Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

Редари од Општина Дојран со акција за промовирање на ковид мерките за заштита

Недела, 26 Јули 2020


Ваучер туризмот заживеа деновове во Дојан, а за време на викендите бројот на посетители двојно се зголемува. Плажите се полни. Чадорите се поставени на доволно растојание од корисниците за да не бидат во загрозувачка близина за пренос на корона вирусот.
Сепак, за сите нив, активисти и редари од Општина Дојран ги посетија на плажите со флаери за запознавање со ковид мерките, со потребата од заштита, држење растојание и носењето заштитни маски, без групирање.
Како добри домаќини не заборавија да ги потсетат посетителите за посета на туристичките атракции, специјалитети и локални убавини во Дојран и дојранската околина.

Ова е дел од заложбите на локалната самоуправа која со големиот број на посетители за време на епидемија и пандемски услови во светот, е соочена со јулскиот туристички бум како резултат на економската мерка на Владата „Ваучер за туризам“ со кој домашните летувалци го одбрале Дојранското езеро за свое место за одмор.

Одмарањето на југот е пожелно поради топлата вода и цветањето на лековитите алги, а гостите посетители, како го сочувале здравјето дома, така треба да се однесуваат и во гостинската средина за да се заштитат себе си и јавното здравје.
Такви препораки даде градоначалникот на Општина Дојран Анго Ангов, а акцијата со редари ќе ги потсетуваат посетителите на јавните места и плажите за почитување на мерките за спречување на ширење на корона вирусот. Оваа акција е поддржана и од Владата на РСМ.

Уживајте во сонцето, уживајте во плажите, во водите на езерото, држете растојание од 2 метри од соседниот чадор и друштво кое исто така се плажира на истата плажа, не се групирајте и избегнувајте поздрави и размена на играчки на вашите деца со другите околу вас, зошто најчесто малите свите играчки ги ставаат во уста.

Летото е убаво. Искористете го на најдобар начин преку домашниот туризам и домашните ваучери. Дојранчани подготвени ги дочекуваат гостите. Со редарските комунални служби очекуваат бескоронско туристичко лето.


Last modified on Недела, 26 Јули 2020 - 12:52

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

КЗБ: Од прво до трето одделение во училишните клупи, другите пред компјутер дома

На две недели пред почетокот на учебната година, Комисијата за заразни болести

Повеќе

Заев го доби мандатот за состав на Влада од претседателот Пендаровски

Денеска напладне со свечена церемонија во вилата Водно каде е резиденцијата на

Повеќе

Заев обезбедил мнозинство, Пендаровски утре му го доделува мандатот

Шефот на државата Стево Пендаровски утре (четврток 13 август) мандатот за

Повеќе

Првачињата на училиште, останатите он лајн настава од дома

Учениците од септември веројатно ќе останат дома, ова го најави министерот за

Повеќе

Маж од Миравци при рибарење се удавил во Вардар

Од полицискиот дневен билтен на МВР се известува дека вчера во водите на Вардар

Повеќе

Граничен премин „Евзони“ кај ГП „Богородица“ вечерва се затвара во 22 часот

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека до граничната

Повеќе

ООУ „Владо Кантарџиев“- Гевгелија со инвестиција за уредување на дворниот

Министерството за здравство за следната недела ги најавува протоколите за

Повеќе

Прогласена кризна состојба на јужната и северната граница на РСМ

Владата на Република Северна Македонија на одржаната редовна 79-та седница,

Повеќе

Османи: Започнаа преговори Заев-Ахмети за заедничка коалиција

Портпаролот на Демократската унија за интеграција Бујар Османи во интервју за

Повеќе

ГП „Евзони“ од утре целосно се затвара од 23 до 07 часот наутро

Портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас, денеска на брифинг со новинарите

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.