Пронајдените планинари изгубени на Кожуф со благодарност до спасувачите

Понеделник, 07 Декември 2020

Двајцата средновечни гевгеличани кои вчера попладне се изгубија во пределот на Круша на планината Кожуф денеска со зборови на благодарност до екипите кои ги пронајдоа и донесоа до местото на престој.

Во официјалниот извештај на МВР стои:
„Спасувачки екипи составени од полициски службеници од МВР, Шумската полиција, Шумско стопанство Гевгелија, ловното друштво „Елен“ од Гевгелија и членови на семејствата вечерва околу 22 часот на две издвоени локации на планината Кожуф ги пронајдоа В.Д. (70) и К.А. (58), за кои денеска (недела) во 17:30 ч. во ОВР Гевгелија беше пријавено дека се изгубиле откако во утринските часови заминале рекреативно да планинарат на планината Кожуф. Лицата се во добра здравствена состојба“ се вели во извештајот на МВР објавен синоќа на полноќ по успешно спроведената акција за потрага на изгубените планинари.

Денеска, помладиот од изгубените Кирил Арнаудов на социјалните мрежи изрази благодарност за сите учесници во спасувачките екипи и за граѓаните кои помогнаа веста за изгубените да се прошири и во најбрзо можно време да се упати во потрага спасувачки тим.

- "Почитувани сограѓани, пријатели, роднини, ја користим оваа прилика да ја изразам мојата огромна благодарност до сите вас и вашиот несебичен ангажман и огромна солидарност во граѓански организираната акција за моето наоѓање во планината Кожуф и на мојот колега и пријател Владо Дагалев.
Тоа што го направивте вчера представува надчовечка доблест која сите вие и организираните планински групи, планинарски здруженија, ловџиски здруженија и државните институции (МВР, Шумската полиција, Противпожарната единица), како и сите други ја покажавте на дело.
Не постојат зборови со кои можам да ја опишам мојата благодарност, но истовремено и задоволство што без ниту една резерва ја организиравте и спроведовте акцијата за наше спасување од планинските предели.
Тоа што го направивте сите вие што бевте директно вклучени во акцијата за спасување не е одлика само на вашата безрезервна храброст, туку и на вашата човечност која токму во такви неочекувани и несреќни моменти ја покажавте и докажавте кон нас, но и кон сите граѓани на општината и македонската држава.
Ви благодарам и на сите ви посакувам многу здравје и желби да заеднички продолжиме да градиме општество втемељено на основните човечки вредности – хуманоста, солидарноста и заедништвото“ напиша на својот Фејсбук профил Кирил Арнаудов.Last modified on Понеделник, 07 Декември 2020 - 19:02

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Кривични пријави за угостител од Гевгелија и возач од Богданци

Гевгелиски угостител и возач од Богданци добиле кривични пријави од ОВР

Повеќе

Пет километарска колона возила кон ГП Богородица

Новиот режим на гранично работење што го најави грчкиот министер за цивилна

Повеќе

Грција ги зајакнува мерките на Евзони и Какавиа

Строгите рестрикации во Грција за спречување на ширењето на коронавирусот се

Повеќе

Мијалков осуден на 12 години затвор - спроведен е во КПУ Затвор Скопје

Судот, по советување и гласање го прифати предлогот на Обвинителството, за

Повеќе

Три кривични пријави за локални возачи

ОВР Гевгелија во еден ден (22.02.2021 г.) поднесе три кривични пријави за

Повеќе

Донирани 20 компјутери за учениците од Негорци

Во време на пандемија кога наставата се одвива по електронски пат, поранешни

Повеќе

Распишана централна потерница за Сашо Мијалков

Судот попладнево изрече куќен притвор за Сашо Мијалков, но полицијата не може

Повеќе

Засадени дрвца во сеќавање на Игор Мицев

Граѓаните на Негорци денеска имаа несекојдневен помен во сеќавање на прерано

Повеќе

ОЈО Гевгелија: 30 дена притвор за вооружен разбојник

Деветнаесет дена по извршениот вооружен грабеж во казино во Богданци

Повеќе

19-годишен гевгеличанец загина во сообраќајна несреќа

Вечерва во 00:50 по полноќ на патниот правец Стар Дојран - Нов Дојран во

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.