Засилени мерки против корона вирусот наложи ОКШ Гевгелија

Понеделник, 30 Март 2020

Дезинфекција на јавните површини, улици, тротоари, влезови на станбените згради, населените места, дезинфекциски бариери на влез во Гевгелија и на Праничниот премин Богородица - наложи денеска Општинскиот кризен штаб на Гевгелија како нови 11 мерки за спречување на ширењето на корона вирусот. Ова беше одлучено на денешната седница закажана напладне, како вонредни мерки за спречување на ширењето на корона заканата по дијагностицираниот еден позитивен случај во Гевгелија.

Општинскиот кризен штаб ги донесе следниве мерки:

1. Да се изврши дезинфекција на сите улици во Гевгелија, која акција започна уште од синоќа, а ја спроведува ЈПКД „Комуналец“ во соработка со Центар за јавно здравје- ПЕ Гевгелија.
2. Да се изврши дезинфекција на сите тротоари и јавни површини во Гевгелија, која акција веќе е во тек, а ја извршува ЈПКД „Комуналец“ во соработка со ТППЕ- Гевгелија и Центар за јавно здравје- ПЕ Гевгелија.
3. Да се изврши дезинфекција на сите влезови на колективни станбени згради во Гевгелија и во населените места, која акција е во тек, а ја извршува ЈПКД „Комуналец“ во соработка со Центар за јавно здравје- ПЕ Гевгелија, општина Гевгелија и претседателите на Станбените заедници.
4. Да се изврши дезинфекција на улиците и јавните површини во сите населени места, која акција е во тек, а ја извршува ЈПКД „Комуналец“ во соработка со Центар за јавно здравје-ПЕ Гевгелија, Општина Гевгелија и претседателите на Месни заедници.
5. Да се постават дезинфекциони бариери со сензори на двата влеза во Гевгелија, т.е. пред надвозникот и на патниот правец Негорци-Гевгелија, кои ќе ги обезбеди Општина Гевгелија, а ќе ги постави ЈПКД „Комуналец“ во соработка со ОВР-Гевгелија.
6. Да се упати барање до Главниот координативен кризен кризен штаб за поставување на дезинфекциони бариери на Граничниот премин Богородица.
7. Да се упати барање до Главниот кризен штаб за обезбедување заштитни скафандери за припадниците на МВР (вкупно 30 броја) .
8. Во Гевгелија пунктот за земање на брис за COVID 19 е поставен во просториите на Одделението за кожни болести, кое се наоѓа на влезот од Општата болица во Гевгелија, а приемот на пациенти е исклучиво со упатство од матичен лекар.
9. Воведени се дежурни телефони - Сите граѓани кои имаат потреба од консултација за психолошка поддршка можат да се обратат на дежурните телефонски броеви: 076 304 990 и 078 331351 за возрасни лица во текот на 24 ч. За психолoшка поддршка за деца и адолесценти, консултации на дежурниот телефонски број: 078218031.
10. Покрај забраната за работа на Градскиот пазар во Гевгелија (четврток), донесена е и забрана за работа на Пазарот во Миравци (петок).
11. За потребите на Општата болница и Центарот за јавно здравје- ПЕ Гевгелија, Општина Гевгелија обезбеди 2 комплетa на медицински паравани, кревети и витрини за лекови.


Last modified on Понеделник, 30 Март 2020 - 18:20

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Инфраструктурно улично подобрување во Прдејци

По дводневна акција денеска заврши бетонирањето на уличен крак во населеното

Повеќе

Дезинфекција на јавните површини во Гевгелија

По налог на Општинскиот штаб за заштита и спасување денеска започна да се

Повеќе

Донација од 40.000 евра од Групацијата „Новоматик“ за Општа Болница Гевгелија

Еден месец по официјалната најава на својата одлука да донираат 200.000 евра

Повеќе

Јавното обвинителство отвори предмет против митрополитот Агатангел

Основното јавно обвинителство Велес отвори предмет по допрен глас по објавите

Повеќе

Трета акција за уништување на комарците во Гевгелија и ЈИ регион

По извршени две последователни лаврицидни прскања против комарци на места

Повеќе

Започна ревитализацијата на патот Богородица-Стојаково

Градежната оператива на „ЖИКОЛ“ ДООЕЛ Струмица од денеска е на терен со

Повеќе

Владата донесе забрана за одење на гробишта викендов на цела територија

Во петок е задушница, а во недела Духов ден. Во пресрет на овие народни

Повеќе

МВР против МВР на „Боемска“ – СВР и ЕБР ги чекаат снимките од камерите

Пазарната полиција не можеше да влезе во угостителскиот објект на улица

Повеќе

Во изолација 60 полицајци на служба во Гевгелија

Околу шеесетина полицајци кои ја чуваат јужната граница на Македонија поради

Повеќе

Шести ден протести во САД кои зафатија 25 држави

Смртта на George Floyd од рацете на полицијата во Минеаполис предизвика широки

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.