Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

Една година од огнената стихија во Гевгелија која пеплоса шест стана

Четврток, 30 Јули 2020

На 30 јули во 11:20 часот на улицата „Ристо Чавдаров“ бр. 25 во Гевгелија лани избувна пожар во еден од становите на последниот шести кат, а силниот ветер ги префрлаше пламените јазици од стан во стан и за час и половина изгореа шест стана од поткровјето заедно со целата кровна конструкција на зградата. Интервенцијата на пожарникарите беше немоќна и поспора од огнот, помогнат од ветрот и дрвената маса греди од кои беше изградена кровната конструкција.
Станарите прво во неверување дека нешто гори, после доаѓањето на пожарната во надеж, а потоа во плач и јад го поминаа денот во кој шест семејства останаа без ниту еден сочуван предмет од својот дом кој се претвори во згаришта и пепел, а уште 11 станови беа оштетени при интервенцијата за гаснење на пожарот.

Хуманоста на гевгеличани се вклучи уште истиот ден. Општина Гевгелија обезбеди бесплатно сместување за семејствата без дом на трошок на локалниот буџет. Следниот ден помошта продолжи да доаѓа во вид на акции за расчистување на изгорениот материјал распослан од слободно паѓање низ зеленилото, тротоарите улиците до зградата, олуци, недоизгорени греди, паднати ќерамиди, цигли... На терен беа и екипи на ЈПКД „Комуналец“ навивачката група „Фантоми“, невладината организација „Ченџмејкерсфорол“, ПСД „Двете уши“ од Гевгелија и други.

Следните денови се организираа хуманитарни настани за собирање на средства за оштетените семејства за обнова на нивните изгорени домови и оштетените станови во долните катови. Општина Гевгелија на седница на Совет одвои 400.000 денари наменски средства за поправка на штетата на опожарените станови и кровот од зградата на ул. „Ристо Чавдаров“ бр.25. Донираа НГ „Фантоми“, донираа „Чејнџмејкерфорол“ со донаторска акција од граѓаните во намештај, покуќнина, постелнина, облека за оштетените семејства. Донираше хуманитарни средства и „Коледарскиот хепенинг“ со наменски собрани донаторкси средства од посетителите на Хепенингот за реновирање, поправка, санација и обнова на заедничките простории од зградата кои претрпеа конкретни штети за време на изведбата на сите интервенции - гаснење, чистење на згариштата, ново инсталација водоводна и електрична и слично.

Општинската комисија за проценка на штети излезе на терен и процени штета во вредност од 4,9 милиони денари од кои 100% штета за шесте целосно изгорени стана во вредност од 4,3 милиони денари,, а остатокот за штетите кои ги претрпеа 11-те стана во подолните катови. Кон овој Елаборат за штети се произнесе позитивно Советот на општина Гевгелија и го упати на одобрување на Вторпстепена комисија за штети при Владата на РСМ.

Во текот на декември 2019 започна, а кон крајот на јануари годинава заврши целосно поставувањето на нова кровна конструкција на зградата од фирмата ТД „Металмонт“ ДООЕЛ од Струмица. Целата инвестиција изнесуваше 1.300.000 денари средства обезбедени од наменската хуманитарна сметка на станарите од зградата на ул „Ристо Чавдаров“ бр. 25.

Колку солзи, непроспиени ноќи, колку исчезнати спомени останаа после тој кобен ден за станарите од опожарената зграда во Гевгелија. Некои го прокрпија животот, стоечки со зборовите „Здравје. Фамилијата ми е жива и здрава. Сите сме добро. Никој не веруваше дека се' може да замине за само еден час. Се' стекнато во животот со труд, со работа, нешто наследено од родители, спомени, фотографии, се' да однесе пламенот. Во пепелта не се пропознава ништо. Нема траг. Здравје. Да сме живи, ќе протераме и понатаму“.

Оваа сторија нека биде потсетување за незаборав за огнениот ден во Гевгелија, на ден во христијанскиот календар посветен на светицата Огнена Марија, која ја презентираше својта огнена моќ, но и покрај несреќата ја покажа хуманоста на гевгеличани и грижата еден за друг, сосед за сосед, човек за човек.

Среќно луѓе. Чувајте се.

Посветено на станарите од ул. „Ристо Чавдаров“ бр. 25

 

Last modified on Четврток, 30 Јули 2020 - 19:16

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

КЗБ: Од прво до трето одделение во училишните клупи, другите пред компјутер дома

На две недели пред почетокот на учебната година, Комисијата за заразни болести

Повеќе

Заев го доби мандатот за состав на Влада од претседателот Пендаровски

Денеска напладне со свечена церемонија во вилата Водно каде е резиденцијата на

Повеќе

Заев обезбедил мнозинство, Пендаровски утре му го доделува мандатот

Шефот на државата Стево Пендаровски утре (четврток 13 август) мандатот за

Повеќе

Првачињата на училиште, останатите он лајн настава од дома

Учениците од септември веројатно ќе останат дома, ова го најави министерот за

Повеќе

Маж од Миравци при рибарење се удавил во Вардар

Од полицискиот дневен билтен на МВР се известува дека вчера во водите на Вардар

Повеќе

Граничен премин „Евзони“ кај ГП „Богородица“ вечерва се затвара во 22 часот

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека до граничната

Повеќе

ООУ „Владо Кантарџиев“- Гевгелија со инвестиција за уредување на дворниот

Министерството за здравство за следната недела ги најавува протоколите за

Повеќе

Прогласена кризна состојба на јужната и северната граница на РСМ

Владата на Република Северна Македонија на одржаната редовна 79-та седница,

Повеќе

Османи: Започнаа преговори Заев-Ахмети за заедничка коалиција

Портпаролот на Демократската унија за интеграција Бујар Османи во интервју за

Повеќе

ГП „Евзони“ од утре целосно се затвара од 23 до 07 часот наутро

Портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас, денеска на брифинг со новинарите

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.