Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

ОЈО Гевгелија со 25 казни за непочитување на полицискиот час, меѓу кои и 70 годишњаци

Среда, 20 Мај 2020

Основното јавно обвинителство-Гевгелија до Основниот суд во Гевгелија достави предлози за издавање на казнен налог против 25 лица кои спротивно на забраната за движење за време на полицискиот час, без дозвола пеш или со возила се движеле низ Гевгелија, Нов Дојран, Богданци и нивната околина.
Меѓу обвинетите се и двајца старци на возраст од 73 и 76 години кои се соочуваат со условни затворски казни затоа што пијани се движеле за време на полициски час.
(Законот важи за сите, и возраста и полот не се начин за одбегнување на одговорноста за непочитување на забраната за движење за време на вонредната состојба со корона епидемијата).

За двајца обвинети, 73 и 76 години, кои биле затекнати во алкохолизирана состојба како се движат за време на полицискиот час, едниот со мопед, а другиот со автомобил, Обвинителството му предложи на судот да им изрече алтернативна мерка – условна осуда со утврдена казна затвор во траење од три месеци, која нема да се изврши доколку лицата не сторат друго кривично дело во рок од една година по правосилноста на пресудата.


Во 21 одделен кривично правен настан, непочитувајќи ја забраната за движење дваесет и петмината обвинети го сториле кривичното дело – Непостапување според здравствени прописи за време на епидемија предвидено и казниво по член 206 став 1 од Кривичниот законик. Најголем број, десет лица од обвинетите се од Богданци, пет од Гевгелија, четири лица од Скопје и по едно лице од Демир Капија, Валандово, Велес, Куманово, Босилово и Конче.

Обвинителството за 23 обвинети побара од судот сите да ги огласи за виновни и да им изрече парични казни во износ од 100 дневни глоби, при што висината на една дневна глоба да изнесува 10 евра во денарска противвредност.

Секоја поединечна казна изнесува сумарно 1.000 евра по прекршител.
Гевгелија при крајот од минатиот месец стана град со затворен корона кластер., Новите казнени налози за жители од седум други различни општини кои сториле прекршок на мерката „забрана за движење за време на полициски час“ на подрачјето на општина Гевгелија само укажува колку сме крхки по прашањето на заштитата од корона епидемијата со новите меѓуопштински движења, контакти и социјални комуникации на граѓаните.

За рекордот еве уште еден доказ: Денеска Јавното обвинителство на РСМ издаде 68 казнени налози и 1 (едно) обвинение. ОЈО Гевгелија е на прво место со 25 казни (од кои 23 глоби и 2 условни казни), следува Скопје со 19 казнени налози, па Гостивар со 16 казнени налози и едно обвинение, Дебар со 5 и Штип со три казнени налози.

ОЈО Гевгелија, од почетокот на вонредната состојба и воведувањето на мерката „полициски час“ досега има изречено вкупно 108 казнени мерки, од кои 106 казнени налози и 2-те условни казни за „старците рекордери“.


Last modified on Среда, 20 Мај 2020 - 23:15

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Августовска разгледница од Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе многу гости, посетители, викенд туристи и

Повеќе

Честит 2 август – Денот на републиката

Денешниот втор августовски ден 2020 Македонија го слави Денот на Републиката,

Повеќе

Една фирма во Гевгелија, 2 од Богданци и 4 во Валандово, искористиле владина

За април 2020 година една фирма од Гевгелија и две фирми од Богданци

Повеќе

Една година од огнената стихија во Гевгелија која пеплоса шест стана

На 30 јули во 11:20 часот на улицата „Ристо Чавдаров“ бр. 25 во Гевгелија лани

Повеќе

Пожарот кај Моин локализиран - изгоре 10 хектари деградирана шума

После седумчасовна интервенција на пожарникарите од ТППЕ Гевгелија помогнати со

Повеќе

Јули завршува со две температурни 40-ки за Гевгелија

Иако деновиве просечната темпреатура во јули се движеше од 35 со неколку 38-ци

Повеќе

Пожар кај Моин во месноста „Срнак“ се' уште активен

Три возила на Територијалната противпожрна единица од Гевгелија со 6 лица

Повеќе

Воз удрил во автомобил кај с.Давидово

Денеска (27.07.2020 г.) пред мугрите во 04:45 часот, се случила сообраќајна

Повеќе

Во Струмица попави, во Валандово штети, во Гевгелија краткотраен пороен дожд

Вчерашното облачно време во Гевгелија донесе краткотраен пороен дожд, но во

Повеќе

Редари од Општина Дојран со акција за промовирање на ковид мерките за заштита


Ваучер туризмот заживеа деновове во Дојан, а за време на викендите бројот на

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.