Пожар кај Моин во месноста „Срнак“ се' уште активен

Вторник, 28 Јули 2020

Три возила на Територијалната противпожрна единица од Гевгелија со 6 лица денеска се на терен кај месноста „Срнак“ кај Моин каде што попладнево избувна пожар.

Дојавата за опожарувањето на трњето-челии кај местото познато како „Краварник“ ја извршиле локални жители од Моин до дежурниот телефон за итни интервенции на ТППЕ во 13:20 часот. Во истиот термин едно возило со тројца пожарникари излегло на терен. Состојбата на теренот не била санирана со едната екипа бидејќи сувата нискостеблеста шума која горела во месноста била поттикната на разгорување со помош на активниот ветер. Противпожарното специјализирано возило можело да интервенира само до пристапниот терен за теренско возило, а понатаму гаснењето морало да се изведува рачно, велат од ТППЕ Гевгелија. За тоа било испратено второ противпожарно возило со уште тројца пожарникари, засилено и со теренско возило „Лада нива“ со двајца од ТППЕ.

На помош пристапиле попладнево и екипи на Шумското стопанство од Гевгелија. Се работи рачно, теренски, со рачна опрема за гаснење, за пресретнување и локализирање на движењето на огнените јазици кон нови простори на нискостеблести растенија кои можат да се опожарат.

Командирот на ТППЕ Гевгелија во моментот е на терен и раководи со акцијата за гаснење.
- „Во моментот сме на терен. Се работи на локализација на опожареното подрачје. Пожарот се шири од Краварникот па на југ во правец на караулата на АРМ кон македонско-грчката граница. Објекот не е загрозен. Правиме се' пожарот со време да биде локализиран, а потоа и ликвидиран. Пожарот се' уште е активен“, изјави командирот на ТППЕ Гевгелија Игор Ризов.

Огнената стихија се појавила од другата страна на речното корито, најпрво, ги зафатила површините со прнар, а потоа се проширила кон нискостеблестата шума. Од ТППЕ- Гевгелија велат дека засега пожарникарите и шумските работници настојуваат целосно да го локализираат пожарот.
Гевгеличани се сведоци на зачадената слика на западниот дел од градот каде што е локацијата на опожарениот простор. Истиот е активен веќе 4 часа и прашање е колкава површина е веќе изгорена. 

 

""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""

""""""
Last modified on Вторник, 28 Јули 2020 - 17:27

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Same masen kuta

Misociis nulla interdum et. Cursus senectus aliquet pretium at tristique hac

Повеќе

Ukan mare tinu

Etiam vitae commodo dolor. Ut quis urna nisl. Nulla eu purus odio, at aliquet

Повеќе

Zaga tiko maze

Ceger nisl Pellentesque In id metus laoreet dignissim vel. Lacinia Sed

Повеќе

Xare makin opan

Mes pede elit nibh at risus tempus. Nulla semper ac nec sit massa In Curabitur

Повеќе

Dare makin oka

Puspen disse at libero porttitor nisi aliquet vulputate vitae at velit. Aliquam

Повеќе

Zate maki nako

Temper ac nec sit massa In Curabitur id risus sit. Non ante gravida eros quis

Повеќе

Nuka tisu mako

Duis sit amet velit quis augue sollicitudin tempus eget ut dui. Vestibulum ante

Повеќе

Seru cadin retu

Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod

Повеќе

Tina okun zagon

Duis sit amet velit quis augue sollicitudin tempus eget ut dui. Vestibulum ante

Повеќе

Rana casen maki

Pendisse erat dolor, dictum in interdum non, molestie at lorem. Vivamus

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.