Топ Новости
Билборд кампања - Понеделник, 06 Јули 2020 15:42

Заев од Гевгелија: Ова не е гола борба за власт туку носење храбри одлуки за народот и државата

Понеделник, 29 Јуни 2020

СДСМ и коалицијата „Можеме“ вечерва одржаа отворена трибина со граѓаните на која се обратија кандидатите за пратеници од Изборната Единица 4, заедно со носителот Зоран Заев, Соња Мираковска и Марија Костадинова од Гевгелија.

Клучни поенти во обраќањата на претендентите за оформување на новото парламентарно мнозинство и оформување на новата политички легитимна Влада во државата беа програмските насоки на СДСМ и коалицијата „Можеме“ во следниот мандатен период до 2024 година.

- „Во изминатиот период носевме храбри одлуки кои моите претходници не сакаа да ги решат. Ја направивме Македонија членка на НАТО, станавме преговарач за членство во ЕУ. Потпишавме договори со соседите Грција и Бугарија кои се напоредно потпишани и на македонски јазик. Имаме лична карта во Обединетите нации за нашата земја и јазик, со потврден суверенитет за кои се бореле нашите борци од НОБ и во Илинденското востание, што ни го оставиле во аманет. Признаени сме од цел свет. Денес одлуката е дали ќе продолжиме по тој пат, или ќе се враќаме во изолација и разочарување“ ги потсети Заев гевгеличани за достигнувањата во меѓународната политика и статусот на РСМ на светската карта на заедници и држави.

Ова беа одлуки кои можеа да се решат и во минатите три децении од самостојноста на Македонија, но тогашните премиери тоа не го стотија, од несакаже, или не ззнаење.

- „Носевме храбри одлуки во корист на народот. Ја покачивме минималната плата за која Мицковски и Траковски не предупредуваа дека ќе има протести од граѓаните за неприфаќање, ја, ја зголемивме социјалната помош од 2.000 до 11.000 денари, имавме храброст да ги покачеме платите на образованието за 20%, на вработените во здравството од 10 до 25%, на пензионерите за дополнителни 1.700 денари, ја укинавме радиодифузната такса која значеше терет од 12 милиони евра за граѓаните, ја вративме ефтината тарифа за струјата која го ослободи домашниот буџет за дополнителни 10 милиони евра, со алатката „Мој ДДВ“ вративме 10,7 милијарди денари кај граѓаните. За време на ковид состојбата донесовме одлука да ги покечиме плаитите во приватниот секотр за работниците на терет на државата, од почетокот на мандатот просечната плата од 22.300 денари ја покачивме на 27.400 денари. Наша заложба е парите да ги враќаме кај граѓаните. Се заложуваме во текот на нашиот следен четиригодишен мандат просечната плата да достигне сума од 34.000 денари до 2024 година“ - им ги наброја претседателот на СДСМ и носител на изборната листа на коалицијата „Можеме“ за ИЕ 4 таксативно поваќните одлуки на кои се засниваа одлуките на владата за изминатиот период во сферата на економијата, социјалата, трудот.

- „Сега одлуката е на народот. Ова не е гола борба за власт. Сме носеле одлуки за народот и тоа светот го почитува. Со секое отварање на поглавјата за членство во ЕУ ќе се отвараат нови фондови за искористување и развој на нашата земја. Затоа Гевгелија, која е на три километри од Европа, на 15 јули ќе гласа за бројот три и за европската иднина на нашата земја, во која граѓаните ќе бидат слободни, ќе бидат татнеж на се'.
Зарем гевгеличани ќе дозволат главна порака на опозиционерите да биде обнова на рудниците во Македонија, и Југоистокот. Тие од ВМРО-ДПМНЕ ги издадоа концесиите, ние, владата на СДСМ ги поништивме концесиите за Казандол, Иловица. Што и да има под земјата, какво и да е богатство, ние и' даваме предност на здравата еколошка средина, здравото и еколошки чисто земјоделско производство, пласман на земјоделските производи на светските пазари кои се' повеќе се отвараат за нас како земја членка на НАТО и идна членка на ЕУ“, им порача Заев на Гевгеличани.

Гевгелија не е заобиколена ниту со последните економски мерки за справување со корона кризата: „350 фирми од Гевгелија добија средства за исплата на плати на вработените, 56 фирми добија кредитни линии од Државните финнсиски проекти, 5.400 граѓани добија државна платежна картичка. Тоа се конкретни пари за граѓаните, а не за споменици. Да имаа можност да слушнат Леонид Јанков и Сава Михајлов што нудат од опозицијата ќе се запрашаа: „Што е тоа ВМРО-ДПМНЕ?“ Обнова треба на ДПМНЕ, а не на државата. Нивната обнова е да имаме човечиња и индијанци, да имаме повторно случувања како 27 април, да имаме затварање на новинари, на невини граѓани“ посочи Заев.

Затоа тој порача сега се одлучува дали сакаме одлуки кои ќе значат пари за граѓаните. Зошто има пари во нашата земја, само што во минатото се трошеле на споменици и на глупости. Ние со трите економски столба ги враќаме кон граѓаните. Со шетвртиот столб ќе се усмериме на поратс на платите, на социјалните програми, на социјалните пензии.

- „Државата има обезбедено 400 милиони евра за следниот корона бран, пари има и за здравството, и за поддршка на работните места и за најсиромашните, порача Заев на трибината во Гевгелија која се одржа на отворено на паркот до стамбениот комплекс до Градкото пазариште, со примена на дистанца, ограничен број присутни и задолжителни заштитни маски за сите учесници на трибината.


Last modified on Понеделник, 29 Јуни 2020 - 23:53

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Ципрас: Прогресивното поглавје може да продолжи само со Заев, лидер кој гледа

Поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас, чиј потпис стои на Преспанскиот

Повеќе

Откриени 211 мигранти кај Гевгелија, приведен возачот

Од МВР денеска јавуваат за уште еден обид за нелегален превоз на мигранти низ

Повеќе

Билборд кампања

Предвремените парламетарни избори во услови на корона епидемија наложија

Повеќе

Костадинова: СДСМ и „Можеме“ со конкретни мерки за поддршка на младите

Кандидатката за пратеник на СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова, со

Повеќе

Грција нема да ги прима српските туристи

Грција од утре наутро (06.07.2020 понеделник) во 6 часот ги затвора границите

Повеќе

Анкета на НДИ: Заев со речиси двојна предност пред Мицкоски

Коалицијата „Можеме“ која ја предводи СДСМ е во предност пред коалицијата на

Повеќе

Уапсена гевгеличанката Накова - позитивна на Ковид-19

Вчера попладне е уапсена Александра Накова Гајдаџиев од страна на припадници на

Повеќе

Благодарница од Владата на семејсвото Диневи - првиот донор на срце

Денеска во Владата доделени се благодарници за историскиот подвиг на сите оние

Повеќе

Заев: Македонскиот јазик станува дел од големото европско семејство

- „Македонскиот јазик е наведен како јазик на кој треба да се преведе

Повеќе

Марија Костадинова: Чест ми е да бидам кандидат за пратеник од победничката

Кандидатката за пратеник од СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова од

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.