Втората акција - пакети со лична хигиена за социјалните категории граѓани во Општина Гевгелија

Петок, 03 Април 2020

Мобилни тимови на Општина Гевгелија и денеска ја продолжуваат акцијата за помош на социјалните категории граѓани со делење на паќети за лична хигиена.

Оваа мерка беше превземена од страна на Општината уште со првиот ден од прогласувањето на вонредна состојба во државата заради спречување на ширењето на корона вирусот. Една од клучните препораки на Светската здравствена организација во таа насока е одржувањето на личната хигиена, честото миење раце, за да немаат граѓаните можност преку нечисти раце или предмети да внесат корона вирус во својот организам.
Првиот дел од акцијата беше спроведен од 17 до 24 март, а денеска продолжува втората акција на доделување пакети за лична хигиена на социјално-ранливите категории (корисници на гарантирана минимална помош, корисници на Народна кујна и корисници кои искористиле право на еднократна парична помош). Овие лица се и членови на семејства кои се одредени според список од Центарот за социјални грижи- Гевгелија.

Покрај пакет со средства за лична хигиена, од Општината известуваат дека социјално-ранливите категории добиваат засилена помош од донаторот „Жито Пром“- Гевгелија, а тоа е вреќа брашно и кутија кроасани, за секое лице од списокот корисници одреден од Центарот за социјални грижи од Гевгелија.

Мобилните екипи формирани од Општина Гевгелија продолжуваат со акцијата за пружење помош и достава на храна на социјално-загрозените лица кои ја користат од Народната кујна.

Мобилните екипи се на располагање и на старите лица- самци и стари изнемоштени лица, на кои им е потребна помош околу купување храна и лекови и плаќање сметки за домаќинство. Станува збор за околу стотина корисници на гарантирана минимална помош, согласно евиденцијата на Меѓуопштинскиот центар за социјални работи. Заштитни средства (маски, ракавици и дезинфекциони гелови) веќе им се поделени на сите 23 такси компании во општината, кои располагаат со 60 возила.

Со овие акции Општина Гевгелија излегува во пресрет во корист на граѓаните грижејќи се за јавното здравје, се' со цел да се превенира ширењето на Корона вирусот.

 

Last modified on Петок, 03 Април 2020 - 13:43

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Инфраструктурно улично подобрување во Прдејци

По дводневна акција денеска заврши бетонирањето на уличен крак во населеното

Повеќе

Дезинфекција на јавните површини во Гевгелија

По налог на Општинскиот штаб за заштита и спасување денеска започна да се

Повеќе

Донација од 40.000 евра од Групацијата „Новоматик“ за Општа Болница Гевгелија

Еден месец по официјалната најава на својата одлука да донираат 200.000 евра

Повеќе

Јавното обвинителство отвори предмет против митрополитот Агатангел

Основното јавно обвинителство Велес отвори предмет по допрен глас по објавите

Повеќе

Трета акција за уништување на комарците во Гевгелија и ЈИ регион

По извршени две последователни лаврицидни прскања против комарци на места

Повеќе

Започна ревитализацијата на патот Богородица-Стојаково

Градежната оператива на „ЖИКОЛ“ ДООЕЛ Струмица од денеска е на терен со

Повеќе

Владата донесе забрана за одење на гробишта викендов на цела територија

Во петок е задушница, а во недела Духов ден. Во пресрет на овие народни

Повеќе

МВР против МВР на „Боемска“ – СВР и ЕБР ги чекаат снимките од камерите

Пазарната полиција не можеше да влезе во угостителскиот објект на улица

Повеќе

Во изолација 60 полицајци на служба во Гевгелија

Околу шеесетина полицајци кои ја чуваат јужната граница на Македонија поради

Повеќе

Шести ден протести во САД кои зафатија 25 држави

Смртта на George Floyd од рацете на полицијата во Минеаполис предизвика широки

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.