Топ Новости
Билборд кампања - Понеделник, 06 Јули 2020 15:42

СДСМ Гевгелија со ПРЕС и „Отворен штанд со граѓаните“ ја започна предизборната кампања

Четврток, 25 Јуни 2020

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија и Општинската организација на СДСМ во Гевгелија официјалниот старт на својата предизборна кампања за 11-те Вонредни Парламентарни избори во државата, го започнаа со одржана прес конференција и отворен штанд со граѓаните.

Пресот го одржа претседателот на ОО на СДСМ Гевгелија Владислав Видимчево кој потсети дека основна цел на изборите е зацврстување на фундаменталните вредности на демократијата, а тоа е градењето на институциите во државата, пред се’ домот на демократијата - Собранието на РСМ, преку гласот на граѓаните.
- „Како партија ставивме потпис на Кодексот за фер и демократски избори, заедно со останатите изборни конкуренти, организатори на изборни кампањи, и се обврзавме дека ќе учествуваме во градењето доверба во изборниот систем. Почнуваме отворена, блиска до Вас јавна кампања во која секој од граѓаните ќе го најде интересот за поддршка на иднината на РСМ како напредна, респектабилна и просперитетна земја, со економија и стандард како европски граѓани на европска Македонија“, истакна Видимче.

Водени од принципите на парламентарната демократија, тој ги потензираше сомнежите за нефер и предвремен почеток на изборната кампања од таборот на изборните опозициони опоненти од ВМРО-ДПМНЕ.
- „Ви порачуваме да не потклекнувајте на манипулациите, на лажните ветувања на ново партиските режимски слуги на Груевски, зошто уште години за арчење пари на споменици немаме, уште години за празнење на државниот буџет со корумпирани тендери немаме, уште години за луксузирања со мерцедеси немаме. Нашата држава мора да оди напред заедно со просперитетните земји каде го очекуваат нашето идно членство како рамноправна земја членка на ЕУ, земја членка на НАТО“ истакна тој.

Видимче го најавуви почетокот на програмскиот напредок кој го нуди СДСМ, а ќе го оствариме заедно со Вашите гласови, нагласи во обраќањето, со дадената доверба за оформување парламентарно мнозинство и Влада на СДСМ која ќе го спроведе сето тоа.

- „СДСМ може повеќе. Ве покануваме заедно на соработка до победа и нова иднина на РСМ, на Гевгелија, и на секој член од нашата заедница“ истакна на крајот од своето обраќање Владислав Видимче.

Почетокот на кампањата го означија и со старт на караванот на СДСМ и Коалицијата „Можеме“ со отворени јавни штандови за контакт со граѓаните и делење програмски материјали, со следење на здравствено безбеносен протокол. На овој настан беше присутна и кандидатката од ИЕ 4 од Гевгелија, Марија Костадинова, од СДСМ и коалицијата „Можеме“. (Фото-галерија)

Last modified on Четврток, 25 Јуни 2020 - 19:40

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Ципрас: Прогресивното поглавје може да продолжи само со Заев, лидер кој гледа

Поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас, чиј потпис стои на Преспанскиот

Повеќе

Откриени 211 мигранти кај Гевгелија, приведен возачот

Од МВР денеска јавуваат за уште еден обид за нелегален превоз на мигранти низ

Повеќе

Билборд кампања

Предвремените парламетарни избори во услови на корона епидемија наложија

Повеќе

Костадинова: СДСМ и „Можеме“ со конкретни мерки за поддршка на младите

Кандидатката за пратеник на СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова, со

Повеќе

Грција нема да ги прима српските туристи

Грција од утре наутро (06.07.2020 понеделник) во 6 часот ги затвора границите

Повеќе

Анкета на НДИ: Заев со речиси двојна предност пред Мицкоски

Коалицијата „Можеме“ која ја предводи СДСМ е во предност пред коалицијата на

Повеќе

Уапсена гевгеличанката Накова - позитивна на Ковид-19

Вчера попладне е уапсена Александра Накова Гајдаџиев од страна на припадници на

Повеќе

Благодарница од Владата на семејсвото Диневи - првиот донор на срце

Денеска во Владата доделени се благодарници за историскиот подвиг на сите оние

Повеќе

Заев: Македонскиот јазик станува дел од големото европско семејство

- „Македонскиот јазик е наведен како јазик на кој треба да се преведе

Повеќе

Марија Костадинова: Чест ми е да бидам кандидат за пратеник од победничката

Кандидатката за пратеник од СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова од

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.