Тродневен скрининг на вработените во гевгелиските градинки

Четврток, 14 Мај 2020

Со препораката на Комисијата за заразни болести во соработка со Министерството заздравство во државата започна скринингот на вработените во детските градинки,кои се околу 2.000 на број.

Од управата на ЈУДГ „Детска радост“ во Гевгелија известуваат дека таков скрининг (изведување тестови за корона) ќе биде извршен кај сите 100-на вработени во оваа установа, почнувајќи од утре 15 мај, продолжувајки во понеделник и вторник, 18 и 19 мај.

Сето ова е во функција на на обезбедување здравствено сигурни услови за почеток со работа на овие установи.

Сепак, до добивањето на резултатите од тестовите заедно со епидемиолошките анкети кои ќе бидат обавени за сите вработени во градинките во државата, и нивните контакти, семејни членови, начин на живот, (со цел да бидат откриени несимптоматските случаи на ковид-19), одлука за отварање на градинките уште не е донесена и нема да биде донесена. За ова треба да се изјасни Комисијата за заразни болести, Кризнипт штаб, Министерството за здравство и Владата кои заедно ја носат одлуката за таквата одговорност - враќањето на најмладите во градинките, беше посочено на денешниот прес на МЗ.

- „Градинките ќе се отварат по создавањето безбедни услови, со цел да можат да се вратат граѓаните на работа“, најави денеска на прес конференција министерот за здравство, Венко Филипче.


Last modified on Четврток, 14 Мај 2020 - 12:18

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Минусна ноќ во Гевгелија и југот

Вечерва настапуваат првите минусни температури годинава - поларниот студен бран

Повеќе

За 50% поевтинува регистрацијата на возила со странски таблички

Легална регистрација во Македонија со 50 од сто намалени трошоци е новата

Повеќе

Кривична пријава за фалсификаторка на пари

Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР – Скопје поднесе

Повеќе

Видео: Стопирани Василичарите во Вевчани

Василичарскиот кaрневал во Вевчани кој поради короната претставува закана по

Повеќе

Нема сурварски огнови

Вака одлучи Општинскиот кризен штаб.
По оптимистичките информации дека мерките

Повеќе

Запрен шверц на лекови на ГП Богородица

Меѓународниот промет на стоки и во време на светска корона пандемија не запре.

Повеќе

За 10 дена санционирани 6.489 возачи

Засилените акциски контроли на сообраќајната полиција низ патиштата во земјава

Повеќе

Најмногу дожд наврна во Гевгелија

Изминатото деноноќие во Гевгелија наврнаа 45 литри воден талог на еден метар

Повеќе

Почина академик Георги Старделов, (1930-2021) роден гевгеличанец

Роден гевгеличанец и поранешен претседател на МАНУ д-р Георги Старделов почина

Повеќе

Министерот Спасовски во посета на ПС Гевгелија

Пo двоиполмесечен тек на градежните работи на објектот на Полициска станица

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.