Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

Првенците на генерацијата 2019/20 наградени од Општина Гевгелија

Среда, 01 Јули 2020

Шесмина првенци на генерациите 2019/2020 од Општинските основни училишта, музичкото и средното училиште во Гевгелија денеска добија парични награди од буџетските средства на Општина Гевгелија за своите достигнување во образованието и популаризацијата на науката и општината со учество на регионални и државни натпревари.

Првенците на генерацијата 2019/20: Ива Цицмиловиќ од ООУ „Крсте Мисирков“- Гевгелија, Вања Стојменова од ООУ „Владо Кантарџиев“- Гевгелија, Сандра Шапкарова од ООУ „Ристо Шуклев“- Негорци, Благица Минчева од ООУ „Климент Охридски“- Миравци, Емилија Николовска од ООМУ „Васо Карајанов“- Гевгелија и Душко Јанев од СОУ „Јосиф Јосифовски“- Гевгелија, денеска остварија прием кај градоначалникот на Општина Гевгелија.

На средбата со почитување на мерките за заштитна опрема, традиционално Поцков им ги додели решенијата за парични награди, на првенците од основните уличишта во паричен износ од 5.000 денари, а на првенецот од СОУ „Јосиф Јосифовски“ паричен износ од 10.000 денари.

Градоначалникот Поцков на овие наши чисти „петкаши“ лично им посака да се одморат, да соберат нови сили за остварување на нивната цел и да продолжат со успесите во понатамошното образование.


Last modified on Среда, 01 Јули 2020 - 16:55

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

КЗБ: Од прво до трето одделение во училишните клупи, другите пред компјутер дома

На две недели пред почетокот на учебната година, Комисијата за заразни болести

Повеќе

Заев го доби мандатот за состав на Влада од претседателот Пендаровски

Денеска напладне со свечена церемонија во вилата Водно каде е резиденцијата на

Повеќе

Заев обезбедил мнозинство, Пендаровски утре му го доделува мандатот

Шефот на државата Стево Пендаровски утре (четврток 13 август) мандатот за

Повеќе

Првачињата на училиште, останатите он лајн настава од дома

Учениците од септември веројатно ќе останат дома, ова го најави министерот за

Повеќе

Маж од Миравци при рибарење се удавил во Вардар

Од полицискиот дневен билтен на МВР се известува дека вчера во водите на Вардар

Повеќе

Граничен премин „Евзони“ кај ГП „Богородица“ вечерва се затвара во 22 часот

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека до граничната

Повеќе

ООУ „Владо Кантарџиев“- Гевгелија со инвестиција за уредување на дворниот

Министерството за здравство за следната недела ги најавува протоколите за

Повеќе

Прогласена кризна состојба на јужната и северната граница на РСМ

Владата на Република Северна Македонија на одржаната редовна 79-та седница,

Повеќе

Османи: Започнаа преговори Заев-Ахмети за заедничка коалиција

Портпаролот на Демократската унија за интеграција Бујар Османи во интервју за

Повеќе

ГП „Евзони“ од утре целосно се затвара од 23 до 07 часот наутро

Портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас, денеска на брифинг со новинарите

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.