Во Гевгелија наврнати 90 литри дожд на 1 м2 за пет дена, водостојот на Вардар покачен

Понеделник, 06 Април 2020

Почетокот на месец април започна со дожд и во изминатите пет денови од 01 до 05 април во Гевгелија наврнаа вкупно 90 литри дожд на еден метар квадратен.
Заедно со количинската водена маса наврната во текот на месец март која изнесува 107 литри на 1м2, почвата во гевгелиско за изминатите 36 дена примила 197 литри дождовница. Тоа значи дека петте изминати врнежливи денови од април не им остави можност на земјоделците за работа на своите земјоделски посеви.

Ова се податоци измерени од Метеоролошката станица во Гевгелија.

Како резултат на врнежливиот период водостојот на површинските води бележи зголемување. Денешните податоци од УХМР велат дека нивото на реката Вардар е 298 см, што е за 110 мерни единици поголем од просекот вообичаен за април месец од минатите години (податок земен од мерната хидролошка станица за површински води кај Демир Капија). И во течението на Вардар кај Гевгелија нивото е забележително покачено. Широкото речно корито не остава сомнежи за опасност од излевање. 
Состојбата со нивото на Дојранското е само за три мерни единици повисоко од просекот во април и изнесува 147,27 мнм и е за 2,44 мнм повисоко над „нулта котата“. Разликата расте од ден не ден, така за разлика од вчера има пораст од само 0,01 мерни единици.

Измерениот воздушен притисок денеска во Гевгелија е 1.019 hPa и е за 39 мерни единици повисок од нормалниот воздушен притисок, што може да предизвика реакции кај метеопатите и лицата со хронични заболувања. Затоа, хроничнозаболените лица треба да ја примаат редовно својата вообичаена медикаментска терапија.
Од утре не очекува сончево време со максимални 20 степени од целзиусовата скала и ќе продолжи и до петокот до максимални 24 степени над нулата.

Зајдисонцето настапува во 19:00 часот. Останете дома за ваше здравје и здравјето на сите.


Last modified on Понеделник, 06 Април 2020 - 18:59

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Инфраструктурно улично подобрување во Прдејци

По дводневна акција денеска заврши бетонирањето на уличен крак во населеното

Повеќе

Дезинфекција на јавните површини во Гевгелија

По налог на Општинскиот штаб за заштита и спасување денеска започна да се

Повеќе

Донација од 40.000 евра од Групацијата „Новоматик“ за Општа Болница Гевгелија

Еден месец по официјалната најава на својата одлука да донираат 200.000 евра

Повеќе

Јавното обвинителство отвори предмет против митрополитот Агатангел

Основното јавно обвинителство Велес отвори предмет по допрен глас по објавите

Повеќе

Трета акција за уништување на комарците во Гевгелија и ЈИ регион

По извршени две последователни лаврицидни прскања против комарци на места

Повеќе

Започна ревитализацијата на патот Богородица-Стојаково

Градежната оператива на „ЖИКОЛ“ ДООЕЛ Струмица од денеска е на терен со

Повеќе

Владата донесе забрана за одење на гробишта викендов на цела територија

Во петок е задушница, а во недела Духов ден. Во пресрет на овие народни

Повеќе

МВР против МВР на „Боемска“ – СВР и ЕБР ги чекаат снимките од камерите

Пазарната полиција не можеше да влезе во угостителскиот објект на улица

Повеќе

Во изолација 60 полицајци на служба во Гевгелија

Околу шеесетина полицајци кои ја чуваат јужната граница на Македонија поради

Повеќе

Шести ден протести во САД кои зафатија 25 држави

Смртта на George Floyd од рацете на полицијата во Минеаполис предизвика широки

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.