Топ Новости
Билборд кампања - Понеделник, 06 Јули 2020 15:42

Средношколци од Гевгелија освоија Второ место на државен натпревар за „Најдобра ученичка компанија“

Среда, 24 Јуни 2020

Средношколците од „Јосиф Јосифовски“ од Гевгелија, Душко Јанев, Никола Биков, Пепица Јованова, Ангелина Несторова и Слободанка Савиќ, сите од IV година, матуранти, заедно со менторката Јасмина Мицева, на вчера одржаниот државниот натпревар „Најдобра ученичка компанија“ го освоија високото Второ место. Наградата е дотолку повредна што беше изборена во конкуренција на 25 ученички компании од 18 средни школи од земјава.

Освоеното второ место го заслужија за својата компанија-иноватор наречена „Солар Бег СБФ“ со која понудија иновативно решение „Еколошка торба – SBF (Solar bag for the future). Ова е торба на иднината ја нарекуваат учениците, бидејќи применува термоелектрични ефекти од областа на физиката со цел правилно искористување на енергијата од досега најголемиот и најдолготрајниот извор - сонцето. Во eнергетска торба е вграден систем од т.н. „Пелтие – модули“, кои имаат способност да греат и ладат истовремено.

Минатата година во ноември истиот тим учествуваше со истиот проект на државен натпревар за „Најдобар бизнис концепт“ и освоија трета место. Годинава реализирајќи го својот концепт во креативен производ успеаја повторно на државно ниво да се стекнат со награда, овој пат за едно место погоре, освојувајќи го второто место.

Прво награден е четворочлениот тим ученици од средното училиште „Георги Димитров“ од Скопје, кои сплотени под името „Саундси“, се занимават со производство и продажба на акустични производи од дрвен отпад од производство на мебел. За натпреварот изработија звучници кои работат без извор на енергија, со едноставно поставување на телефонот во отворот, при што звукот од телефонот се движи само во една насока – нагоре и на овој начин веднаш се зголемува тонот.
Tрето место и' припадна на ученичката компанија „Сикерс“ од училиштето „Владо Тасевски“ од Скопје. Преку видеотуторијали поставени на веб-страницата на училиштето ќе им помогнат на учениците во изработка на потребните вежби и ќе создадат дигитална видеобиблиотека достапна за сите ученици во училиштето.

Националниот натпревар за најдобра ученичка компанија се одржа во Скопје во организација на „Џуниор ачивмент Македонија“, а е поддржан од УСАИД и Фондот за иновации и технолошки развој.

Last modified on Среда, 24 Јуни 2020 - 21:41

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Ципрас: Прогресивното поглавје може да продолжи само со Заев, лидер кој гледа

Поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас, чиј потпис стои на Преспанскиот

Повеќе

Откриени 211 мигранти кај Гевгелија, приведен возачот

Од МВР денеска јавуваат за уште еден обид за нелегален превоз на мигранти низ

Повеќе

Билборд кампања

Предвремените парламетарни избори во услови на корона епидемија наложија

Повеќе

Костадинова: СДСМ и „Можеме“ со конкретни мерки за поддршка на младите

Кандидатката за пратеник на СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова, со

Повеќе

Грција нема да ги прима српските туристи

Грција од утре наутро (06.07.2020 понеделник) во 6 часот ги затвора границите

Повеќе

Анкета на НДИ: Заев со речиси двојна предност пред Мицкоски

Коалицијата „Можеме“ која ја предводи СДСМ е во предност пред коалицијата на

Повеќе

Уапсена гевгеличанката Накова - позитивна на Ковид-19

Вчера попладне е уапсена Александра Накова Гајдаџиев од страна на припадници на

Повеќе

Благодарница од Владата на семејсвото Диневи - првиот донор на срце

Денеска во Владата доделени се благодарници за историскиот подвиг на сите оние

Повеќе

Заев: Македонскиот јазик станува дел од големото европско семејство

- „Македонскиот јазик е наведен како јазик на кој треба да се преведе

Повеќе

Марија Костадинова: Чест ми е да бидам кандидат за пратеник од победничката

Кандидатката за пратеник од СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова од

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.