Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

Јули завршува со две температурни 40-ки за Гевгелија

Среда, 29 Јули 2020

Иако деновиве просечната темпреатура во јули се движеше од 35 со неколку 38-ци за кои велевме дека е жешко, мислевме дека јули ке не' одмине без своите вообичаени 40 степени целзиусови дневна температура за Гевгелија.
Ете, метеоролозите не разуверуваат дека сепак последните два дена од јули не очекуваат жешки 40-ки над нулата.

Денеска, среда, не' очекува топол ден со максимални 39 степени целзиусови дневна температура. Во деновите 30 и 31 јули, четврток и петок не' очекува дневна температура која ќе се движи до максималните 40 степени. Ќе биде сончево и многу топло со слаб умерен ветер од североисточен правец. УВ индексот ќе биде висок еднаков на 9, што значи треба да ја избегнувате директната подолготрајна изложеност на сонцето заради можна дехидрација, покачување на крвниот притисок, мачнина и последици по здравјето ообено за хроничните болни.
Чувството на 40-та над нулата од целзиусовата скала ќе се осеќа како спарнина се' до 17 часот. Од 17 до 20 часот температурата ќе опадне на 32 степени. Ноќната температура ќе биде пријатна со максимални 25 степени.
Петокот, не очекува втората температурна 40-ка од јули. Попладне ќе има услови за краткотрајна локална нестабилност. УВ индексот и понатаму ќе биде 9, значи директното изложување на сонце не е пожелно во текот на денот. Атмосферскиот притисок и понатаму е над нормалниот со 1015 hPa, што е за 35 единици повеќе од нормалниот па тоа влијае на лицата со срцеви и кардиоваскуларни заболувања.

Сабота и почетокот на новиот месец август за гевгеличани ќе донесе и понатаму топло време со максимални 38 степени и константниот УВ=9. За празничниот 2 август, не' очекуваат 36 степени.

Подгответе се за гевгелиските температурни 40-ки. Пијде доволно вода, носете шапка кога сте на сонце, избегнувајте престој на директно сонце од 12 до 17 часот. За хроничните болни препорачливо е да ја пијат својата редовна терапија и да не се изложуваат на сончевиот ден од пладне до 18 часот.

Управата за хидрометеоролошки работи на РСМ за температурните 40-ки на југот најави со „Актуелно предупредување“ дека: „Под влијание на многу топла воздушна маса до петок времето ќе биде сончево и многу топло. Максималните температути насекаде ќе бидат над 30 степени, а во југоисточните делови од земјава ќе достигнат и до 40 степени.“ Тоа е официјалн потврда дека не треба да се шегуваме со топлото време.

Јули си ја покажува летната температурна моќ. Да видиме што ќе ни донесе август кој е пред нас.


Last modified on Среда, 29 Јули 2020 - 05:16

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

КЗБ: Од прво до трето одделение во училишните клупи, другите пред компјутер дома

На две недели пред почетокот на учебната година, Комисијата за заразни болести

Повеќе

Заев го доби мандатот за состав на Влада од претседателот Пендаровски

Денеска напладне со свечена церемонија во вилата Водно каде е резиденцијата на

Повеќе

Заев обезбедил мнозинство, Пендаровски утре му го доделува мандатот

Шефот на државата Стево Пендаровски утре (четврток 13 август) мандатот за

Повеќе

Првачињата на училиште, останатите он лајн настава од дома

Учениците од септември веројатно ќе останат дома, ова го најави министерот за

Повеќе

Маж од Миравци при рибарење се удавил во Вардар

Од полицискиот дневен билтен на МВР се известува дека вчера во водите на Вардар

Повеќе

Граничен премин „Евзони“ кај ГП „Богородица“ вечерва се затвара во 22 часот

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека до граничната

Повеќе

ООУ „Владо Кантарџиев“- Гевгелија со инвестиција за уредување на дворниот

Министерството за здравство за следната недела ги најавува протоколите за

Повеќе

Прогласена кризна состојба на јужната и северната граница на РСМ

Владата на Република Северна Македонија на одржаната редовна 79-та седница,

Повеќе

Османи: Започнаа преговори Заев-Ахмети за заедничка коалиција

Портпаролот на Демократската унија за интеграција Бујар Османи во интервју за

Повеќе

ГП „Евзони“ од утре целосно се затвара од 23 до 07 часот наутро

Портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас, денеска на брифинг со новинарите

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.