Пожарот кај Моин локализиран - изгоре 10 хектари деградирана шума

Среда, 29 Јули 2020

После седумчасовна интервенција на пожарникарите од ТППЕ Гевгелија помогнати со екипа на Шумско стопанство „Кожуф“ од Гевгелија синоќа во 20:30 часот пожарот кај Моин во месноста „Црнак“ е локализиран.
На теренот во текот на ноќта и денеска останаа да дежурат екипи на ШС со цел да не настане ново активирање на пожарот од веќе изгаснатите згаришта. Денешното сонце, ветерот кој е во блага активност можат да донесат услови за таква претпазливост од страна на дежурните шумски работници. Исто така се работи до целосна ликвидација на пожарот.

Ридестиот и тешко пристапен терен беше „освојуван“ рачно поради неможноста да се интервенира на огнот со теренски возила, цистерни. Целата интервенција се одвиваше со грбни торби, тешки за ноење, тешки за одење.
- „Акцијата ја започнавме со пресретнување на огнот од Караулата на македонско-грчката граница спрема огнот кој поради ветерот се движеше засилено од север кон југ. На тој начин ја заштитивме караулата. Друга екипа работеше на локализација на пожарот од источна страна спрема селото Моин кое е поодалечено од месноста „Црнак“, или поранешен Краварник каде што е забележано и пријавено дека избило опожарување. На тој начин не дозволивме во ниту еден момент селото или објектите да бидат загрозени од пожарот“, изјави за ГевгелијаНет командирот на ТППЕ Гевгелија Игор Ризов.

Опожарениот терен беше ридчест и џумкаст, па пожарникарите се префрлуваа од ридче на ридче со буквално „влегување“ во огнот со цел да се ликвидираат зачетоците на пожарот на поширок простор.

Во пожарот според проценките изгорена е нискостеблеста деградирана неквалитетна мешовита шумска маса составена од трње-челии, прнар, смрека, со површина од над 10 хектари.
Истиот е пријавен од локални жители во 13:20 часот, а интервенцијата траеше до 20:30 часот, цели седум часа теренско соочување со пожарот. Според условите на почетокот на згариштето на пожарот од ТППЕ проценуваат дека се работи за човечки фактор како причинител на пожарот. Намерно, или ненамерно ќе покаже истрагата.

Инаку од почетокот на годината до сега ТППЕ Гевгелија излегла на 81 интервенција, вклучително со последниот пожар во месноста „Црнак“ кај Моин. Најголемиот дел од интервенциите се за гаснење на опожарен простор на отворени површини.
Само во текот на летните месеци (јуни и јули) бројот на интервенции се зголемува и изнесува 34 интервенции, што претставува 42% од дневникот на ангажирањето на пожарникарите од ТППЕ Гевгелија во текот на последните два месеца. Најголем дел од интервенциите во јуни и јули се на отворен простор (вкупно 28), пред се' опожарени суви треви, стрништа, трски, депонии и без материјална штета од опожарувањето. Останатите се 4 пожари на објекти, една техничка интервенција и една интервенција при сообраќајна несреќа.

Успешната и пожртвувана работа на овие професионалци не' чуваат од ваквите елементарни непогоди - пожари на отворено, или опожарувања на обејкти, а со успешно изведената акција кај „Црнак“ вчера беше спречен „извоз“ на пожарот во соседна Грција.

 

Last modified on Среда, 29 Јули 2020 - 15:12

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Same masen kuta

Misociis nulla interdum et. Cursus senectus aliquet pretium at tristique hac

Повеќе

Ukan mare tinu

Etiam vitae commodo dolor. Ut quis urna nisl. Nulla eu purus odio, at aliquet

Повеќе

Zaga tiko maze

Ceger nisl Pellentesque In id metus laoreet dignissim vel. Lacinia Sed

Повеќе

Xare makin opan

Mes pede elit nibh at risus tempus. Nulla semper ac nec sit massa In Curabitur

Повеќе

Dare makin oka

Puspen disse at libero porttitor nisi aliquet vulputate vitae at velit. Aliquam

Повеќе

Zate maki nako

Temper ac nec sit massa In Curabitur id risus sit. Non ante gravida eros quis

Повеќе

Nuka tisu mako

Duis sit amet velit quis augue sollicitudin tempus eget ut dui. Vestibulum ante

Повеќе

Seru cadin retu

Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod

Повеќе

Tina okun zagon

Duis sit amet velit quis augue sollicitudin tempus eget ut dui. Vestibulum ante

Повеќе

Rana casen maki

Pendisse erat dolor, dictum in interdum non, molestie at lorem. Vivamus

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.