Топ Новости
Билборд кампања - Понеделник, 06 Јули 2020 15:42

Денес попладне ќе се изврши прскање против возрасни комарци

Четврток, 25 Јуни 2020

По двонеделното одложување на најавено прскање против возрасни комарци, од 11 јуни, заради врнежливиот период, а после извршени две последователни лаврицидни прскања против комарци на места покрај водени површини во општина Гевгелија, попладнево на ред е првото теренско прскање по земјен пат на комарци.

Нарачател и инвеститор на акцијата е Центарот за Југоисточниот плански регион во кој припаѓа и проектно партиципира и општина Гевгелија. Акцијата за уништување на возрасни комарци ќе се спроведе во период од 18:00 до 02:00 часот во Гевгелија, но и во соседните општини Богданци, Дојран и Валандово.

Изведувач на дезинсекцијата е фирмата „Лиса ком“ од Кавадарци, избрана по пат на јавен тендер распишан од нарачателот, Центарот за развој на ЈИПР.

Како што информираат оттаму планирани се две третирања за ларвициди (веќе спроведени на територијата на општина Гевгелија) и три третирања против адултни комарци на територијата на Југоисточниот регион со вкупна површина од 5.376 хектари.

Од Центарот за развој на Југоисточниот плански регион ги известуваат сопствениците на пчелни семејства да преземат соодветни мерки за заштита, односно да ги затворат во кошниците во перодите кога ќе се прска.


Last modified on Четврток, 25 Јуни 2020 - 13:59

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Ципрас: Прогресивното поглавје може да продолжи само со Заев, лидер кој гледа

Поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас, чиј потпис стои на Преспанскиот

Повеќе

Откриени 211 мигранти кај Гевгелија, приведен возачот

Од МВР денеска јавуваат за уште еден обид за нелегален превоз на мигранти низ

Повеќе

Билборд кампања

Предвремените парламетарни избори во услови на корона епидемија наложија

Повеќе

Костадинова: СДСМ и „Можеме“ со конкретни мерки за поддршка на младите

Кандидатката за пратеник на СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова, со

Повеќе

Грција нема да ги прима српските туристи

Грција од утре наутро (06.07.2020 понеделник) во 6 часот ги затвора границите

Повеќе

Анкета на НДИ: Заев со речиси двојна предност пред Мицкоски

Коалицијата „Можеме“ која ја предводи СДСМ е во предност пред коалицијата на

Повеќе

Уапсена гевгеличанката Накова - позитивна на Ковид-19

Вчера попладне е уапсена Александра Накова Гајдаџиев од страна на припадници на

Повеќе

Благодарница од Владата на семејсвото Диневи - првиот донор на срце

Денеска во Владата доделени се благодарници за историскиот подвиг на сите оние

Повеќе

Заев: Македонскиот јазик станува дел од големото европско семејство

- „Македонскиот јазик е наведен како јазик на кој треба да се преведе

Повеќе

Марија Костадинова: Чест ми е да бидам кандидат за пратеник од победничката

Кандидатката за пратеник од СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова од

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.