Топ Новости
Билборд кампања - Понеделник, 06 Јули 2020 15:42

Лишени од слобода седум гевгеличани и еден валандовчанец

Понеделник, 01 Јуни 2020

МВР известува дека денеска се поднесени кривични пријави за седуммина гевгелиски граѓани и еден валандовчанец, сите порди непридржувањето на мерките за забрана на движење за време на нивната важност со уредба на Влада и со законска сила.

Гевгеличаните се на возрас од 20 до 78 години, а пријавите за кривична одговорност против нив ги поднел Секторот за внатрешни работи Струмица. Кривични пријави се поднесени против Ѓ.А.(78), Е.И.(20), Б.П.(45), С.С.(21), П.Ч.(27), С.Ф.(22), А.П.(22), сите седумина од Гевгелија и биле лишени од слобода и за М.Т.(24) од Валандово кој бил исто така лишен од слобода.
Сите поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“.
Пријавените не се придржувале кон воведената мерка за ограничено движење.

МВР не известува во кој период се направени прекршоците, дали се поединечни, или групни, во секој случај се заклучно до 26 мај до кога траеше мерката „забрана за движење заради спречување на ширењето на корона вирусот заради оневозможување на физички контакти со други лица“, или познато како „полициски час“.

 

Last modified on Понеделник, 01 Јуни 2020 - 19:08

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Ципрас: Прогресивното поглавје може да продолжи само со Заев, лидер кој гледа

Поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас, чиј потпис стои на Преспанскиот

Повеќе

Откриени 211 мигранти кај Гевгелија, приведен возачот

Од МВР денеска јавуваат за уште еден обид за нелегален превоз на мигранти низ

Повеќе

Билборд кампања

Предвремените парламетарни избори во услови на корона епидемија наложија

Повеќе

Костадинова: СДСМ и „Можеме“ со конкретни мерки за поддршка на младите

Кандидатката за пратеник на СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова, со

Повеќе

Грција нема да ги прима српските туристи

Грција од утре наутро (06.07.2020 понеделник) во 6 часот ги затвора границите

Повеќе

Анкета на НДИ: Заев со речиси двојна предност пред Мицкоски

Коалицијата „Можеме“ која ја предводи СДСМ е во предност пред коалицијата на

Повеќе

Уапсена гевгеличанката Накова - позитивна на Ковид-19

Вчера попладне е уапсена Александра Накова Гајдаџиев од страна на припадници на

Повеќе

Благодарница од Владата на семејсвото Диневи - првиот донор на срце

Денеска во Владата доделени се благодарници за историскиот подвиг на сите оние

Повеќе

Заев: Македонскиот јазик станува дел од големото европско семејство

- „Македонскиот јазик е наведен како јазик на кој треба да се преведе

Повеќе

Марија Костадинова: Чест ми е да бидам кандидат за пратеник од победничката

Кандидатката за пратеник од СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова од

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.