Дезинфекциони бариери на влезот од Гевгелија

Среда, 01 Април 2020

Денеска на влезот од Гевгелија на раскрсницата пред надвозникот се поставуваат дезинфекциони бариери за возилата кои влегуваат во градот.

Ова значи реализација на една од 11-те посебни мерки за заштита на ширењето на корона вирусот во Гевгелија, донесени од Општинскиот кризен штаб во понеделникот, еден ден по утрвдениот еден позитивен случај на корона носител (заболен од Ковид-19) во Гевгелија.

Ова е првата од трите локации на кои ќе бидат поставени дезинфекциони бариери за возилата: влезот на Гевгелија пред надвозникот, со сензори на двата влеза во Гевгелија, т.е. пред надвозникот и на патниот правец Негорци-Гевгелија, кои ги обезбеди Општина Гевгелија, а ги поставува екипа од Кавадарци која е добавувач на истите, со помош на ЈПКД „Комуналец“, во соработка со ОВР-Гевгелија.

Третата локација на дезинфекциони бариери е на Граничниот премин Богородица и бидејќи се работи за меѓународен пат, упатено е барање од ОКШ истиот да го одобри Главниот координативен кризен кризен штаб на државата.

Иако денеска временските услови се вонредни за работа, особено за крај како нашиот југ, сепак се работи непречено и без застој за поставување и ставање на функција на дезинфекциските бариери. Во текот на денот функционалноста е воспоставена.


Last modified on Среда, 01 Април 2020 - 16:48

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Инфраструктурно улично подобрување во Прдејци

По дводневна акција денеска заврши бетонирањето на уличен крак во населеното

Повеќе

Дезинфекција на јавните површини во Гевгелија

По налог на Општинскиот штаб за заштита и спасување денеска започна да се

Повеќе

Донација од 40.000 евра од Групацијата „Новоматик“ за Општа Болница Гевгелија

Еден месец по официјалната најава на својата одлука да донираат 200.000 евра

Повеќе

Јавното обвинителство отвори предмет против митрополитот Агатангел

Основното јавно обвинителство Велес отвори предмет по допрен глас по објавите

Повеќе

Трета акција за уништување на комарците во Гевгелија и ЈИ регион

По извршени две последователни лаврицидни прскања против комарци на места

Повеќе

Започна ревитализацијата на патот Богородица-Стојаково

Градежната оператива на „ЖИКОЛ“ ДООЕЛ Струмица од денеска е на терен со

Повеќе

Владата донесе забрана за одење на гробишта викендов на цела територија

Во петок е задушница, а во недела Духов ден. Во пресрет на овие народни

Повеќе

МВР против МВР на „Боемска“ – СВР и ЕБР ги чекаат снимките од камерите

Пазарната полиција не можеше да влезе во угостителскиот објект на улица

Повеќе

Во изолација 60 полицајци на служба во Гевгелија

Околу шеесетина полицајци кои ја чуваат јужната граница на Македонија поради

Повеќе

Шести ден протести во САД кои зафатија 25 држави

Смртта на George Floyd од рацете на полицијата во Минеаполис предизвика широки

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.