Топ Новости
Билборд кампања - Понеделник, 06 Јули 2020 15:42

Тродневен скрининг на вработените во гевгелиските градинки

Четврток, 14 Мај 2020

Со препораката на Комисијата за заразни болести во соработка со Министерството заздравство во државата започна скринингот на вработените во детските градинки,кои се околу 2.000 на број.

Од управата на ЈУДГ „Детска радост“ во Гевгелија известуваат дека таков скрининг (изведување тестови за корона) ќе биде извршен кај сите 100-на вработени во оваа установа, почнувајќи од утре 15 мај, продолжувајки во понеделник и вторник, 18 и 19 мај.

Сето ова е во функција на на обезбедување здравствено сигурни услови за почеток со работа на овие установи.

Сепак, до добивањето на резултатите од тестовите заедно со епидемиолошките анкети кои ќе бидат обавени за сите вработени во градинките во државата, и нивните контакти, семејни членови, начин на живот, (со цел да бидат откриени несимптоматските случаи на ковид-19), одлука за отварање на градинките уште не е донесена и нема да биде донесена. За ова треба да се изјасни Комисијата за заразни болести, Кризнипт штаб, Министерството за здравство и Владата кои заедно ја носат одлуката за таквата одговорност - враќањето на најмладите во градинките, беше посочено на денешниот прес на МЗ.

- „Градинките ќе се отварат по создавањето безбедни услови, со цел да можат да се вратат граѓаните на работа“, најави денеска на прес конференција министерот за здравство, Венко Филипче.


Last modified on Четврток, 14 Мај 2020 - 12:18

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Тешко повреден 19 годишен мотоциклист од Гевгелија

Од денешниот билтен на евидентирани полициски извештаи за кои јавува МВР

Повеќе

Денес гласаат 697 лица во карантин и самоизолација, еден е од Гевгелија

Во трите дена за гласање определени за изјаснување на граѓаните на 10-те по ред

Повеќе

Прес на СДСМ Гевгелија - Претседателот Видимче со порака до гласачите да

На 15 јули треба да гласаме за продолжување на сигурниот пат на напредокот што

Повеќе

Заев и Димитров во Миравци: „Сите правци водат во Миравци“

Миравчани горди што од своето место ќе го имаат новиот пратеник од редовите на

Повеќе

Пристигна избирачкиот материјал во ОИК Гевгелија, право на глас имаат 19.107

Општинската изборна комисија во текот на вчерашниот ден го прими гласачкиот

Повеќе

Панчевски во бегство, полицијата го бара за да го притвори

По изрекувањето на мерката 30 дневен притвор од страна на Велешкиот Суд,

Повеќе

Министерствата за земјоделство и екологија посветени на Дојран и Дојранското

Општина Дојран која се простира на еден од трите природни езерски убавици во

Повеќе

Марија Костадинова: Градиме инфраструктура - Патиштата ќе не' направат поблиски

Кандидатката за член на Собранието на РСМ, која е на изборната листа на СДСМ и

Повеќе

Почина 54 годишен маж во сообраќајна несреќа кај Богородица

Вечерва после полноќ, во 01:30 часот (ден четврток 09.07.2020 год.) било

Повеќе

Среда, 15 јули - неработен ден за сите граѓани

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека 15 јули, среда, е

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.