Несреќно прострелан ловџија од Гевгелиско

Понеделник, 14 Декември 2020

Вчерашниот топол за овие прилики декемвриски викенд ден беше мамка за посета на природата, на обелениот Кожуф, но и викенд лов за активните ловџии. Но освен меракот за рекреација, огненото оружје и несовесната употреба носат и свои ризици.

Така, вчера недела, (13.12.2020 година) во утринските часови, поточно во 09,00 часот, во Полициска станица Гевгелија, било пријавено дека во Општата болница Гевгелија бил донесен Р.И.(67) од с.Кованец, кој, според пријавеното, на лов се повредил со огнено оружје.
Потоа, во 11:00 часот во с.Кованец од З.И.(40) од с.Кованец одземено е огнено оружје марка „Бајкал“ модел ТОЗ-63.

Дали се повредил, или несреќно е прострелан од друго лице, во тек се истражни постапки на полицијата, со што се преземаат мерки за расчистување на настанот, јвуваат од МВР.


Last modified on Понеделник, 14 Декември 2020 - 17:00

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Со Закон казината и обложувалниците подалеку од училиштата

Со измени на Законот за игри на среќа објектите од овој сектор, казина,

Повеќе

Гевгелија вечерва со висока загаденост на воздухот

Гевгелија вечерва на апликацијата „Мој воздух“ осамна на листата на градови во

Повеќе

Кај Прдејци утрово спречен шверц на мигранти

Денеска, во полноќните часови, поточно 01:00 часот после полноќ полицијта

Повеќе

Донација од НОЕЛ за Болницата во Гевгелија

Пред нова година беше најавата за донација, а денеска истата беше предадена -

Повеќе

Горивата поевтинуваат за 2 денари, од ноќеска на полноќ

Вонредна седница на Регултароната комисија за енергетика, во која бензините од

Повеќе

Почина Бранка Станковска - доајенот на македонското спикерство

Попладнево, во Скопје почина првиот глас на Радиотелевизија „Скопје“,

Повеќе

Воспитувачки во Белград малтретирале 2-3 годишни дечиња

Со нога на детското стомаче, шамари, тегнење за раце, заклучување.
Во

Повеќе

Собранието со 62 гласа „ЗА“ го донесе Законот за попис

Собранието денeска со 62 гласа „за“, без „воздржани“ и без „против“ го донесе

Повеќе

Џо Бајден ја превзеде функцијата претседател на САД

Со свечена церемонија на која не присуствуваше претходникот Трамп, денеска

Повеќе

Од јануари пензиите повисоки за 185 денари

Усогласувањето на пензиите со трошоците за живот донесе покачување на пензиите

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.