела Духов ден. Во пресрет на овие народни

Повеќе

МВР против МВР на „Боемска“ – СВР и ЕБР ги чекаат снимките од камерите

Пазарната полиција не можеше да влезе во угостителскиот објект на улица

Повеќе

Во изолација 60 полицајци на служба во Гевгелија

Околу шеесетина полицајци кои ја чуваат јужната граница на Македонија поради

Повеќе

Шести ден протести во САД кои зафатија 25 држави

Смртта на George Floyd од рацете на полицијата во Минеаполис предизвика широки

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.