Пазарен ден во Гевгелија - за прв пат отворен и за текстилна понуда

Четврток, 14 Мај 2020

Корона мерките ги затворија пазарите низ државата со почетокот на епидемијата, а во Гевгелија трет четврток по ред пазарот е отворен како мерка за одржување на локалната понуда на производители на храна, зеленчук и сезонско цвеќе.
Со најавата дека Генералниот Совет за безбедност размислува за олабавување на мерките и најавата за скрининг на вработените од неколку дејности за почеток со работа на истите, во Гевгелија вчера се најави отварање на пазарот на понуда на текстилни производи. Изнесувањето на текстилна роба го вршеа само локални понудувачи, бидејќи беше најавено дека се добредојдени само оние од Гевгелија и околните општини, Валандово, Богданци и Дојран бидејќи тоа се општини без регистриран корона случај.

Кратко соопштение, кратко време да се подготват понудувачите, така што денешната слика на градскиот пазар беше со едвам пет тезги на текстилни понудувачи и летни обувки.
Земјоделските производители со скромна понуда зошто и самите велат скромна е и посетеноста на пазарот деновиве. Цветните тезги исто така во скромно издание со само тројца излагачи-понудувачи.
И џагорот и шегата на пазарџиите ја нема, сите оддалечени еден од друг, тезга преку тезга, со заштитни маски, со истрошена желба со довикување „ајде свежа марула, млади компирчиња, тазе берени мирудии, ајде лукче за низок притисок“ да ги привлечат муштериите да купат од нивното изложено.
Малку тезгаџии, малку пазарџии, малку ентузијазам за само-реклама.
Короно, што им направи на луѓето?

Инаку, мерките за заштита со дезинфицирање на просторот пред почетокот и после пазарниот ден ги изведе стопанисувачот со пазарниот простор ЈПКД „Комуналец“ кој остави време од 7-9 часот за истовар на производите и продуктите за продажба од страна на понудувачите. Пазарот беше отворен до 14 часот, со цел да се остави време за утовар на преостанатото и повторно чистење и дезинфекција на просторот.
Можеби следниот пазарен ден ќе има повеќе текстилни понудувачи со оглед на тоа што и Струмица со сите излечени корона случаи веќе се „пресели“ на картата со општини во Македонија каде веќе нема заболени од вирусот корона.


Last modified on Четврток, 14 Мај 2020 - 19:10

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Same masen kuta

Misociis nulla interdum et. Cursus senectus aliquet pretium at tristique hac

Повеќе

Ukan mare tinu

Etiam vitae commodo dolor. Ut quis urna nisl. Nulla eu purus odio, at aliquet

Повеќе

Zaga tiko maze

Ceger nisl Pellentesque In id metus laoreet dignissim vel. Lacinia Sed

Повеќе

Xare makin opan

Mes pede elit nibh at risus tempus. Nulla semper ac nec sit massa In Curabitur

Повеќе

Dare makin oka

Puspen disse at libero porttitor nisi aliquet vulputate vitae at velit. Aliquam

Повеќе

Zate maki nako

Temper ac nec sit massa In Curabitur id risus sit. Non ante gravida eros quis

Повеќе

Nuka tisu mako

Duis sit amet velit quis augue sollicitudin tempus eget ut dui. Vestibulum ante

Повеќе

Seru cadin retu

Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod

Повеќе

Tina okun zagon

Duis sit amet velit quis augue sollicitudin tempus eget ut dui. Vestibulum ante

Повеќе

Rana casen maki

Pendisse erat dolor, dictum in interdum non, molestie at lorem. Vivamus

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.