Топ Новости
Тешка сообраќајна несреќа во Гевгелија - Вторник, 15 Септември 2020 14:44

ООУ „Владо Кантарџиев“- Гевгелија со инвестиција за уредување на дворниот простор

Петок, 07 Август 2020

Министерството за здравство за следната недела ги најавува протоколите за работа на училиштата и градинките, а во овој период на подготовка на стартот на учебната година училиштата забрзано ги изведуваат своите планирани градежни и комунални изведби на своите објекти и наменскиот простор.

Така, сведоци сме дека во тек е уредување на училиштниот двор на ООУ „Владо Кантарџиев“- Гевгелија. Целата површината на дворното место се поплочува со бекатон-плочки, а на дел од училишното игралиште се поставува армирана бетонска ограда, од влезот што се наоѓа на улицата „Ѓорги Стамков“.
Директорката на ООУ „Владо Кантарџиев“- Гевгелија, Кети Аврамчева, при вчерашниот увид во работата од страна на локалната самоуправа најави дека во училиштниот двор ќе се инсталираат нови приклучоци на постоечката водоводна канализација за поставување распрскувачи за наводнување на зелените површини. Исто така, старата порта на главниот влез, ќе биде заменета со нова клизачка порта, а ќе бидат заенети и монтирани нови порти на другите два влеза во училиштниот објект.

- „Овие зафати за уредување започнаа со цел, пред почетокот на новата учебна година, дворната површина на нашето училиште да добие нов, модерен изглед, а истовремено да се подобрат условите за престојот на нашите ученици и пристапот на движење за време на училишните одмори“, истакна Аврамчева.

Средствата за сите изведбени работи и материјали за градежните зафати се обезбедени од Буџетот на училиштето, преку годишните дотации за уредување на образовниот и наменскиот простор на училиштето.

Слични зафати спрема потребите на објектте и во време на пандемски услови беа изведувани и во рамките на ООУ „Крсте Мисирков“, потоа за Подрачното училиште во Моин, во ООУ „Ристо Шуклев“- Негорци ќе се реконструираат крововите и ќе се заменат старите азбесни табли, ќе се сменат санитарните јазли во ООУ „Климент Охридски“- Миравци, ќе заврши доопремувањето на новата угостителска сала во СОУ „Јосиф Јосифовски“, истакнуваат од локалната самоуправа која ги трансферира наменските средства од директните дотации на Буџетот на РСМ во локалниот буџет за строго наменска цел - за образовните институции во Општината.

Фото галерија: од ФБ пост на градоначалникот Поцков за извршениот увид на работите 


Last modified on Петок, 07 Август 2020 - 15:25

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Родителите од Миравци бараат настава со физичко присуство за учениците од VI до

Советот на родители при Општинското основно училиште „Климент Охридски“ од

Повеќе

Прием на првачињата во училиштата во Гевгелија

Централните општински училишта „Крсте Мисирков“ и Владо Кантарџиев“ од

Повеќе

„Викенд без ДДВ“ за корисниците на апликацијата „Мој ДДВ“

Новата мерка „Викенд без ДДВ“ од Четвртиот пакет на економски мерки на Владата

Повеќе

Пресуда: 1,5 години затвор за Груевски, условна за Јанакиевски

Денеска судот изрече пресуда за предметот „Насилство во општина Центар“. На екс

Повеќе

Гордана Јанкулоска спроведена во затворот Идризово

Екс министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска попладнево е

Повеќе

Заев: 470 милиони евра тежок Четвртиот пакет економски мерки наменет за

- „Парите на граѓаните се за граѓаните. Со четвртиот пакет економски мерки,

Повеќе

Филипче: Отварање на границите без ПЦР тестови - се разговара со земјите од

Министерот за здравство Венко Филипче денеска изјави дека сите земји во

Повеќе

Корона кризата ја зголеми невработеноста во Гевгелија

Новата здравствена пандемија која го зафати светот се одрази на светската

Повеќе

Септемвриски снег во Босна и Херцеговина

Четвртиот ден од есента забелеа снежните покривки на планината Бјелашница и на

Повеќе

Ковид настава во Гевгелија - претежно он лајн, основците од I до III на училиште

Барањето на општинските основни и средното училиште од Гевгелија за одржување

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.