Топ Новости
Тешка сообраќајна несреќа во Гевгелија - Вторник, 15 Септември 2020 14:44

Се санираат заедничките простории од опожарената зграда во Гевгелија

Недела, 10 Мај 2020

По санацијата на кровот на опожарената зграда од улица „Ристо Чавдаров“ број 25 во Гевгелија на ред дојде санацијата, обновата и варосувањето на заедничките простории од двата влеза на зградата.
Неделава започна белењето на ѕидовите од ходниците, скалите, обојувањето со заштитна мрсна боја на ударните површини од ѕидовите на скалилата. Се фарба оградата, а на места истата се санира, поради оштетувања за време на пожарот.
Бидејки се работи од првиот до последниот кат на сите шест ката од по 18 стана, во двата постојни веза од зградата, пред сите 36 станови од истата ќе бидат исфарбани и надворешните врати од становите. За крај од акцијата ќе се постават и нови влезни врати на двата влеза на зградата.

Целиот процес на санација на заедничките простории е финансиски покриен од хуманитарните средства собрани од годинашниот Коледарски хепенинг 2020, кој организаторот, СДММ Гевгелија го посвети, покрај традиционалната коледарска забава, и со собирање хуманитарни прилози од присутните за потребите за станарите од опожарената зграда од 30 јули минатата година.

Претходните месеци, во февруари беше завршена кровната конструкција на зградата со хуманитарните прилози од солидарните граѓани на Гевгелија.
Наредните месеци следуваше акција на ЈПКД „Комуналец“ кој реализираше изведување на нова водоводна и одводна инсталација во домовите на оштетените станови.

Се' на се' животот се враќа во нормала, со едно болно искуство за станарите кои ги изгубија своите домови во виорот на огнот кој помогнат со ветерот за половина час ги „проголта“ и претвори во пепел и жгура, како и многуте денови исчекување и прашања „што потоа“.
Потоа следуваше солидарност, која еве уште се преточува на дело во и пред домовите на станарите од зградата на улица „Ристо Чавдаров“ број 25 во Гевгелија.

 

Last modified on Недела, 10 Мај 2020 - 20:21

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Гевгеличанец лишен од слобода на ГП Табановце

Министерството за внатрешни работи известува дека во средата на 7 минути пред

Повеќе

Врховeн Суд одлучи: Јанкулоска ќе оди во затвор

Жалбите за предметот „Тенк“ на Груевски и Јанулоска паднаа пред Врховен.

Повеќе

Тешка сообраќајна несреќа во Гевгелија

Утрово, околу 7 часот и 30 минути, на излезот од Гевгелија се случи тешка

Повеќе

Приведен дилер на дрога од Миравци, гевгелиско

Секторот за внатрешни работи Струмица - Одделение за внатрешни работи

Повеќе

Наставата со физичко присуство и комбиниран модел бараат гевгелиските училишта

Одлагањето на наставата за учебната 2020/21 поради корона пандемијата ги

Повеќе

Заев: Слободни и отворени кон светот! Ја славиме независноста!

Премиерот Заев на прославата по повод Денот на независноста на Македонија - 8ми

Повеќе

Тешко повреден возач на мопед од Гевгелија

Тешки клинички повреди на 78 годишен жител од Гевгелија е епилогот од

Повеќе

„Смоквијада 2020“ - пет наградени екипи подготвија највкусно слатко од смокви

Најслатката манифестацја која ја одбележува Гевгелија - натпреварот во варење

Повеќе

Гевгелиските детски градинки ќе згрижат 440 деца со отварањето на 9 септември

Јавната општинска установа на детски градинки „Детска радост“ во Гевгелија во

Повеќе

ОКШ воведува засилена контрола на примената на заштитните мерки од Корона

Новиот корона бран во Гевгелија и актуелните 17 позитивни на територијата на

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.