Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

Уапсена гевгеличанката Накова - позитивна на Ковид-19

Петок, 03 Јули 2020

Вчера попладне е уапсена Александра Накова Гајдаџиев од страна на припадници на МВР, бидејќи не го почитувала решението за самоизолација. Од МВР е спроведена во државен карантин, заради прекршување и непочитување на мерката за самоизолација. Бидејќи била пронајдена на јавно место, базен, за спроведувањето ќе биде известен и јавен обвинител за превземање соодветни законски дејствија.

- „На базен во Гевгелија, на ден 02.07.2020 во 14:30 часот, не придржувајќи се на одлуката на Владата и до решението за самоизолација од државен санитарен инспектор, а поради постоење на сомневање дека е сторител на казниво дело по член 205 и 206 од Кривичниот законик, лишено е од слобода лицето А.Г. (31) од Гевгелија. По комплетирање на настанот, за лицето ќе биде изготвена соодветна кривична пријава“ велат од МВР за „А1он“.

Неофицијално, Накова од Гевгелија ќе биде спроведена во државен карантин.

Според Центар за јавно здравје Гевгелија, таа неодамна заминала во Белград, а по враќањето назад во Македонија, пред влегување во земјава и бил направен Ковид-19 тест, кој покажал позитивен резултат.

Таа е меѓу тројцата активни од ковид кои се водат во Гевгелија, но веќе имала еден негативен контролен тест и се чекало на земање на брис за втор негативен тест, по што и официјално ќе била помеѓу излекуваните пациенти.

- „Сите пациенти мора да бидат дисциплинирани кога е вирусот во прашање. Накова веќе имаше еден негативен тест, мислам дека денес требаше да се прави вториот. Не знам зошто не почекала, според законските прописи, вака само се комплицираат работите без причина. Значи, мора два негативни теста, па да се биде и официјално неактивен случај“ – велат од ЦЈЗ Гевгелија.

Од вчера Гевгелија има два нови случаи на корона позитивни. Од ЦЈЗ велат дека двете новорегистрирани позитивни лица во Гевгелија се во добра состојба, на домашно лекување и не се поврзани со некој од претходните случаи. Се работело за странец кој бил во изолација и за полициски службеник.

За неодговорниот однос на Накова вчера се огласи и новинарката на „Слободан печат“ на својот Фејсбик профил и напиша реакција за таквиот неодговорен одност на лицата кои се преносители на опасниот вирус корона.

На порталот „Мајтајм.ком“ деновиве беше напишано дека Накова е на продолжен викенд во Белград, дека била присутна на повеќе забави, по што индициите се дека можеби се работи за увозен корона случај.

""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""
Last modified on Петок, 03 Јули 2020 - 15:59

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

КЗБ: Од прво до трето одделение во училишните клупи, другите пред компјутер дома

На две недели пред почетокот на учебната година, Комисијата за заразни болести

Повеќе

Заев го доби мандатот за состав на Влада од претседателот Пендаровски

Денеска напладне со свечена церемонија во вилата Водно каде е резиденцијата на

Повеќе

Заев обезбедил мнозинство, Пендаровски утре му го доделува мандатот

Шефот на државата Стево Пендаровски утре (четврток 13 август) мандатот за

Повеќе

Првачињата на училиште, останатите он лајн настава од дома

Учениците од септември веројатно ќе останат дома, ова го најави министерот за

Повеќе

Маж од Миравци при рибарење се удавил во Вардар

Од полицискиот дневен билтен на МВР се известува дека вчера во водите на Вардар

Повеќе

Граничен премин „Евзони“ кај ГП „Богородица“ вечерва се затвара во 22 часот

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека до граничната

Повеќе

ООУ „Владо Кантарџиев“- Гевгелија со инвестиција за уредување на дворниот

Министерството за здравство за следната недела ги најавува протоколите за

Повеќе

Прогласена кризна состојба на јужната и северната граница на РСМ

Владата на Република Северна Македонија на одржаната редовна 79-та седница,

Повеќе

Османи: Започнаа преговори Заев-Ахмети за заедничка коалиција

Портпаролот на Демократската унија за интеграција Бујар Османи во интервју за

Повеќе

ГП „Евзони“ од утре целосно се затвара од 23 до 07 часот наутро

Портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас, денеска на брифинг со новинарите

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.