Теренско прскање против комарци и дератизација во Гевгелија

Вторник, 12 Мај 2020

Од утре среда 13 мај започнува првата акција за прскање против комарци и тоа теренско-лаврицидно, што го најави на последната седница Советот на општина Гевгелија.
Напоредно со тоа ќе започне и акцијата за дератизација против глодари.

Прскањето ќе биде организирано на територија која опфаќа површина од 10 хектари од општинскиот атар на Гевгелија, при што ќе бидат третирани жариштата на ларви од комарци.
Годинава, дезинсекцијата во општина Гевгелија се спроведува во рамките на Југоисточниот плански регион, на територијата на сите десет општини. Изведувач на дезинсекцијата е фирмата „Лиса ком“ од Кавадарци, избрана по пат на јавен тендер распишан од нарачателот, Центарот за развој на ЈИПР.

Работни тимови на „Лиса ком“ утре, (среда) ќе извршат теренско прскање против ларви на комарци на жаришта кои им ги предочија надлежните општински служби, по претходно изготвен „План на жариштата“, со посебно внимание на бреговите на реката Вардар, на потегот од селото Мрзенци до мотелот „Вардар“, покрај тревите и трските покрај водените терени. Согласно потпишаниот договор, во Општината ќе бидат извршени вкупно 5 (пет)прскања против комарци: и тоа, уште едно лаврицидно прскање, а потоа ќе бидат организирани и 3 (три) прскања против возрасни комарци на целата општинска територија, исто така, теренски, од страна на истиот изведувач.

Тимот за дератизација утре ја започнува и пролетната акција за истребување на глодарите, со поставување мамки за глувци во вкупно 1.400 шахти на територијата на општина Гевгелија. Дератизацијата ќе се повтори уште еднаш наесен. Реализатор и на оваа акција е „Лиса ком“ од Кавадарци.

 

Last modified on Вторник, 12 Мај 2020 - 19:37

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Во Дојран посетителите добија бесплатни заштитни маски!

Викенд посетеноста во Дојран достигна размери блиски на летната туристичка

Повеќе

Инфраструктурно улично подобрување во Прдејци

По дводневна акција денеска заврши бетонирањето на уличен крак во населеното

Повеќе

Дезинфекција на јавните површини во Гевгелија

По налог на Општинскиот штаб за заштита и спасување денеска започна да се

Повеќе

Донација од 40.000 евра од Групацијата „Новоматик“ за Општа Болница Гевгелија

Еден месец по официјалната најава на својата одлука да донираат 200.000 евра

Повеќе

Јавното обвинителство отвори предмет против митрополитот Агатангел

Основното јавно обвинителство Велес отвори предмет по допрен глас по објавите

Повеќе

Трета акција за уништување на комарците во Гевгелија и ЈИ регион

По извршени две последователни лаврицидни прскања против комарци на места

Повеќе

Започна ревитализацијата на патот Богородица-Стојаково

Градежната оператива на „ЖИКОЛ“ ДООЕЛ Струмица од денеска е на терен со

Повеќе

Владата донесе забрана за одење на гробишта викендов на цела територија

Во петок е задушница, а во недела Духов ден. Во пресрет на овие народни

Повеќе

МВР против МВР на „Боемска“ – СВР и ЕБР ги чекаат снимките од камерите

Пазарната полиција не можеше да влезе во угостителскиот објект на улица

Повеќе

Во изолација 60 полицајци на служба во Гевгелија

Околу шеесетина полицајци кои ја чуваат јужната граница на Македонија поради

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.