Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

Родителите очекуваат стартување со работа на Детските градинки во Гевгелија

Петок, 15 Мај 2020

Тековниот скрининг на вработените од детските градинки во Гевгелија со корона-тестови и најавите за можно отварање со работа на овие установи за згрижување на децата, за кои препорака треба да даде Комисијата за заразни болести на РСМ која го следи целиот процес на корона епидемијата во државата, ги натера и вработените од гевгелиските градинки да ги интензивираат подготовките за прием на деца во својата установа.

- „Во сите објекти на градинките на територија на општината Гевгелија е извршена дезинфекција и чистење на душеците од детските креветчињ, за да се отстранат сите вируси, бактерии и микроорганизми. Исто така, е извршена и дезинсекција и дератизација. Овој период, додека дечињата се во своите домови, го искористивме максимално да се издигне нивото на хигиена во објектите“ изјави директорката на ЈОУДГ „Детска радост“- Гевгелија, Елизабета Стојменова.
Таа посочи дека:
- „Во изминатиот период направена е телефонска анкета со родителите на децата кои беа згрижени во нашата установа, со цел да утврдиме дали имаат потреба веднаш да бидат згрижени нивните дечиња во градинка штом се укине мерката за отсуство од работа на еден родител на дете до 10 години. Половина од анкетираните родители дале потврдни одговори на нашите вработени кои ги спроведуваа телефонските контакти“, истакна Стојменова. Тоа значи голема доверба во установата и мерка за потреба од враќање на работно ангажираните лица на своите работни позиции.

Јавната општинска установа за детски градинки „Детска радост“ од Гевгелија располага со уште 5 објекти за згрижување на деца, детската градинки „Сончогледи“ и „Цветови“ во Гевгелија и Детските градинки во Миравци, Негорци и Богородица. Сите шест детски градинки имаат проектиран капацитет за прием на 670 деца, а заради зголемените потреби на родителите на мали цеца од општина Гевгелија капацитетот, барем според податоците од 2019 беше пополнет со 766 деца. Расположивиот работен простор на градинките е со нето корисна површина од 5.064 метри квадратни, а дворната површина во сите шест објекти заедно опфаќа простор од 25.858 метри квадратни. Тоа значи дезинфекција, дезинсекција и дератизација на целиот простор кој овие два месеца беше надвор од употреба, заради сигурност од немање корона закана.

Од денеска започна скринингот на 100-та вработени во оваа установа со цел да се утврди стабилниот здравствен капацитет за старт со работа, бидејќи воспитувачките, негувателските па и самите деца тешко дека во текот на дневниот престој можат да воспостават социјална дистанца.

- „Ако се побара родителите на деца до 10 години, кои се сега ослободени од работни обврски и седат дома, да се вратат на работа, нам ќе ни' требаат солидно подготвени институции за прием на тие деца и протокол на работа на кој ќе треба да се придржуваат“, изјави денеска Министерот за информатичко оштество и јавна администрација Дамјан Манчевски, со што ги оправда сите превземени постапки на Гевгелиската установа за згрижување деца „Детска радост“.

Гевгелија се подготвува за работната фаза на градинките. Добро е што и родителите размислуваат за потребата да се вратат на работа, а грижата за најмладите да им ја доверат на вработените во детските установи, каде се згрижуваат деца со возрасен интервал од 8 месеци до 6 години.

 

Last modified on Петок, 15 Мај 2020 - 21:09

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Граничен премин „Евзони“ кај ГП „Богородица“ вечерва се затвара во 22 часот

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека до граничната

Повеќе

ООУ „Владо Кантарџиев“- Гевгелија со инвестиција за уредување на дворниот

Министерството за здравство за следната недела ги најавува протоколите за

Повеќе

Прогласена кризна состојба на јужната и северната граница на РСМ

Владата на Република Северна Македонија на одржаната редовна 79-та седница,

Повеќе

Османи: Започнаа преговори Заев-Ахмети за заедничка коалиција

Портпаролот на Демократската унија за интеграција Бујар Османи во интервју за

Повеќе

ГП „Евзони“ од утре целосно се затвара од 23 до 07 часот наутро

Портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас, денеска на брифинг со новинарите

Повеќе

Се бара ревизија за изградбата на Градскиот пазар во Гевгелија

Советникот Тихомир Ручкоманов, претставник од ЛДП и коалиционен партнер на СДСМ

Повеќе

Конституиран новиот 10-ти по ред парламентарен состав на РСМ

Со 116 гласови „за“, ниту еден воздржан и ниту еден против, денеска се

Повеќе

Граничниот премин Дојран-Дојрани останува затворен уште 10 дена

Грција ги продолжува своите меѓугранични заштитни мерки од ковид-19.
Денеска,

Повеќе

Августовска разгледница од Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе многу гости, посетители, викенд туристи и

Повеќе

Честит 2 август – Денот на републиката

Денешниот втор августовски ден 2020 Македонија го слави Денот на Републиката,

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.