Топ Новости

Дезинфекција на јавните површини во Гевгелија

Петок, 05 Јуни 2020

По налог на Општинскиот штаб за заштита и спасување денеска започна да се изведува нова акција за дезинфицирање на јавните површини: улици, тротоари, паркинг места, влезови на јавни објекти во Гевгелија. На почетната листа за дезинфицирање беа најпосетените локации во центарот на Гевгелија, Општинската зграда, Банките, тротоарите, паркот пред Народниот театар, шеталиштето, а се продолжи со дезинфекција во кругот на Општа Болница Гевгелија, приемниот влез за итни случаи, влезот на Пунктот за давање брис за изведување на тестови за корона што се наоѓа во кругот на Болницата.
На терен беа екипите на ЈПКД „Комуналец“ потпомогнати со вработени од ТППЕ Гевгелија.
По денешната акција низ градот, дезинфекцијата ќе продолжи и низ населените места од општината во соработка и со упатство од ЦЈЗ од Гевгелија.

Празник е денес Духовден неработен ден, нема посета на гробишта како превентивна мерка на Владата, но има корона вирус со два новодијагностицирани случаи во Гевгелија. Денешната акција е дел од превентивната веќе двомесечна активност на ОШЗС за спречување на ширењето на коронавирусот во рамките на Општината.

 

Last modified on Петок, 05 Јуни 2020 - 19:26

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Уапсена гевгеличанката Накова - позитивна на Ковид-19

Вчера попладне е уапсена Александра Накова Гајдаџиев од страна на припадници на

Повеќе

Благодарница од Владата на семејсвото Диневи - првиот донор на срце

Денеска во Владата доделени се благодарници за историскиот подвиг на сите оние

Повеќе

Заев: Македонскиот јазик станува дел од големото европско семејство

- „Македонскиот јазик е наведен како јазик на кој треба да се преведе

Повеќе

Марија Костадинова: Чест ми е да бидам кандидат за пратеник од победничката

Кандидатката за пратеник од СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова од

Повеќе

Првенците на генерацијата 2019/20 наградени од Општина Гевгелија

Шесмина првенци на генерациите 2019/2020 од Општинските основни училишта,

Повеќе

Царината за две недели успеа да спречи 7 нелегални трансфери - заплени девизи,

Во текот на минатите две недели, царинските службеници открија три обиди за

Повеќе

Заев до ДПМНЕ: Ако се договорат кој е лидер во партијата ќе прифатам ТВ дуел

На граѓанската трибина одржана синиќа во Гевгелија, лидерот на СДСМ, предводник

Повеќе

Заев од Гевгелија: Ова не е гола борба за власт туку носење храбри одлуки за

СДСМ и коалицијата „Можеме“ вечерва одржаа отворена трибина со граѓаните на

Повеќе

Марија Костадинова од СДСМ: Не за рудници во нашата земја

Марија Костадинова кандидат за пратеник на СДСМ во ИЕ4 денеска со експресен

Повеќе

Марија Костадинова - капитални проекти за инфраструктурно поврзани граѓани

Кандидатот за пратеник на СДСМ и коалицијата „Можеме“ од општина Гевгелија за

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.