Општина Гевгелија одвои 100.000 денари за лекување на Ѓорги Џонов

Сабота, 05 Декември 2020

Осум дена по јавниот хуманитарен апел за помош за лекување на 29 годишниот Ѓорги Џонов, во петокот, 4 декември, Општина Гевгелија се огласи со одлука за одвојување средства за овој спортист, фудбалер на ФК „Кожуф“ од Гевгелија.

Одлуката е донесена едногласно на вчера одржаната 55 седница на Советот на општина Гевгелија. Одобрени се 100.000 денари наменски средства за лекување на Џонов. Истите ќе бидат исплатени од Буџетот на општина Гевгелија, од ставката „Градоначалник“ на наменската банкарска сметка на Џонов отворена за хуманитарни донации од граѓаните за неговото лекување во Турција.

Иако на 55 седница се расправаше и беше донесе нацрт буџетот на општината за 2021 година, овој најголем финансиски документ на општината не привлече толку внимание на социјалните мрежи како слухот на општина Гевгелија за излегување во пресрет на хуманитерниот апел за лекувањето на овој млад фудбалер.

Ѓорги е од с. Пирава, Валандовско но спортот, поточно фудбалот со кој се занимава од својата 12 година, после кариерата во „Силекс“ Кратово, го донесе во најстариот фудбалски клуб во Македонија, гевгелиски „Кожуф“.

Сега се подготвува за најважниот дуел - лекувањето и болничкиот третман во Турција за кои се неопходни 100.000 евра кои што семејството не може да му ги обезбеди, за да ја победи болеста. До сега на платформата „Go fund me“ 336 граѓани, поединци и по некои правни лица донираа 19.938 евра.

Отворени се телефонски линии за донации кои ќе ги повториме, бидејќи треба уште хумани луѓе, гестови и донации за да се обезбеди потребната сума за лекување на Ѓорги.

А1 број за донации по телефон: 143-460
Телеком број: 143-113

Денарска сметка:

200-0023348140-48

Стопанска Банка А.Д: Скопје

Сметка за девизни дознаки:

IBAN

MK07200003801913052
SWIFT: STOBMK2X

Со секој телефонски повик на броевите од двата оператора се донираат по 100 денари за Ѓорги. На Банкарските сметки донациите се во износ што ќе го определите сами. Бидете хумани. Да му помогнеме заедно на Ѓорги.Last modified on Недела, 06 Декември 2020 - 22:41

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

За 50% поевтинува регистрацијата на возила со странски таблички

Легална регистрација во Македонија со 50 од сто намалени трошоци е новата

Повеќе

Кривична пријава за фалсификаторка на пари

Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР – Скопје поднесе

Повеќе

Видео: Стопирани Василичарите во Вевчани

Василичарскиот кaрневал во Вевчани кој поради короната претставува закана по

Повеќе

Нема сурварски огнови

Вака одлучи Општинскиот кризен штаб.
По оптимистичките информации дека мерките

Повеќе

Запрен шверц на лекови на ГП Богородица

Меѓународниот промет на стоки и во време на светска корона пандемија не запре.

Повеќе

За 10 дена санционирани 6.489 возачи

Засилените акциски контроли на сообраќајната полиција низ патиштата во земјава

Повеќе

Најмногу дожд наврна во Гевгелија

Изминатото деноноќие во Гевгелија наврнаа 45 литри воден талог на еден метар

Повеќе

Почина академик Георги Старделов, (1930-2021) роден гевгеличанец

Роден гевгеличанец и поранешен претседател на МАНУ д-р Георги Старделов почина

Повеќе

Министерот Спасовски во посета на ПС Гевгелија

Пo двоиполмесечен тек на градежните работи на објектот на Полициска станица

Повеќе

Приведени танчарки и сопственик во објект во Tетово

Вечерва, недела (10.01.2021 год.) полициски службеници од Одделот за сузбивање

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.