Топ Новости
Билборд кампања - Понеделник, 06 Јули 2020 15:42

Теренско прскање против комарци и дератизација во Гевгелија

Вторник, 12 Мај 2020

Од утре среда 13 мај започнува првата акција за прскање против комарци и тоа теренско-лаврицидно, што го најави на последната седница Советот на општина Гевгелија.
Напоредно со тоа ќе започне и акцијата за дератизација против глодари.

Прскањето ќе биде организирано на територија која опфаќа површина од 10 хектари од општинскиот атар на Гевгелија, при што ќе бидат третирани жариштата на ларви од комарци.
Годинава, дезинсекцијата во општина Гевгелија се спроведува во рамките на Југоисточниот плански регион, на територијата на сите десет општини. Изведувач на дезинсекцијата е фирмата „Лиса ком“ од Кавадарци, избрана по пат на јавен тендер распишан од нарачателот, Центарот за развој на ЈИПР.

Работни тимови на „Лиса ком“ утре, (среда) ќе извршат теренско прскање против ларви на комарци на жаришта кои им ги предочија надлежните општински служби, по претходно изготвен „План на жариштата“, со посебно внимание на бреговите на реката Вардар, на потегот од селото Мрзенци до мотелот „Вардар“, покрај тревите и трските покрај водените терени. Согласно потпишаниот договор, во Општината ќе бидат извршени вкупно 5 (пет)прскања против комарци: и тоа, уште едно лаврицидно прскање, а потоа ќе бидат организирани и 3 (три) прскања против возрасни комарци на целата општинска територија, исто така, теренски, од страна на истиот изведувач.

Тимот за дератизација утре ја започнува и пролетната акција за истребување на глодарите, со поставување мамки за глувци во вкупно 1.400 шахти на територијата на општина Гевгелија. Дератизацијата ќе се повтори уште еднаш наесен. Реализатор и на оваа акција е „Лиса ком“ од Кавадарци.

 

Last modified on Вторник, 12 Мај 2020 - 19:37

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Тешко повреден 19 годишен мотоциклист од Гевгелија

Од денешниот билтен на евидентирани полициски извештаи за кои јавува МВР

Повеќе

Денес гласаат 697 лица во карантин и самоизолација, еден е од Гевгелија

Во трите дена за гласање определени за изјаснување на граѓаните на 10-те по ред

Повеќе

Прес на СДСМ Гевгелија - Претседателот Видимче со порака до гласачите да

На 15 јули треба да гласаме за продолжување на сигурниот пат на напредокот што

Повеќе

Заев и Димитров во Миравци: „Сите правци водат во Миравци“

Миравчани горди што од своето место ќе го имаат новиот пратеник од редовите на

Повеќе

Пристигна избирачкиот материјал во ОИК Гевгелија, право на глас имаат 19.107

Општинската изборна комисија во текот на вчерашниот ден го прими гласачкиот

Повеќе

Панчевски во бегство, полицијата го бара за да го притвори

По изрекувањето на мерката 30 дневен притвор од страна на Велешкиот Суд,

Повеќе

Министерствата за земјоделство и екологија посветени на Дојран и Дојранското

Општина Дојран која се простира на еден од трите природни езерски убавици во

Повеќе

Марија Костадинова: Градиме инфраструктура - Патиштата ќе не' направат поблиски

Кандидатката за член на Собранието на РСМ, која е на изборната листа на СДСМ и

Повеќе

Почина 54 годишен маж во сообраќајна несреќа кај Богородица

Вечерва после полноќ, во 01:30 часот (ден четврток 09.07.2020 год.) било

Повеќе

Среда, 15 јули - неработен ден за сите граѓани

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека 15 јули, среда, е

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.