Топ Новости
Билборд кампања - Понеделник, 06 Јули 2020 15:42

ЈО Гевгелија издаде казни од по 1.000 евра за 15 лица

Понеделник, 08 Јуни 2020

Основното јавно обвинителство во Гевгелија на ден 4 јуни постапуваше по најновите предмети на прекршување на полицискиот час од страна на граѓани на теритријата на општата надлежност на Обвинителството, а тоа се општините Гевгелија, Дојран, Богданци и Валандово. За сите прекршители се постапуваше, но изречената мерка е иста.

Во четвртокот, минатата недела, ЈО Гевгелија поднесе предлози за издавање казнени налози против 15 лица за сторено кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик.

Сите обвинети во одделни настани, за време на полицискиот час биле затекнати како се движат пеш, со велосипеди или возила низ градот. Со преземените дејствија тие не постапиле според прописите со кои се определуваат мерки за спречување и сузбивање на опасната болест COVID-19, односно не ја почитувале Одлуката за забрана и посебен режим на движење на територијата на Република Северна Македонија.

Обвинителството на Судот му предложи на обвинетите да им изрече парични казни во висина од по 100 дневни глоби, при што вредноста на секоја дневна глоба да биде определена на 10 евра во денарска противвредност, или вкупна вредност на глоба од 61.500,- денари (1.000,- EUR) .

Заклучно до денеска Јавното обвинителство во Гевгелија има постапено по 16 кривични предмети за прекршување на полицискиот час и мерката „забрането движење заради спречување на ширењето на коронавирусот“ кои се однесуваа на вкупно 121 лице. Изречени се глоби во вкупна вредност од 123.000,- евра. Дел од казните во март се по 2.000 евра поединечно по сторител, а подоцна сите казни се одмерени на по 1.000 евра во денарска противредност по сторител. Само две пресуди се условни, за двајца постари прекршители на 73 и 76 годишна возраст.

 

Last modified on Понеделник, 08 Јуни 2020 - 21:52

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Ципрас: Прогресивното поглавје може да продолжи само со Заев, лидер кој гледа

Поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас, чиј потпис стои на Преспанскиот

Повеќе

Откриени 211 мигранти кај Гевгелија, приведен возачот

Од МВР денеска јавуваат за уште еден обид за нелегален превоз на мигранти низ

Повеќе

Билборд кампања

Предвремените парламетарни избори во услови на корона епидемија наложија

Повеќе

Костадинова: СДСМ и „Можеме“ со конкретни мерки за поддршка на младите

Кандидатката за пратеник на СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова, со

Повеќе

Грција нема да ги прима српските туристи

Грција од утре наутро (06.07.2020 понеделник) во 6 часот ги затвора границите

Повеќе

Анкета на НДИ: Заев со речиси двојна предност пред Мицкоски

Коалицијата „Можеме“ која ја предводи СДСМ е во предност пред коалицијата на

Повеќе

Уапсена гевгеличанката Накова - позитивна на Ковид-19

Вчера попладне е уапсена Александра Накова Гајдаџиев од страна на припадници на

Повеќе

Благодарница од Владата на семејсвото Диневи - првиот донор на срце

Денеска во Владата доделени се благодарници за историскиот подвиг на сите оние

Повеќе

Заев: Македонскиот јазик станува дел од големото европско семејство

- „Македонскиот јазик е наведен како јазик на кој треба да се преведе

Повеќе

Марија Костадинова: Чест ми е да бидам кандидат за пратеник од победничката

Кандидатката за пратеник од СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова од

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.