Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

Пожар кај Моин во месноста „Срнак“ се' уште активен

Вторник, 28 Јули 2020

Три возила на Територијалната противпожрна единица од Гевгелија со 6 лица денеска се на терен кај месноста „Срнак“ кај Моин каде што попладнево избувна пожар.

Дојавата за опожарувањето на трњето-челии кај местото познато како „Краварник“ ја извршиле локални жители од Моин до дежурниот телефон за итни интервенции на ТППЕ во 13:20 часот. Во истиот термин едно возило со тројца пожарникари излегло на терен. Состојбата на теренот не била санирана со едната екипа бидејќи сувата нискостеблеста шума која горела во месноста била поттикната на разгорување со помош на активниот ветер. Противпожарното специјализирано возило можело да интервенира само до пристапниот терен за теренско возило, а понатаму гаснењето морало да се изведува рачно, велат од ТППЕ Гевгелија. За тоа било испратено второ противпожарно возило со уште тројца пожарникари, засилено и со теренско возило „Лада нива“ со двајца од ТППЕ.

На помош пристапиле попладнево и екипи на Шумското стопанство од Гевгелија. Се работи рачно, теренски, со рачна опрема за гаснење, за пресретнување и локализирање на движењето на огнените јазици кон нови простори на нискостеблести растенија кои можат да се опожарат.

Командирот на ТППЕ Гевгелија во моментот е на терен и раководи со акцијата за гаснење.
- „Во моментот сме на терен. Се работи на локализација на опожареното подрачје. Пожарот се шири од Краварникот па на југ во правец на караулата на АРМ кон македонско-грчката граница. Објекот не е загрозен. Правиме се' пожарот со време да биде локализиран, а потоа и ликвидиран. Пожарот се' уште е активен“, изјави командирот на ТППЕ Гевгелија Игор Ризов.

Огнената стихија се појавила од другата страна на речното корито, најпрво, ги зафатила површините со прнар, а потоа се проширила кон нискостеблестата шума. Од ТППЕ- Гевгелија велат дека засега пожарникарите и шумските работници настојуваат целосно да го локализираат пожарот.
Гевгеличани се сведоци на зачадената слика на западниот дел од градот каде што е локацијата на опожарениот простор. Истиот е активен веќе 4 часа и прашање е колкава површина е веќе изгорена. 

 

""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""

""""""
Last modified on Вторник, 28 Јули 2020 - 17:27

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

КЗБ: Од прво до трето одделение во училишните клупи, другите пред компјутер дома

На две недели пред почетокот на учебната година, Комисијата за заразни болести

Повеќе

Заев го доби мандатот за состав на Влада од претседателот Пендаровски

Денеска напладне со свечена церемонија во вилата Водно каде е резиденцијата на

Повеќе

Заев обезбедил мнозинство, Пендаровски утре му го доделува мандатот

Шефот на државата Стево Пендаровски утре (четврток 13 август) мандатот за

Повеќе

Првачињата на училиште, останатите он лајн настава од дома

Учениците од септември веројатно ќе останат дома, ова го најави министерот за

Повеќе

Маж од Миравци при рибарење се удавил во Вардар

Од полицискиот дневен билтен на МВР се известува дека вчера во водите на Вардар

Повеќе

Граничен премин „Евзони“ кај ГП „Богородица“ вечерва се затвара во 22 часот

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека до граничната

Повеќе

ООУ „Владо Кантарџиев“- Гевгелија со инвестиција за уредување на дворниот

Министерството за здравство за следната недела ги најавува протоколите за

Повеќе

Прогласена кризна состојба на јужната и северната граница на РСМ

Владата на Република Северна Македонија на одржаната редовна 79-та седница,

Повеќе

Османи: Започнаа преговори Заев-Ахмети за заедничка коалиција

Портпаролот на Демократската унија за интеграција Бујар Османи во интервју за

Повеќе

ГП „Евзони“ од утре целосно се затвара од 23 до 07 часот наутро

Портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас, денеска на брифинг со новинарите

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.