Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

Обнова, фарбање, санација и поправки во ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија за време на вонредната состојба

Петок, 22 Мај 2020

Корона епидемијата во државата ги затвори училиштата, но не ја запре наставата која што продолжи да се одвива он лајн, а празните училишни простори, без присуство на учениците е период искоритен за поправки, санации, обнова на објектите, ентериерот, па дури и целосни санации.

Денеска работна екипа започна со фарбање на оградата на ООУ „Крсте Мисирков“ во Гевгелија, како ѕиданиот така и на железниот ограден дел, долж целиот ограден простор на училишниот двор, вклучително и двете влезни порти во училишниот комплекс.

- „Изминативе денови беа искористени за белење на ентериерот, ситни поправки во училиштето, како и подготовки за санација на нашите подрачни училишта. Во тек е претходно отворена тендерска постапка со која се бара најповолен изведувач на целиот објект на подрачното училиште во Моин. За ова имаме издвоени посебни буџетски средства од Министерството за образование во износ од близу 2,2 милиони денари. Средствата се обезбедени, а се очекува санацијата која вклучува целосно реновирање од под до кров да биде завршена до почетокот на следната учебна година 2020/21, односно учениците на 1 септември во Моин да влезат во комплетно реновиран објект“, изјави за GevgelijaNet директорот на училиштето Михаил Петров.

Во Моин оваа учебна година настава посетуваа 12 ученици, кои во комбинирани паралелки ги обучуваа две наставнички.
Деновиве, поточно од 1 јуни треба да започне уписот на првачињата во основните училишта. Родителите ги чека освежен простор во ООУ „Крсте Мисирков“ каде треба да ги поднесат апликациите за упис, а во подрачното училиште во Моин со почетокот на новата учебна година од септември, ги очекува комплетно реновиран објект, ентериер, санитетски простории, кров, столарија, за сегашните ученици и новите првачиња.


Last modified on Петок, 22 Мај 2020 - 15:36

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Граничен премин „Евзони“ кај ГП „Богородица“ вечерва се затвара во 22 часот

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека до граничната

Повеќе

ООУ „Владо Кантарџиев“- Гевгелија со инвестиција за уредување на дворниот

Министерството за здравство за следната недела ги најавува протоколите за

Повеќе

Прогласена кризна состојба на јужната и северната граница на РСМ

Владата на Република Северна Македонија на одржаната редовна 79-та седница,

Повеќе

Османи: Започнаа преговори Заев-Ахмети за заедничка коалиција

Портпаролот на Демократската унија за интеграција Бујар Османи во интервју за

Повеќе

ГП „Евзони“ од утре целосно се затвара од 23 до 07 часот наутро

Портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас, денеска на брифинг со новинарите

Повеќе

Се бара ревизија за изградбата на Градскиот пазар во Гевгелија

Советникот Тихомир Ручкоманов, претставник од ЛДП и коалиционен партнер на СДСМ

Повеќе

Конституиран новиот 10-ти по ред парламентарен состав на РСМ

Со 116 гласови „за“, ниту еден воздржан и ниту еден против, денеска се

Повеќе

Граничниот премин Дојран-Дојрани останува затворен уште 10 дена

Грција ги продолжува своите меѓугранични заштитни мерки од ковид-19.
Денеска,

Повеќе

Августовска разгледница од Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе многу гости, посетители, викенд туристи и

Повеќе

Честит 2 август – Денот на републиката

Денешниот втор августовски ден 2020 Македонија го слави Денот на Републиката,

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.