Гевгелија дисциплинирана кон новите антикорона мерки

Петок, 18 Декември 2020

Првиот ден од примената на мерката за скратено работно време на угостителите до 18 часот, денеска доследно се применуваше од угостителите во Гевгелија.
Рестораните, пицериите, кафулињата, сите под клуч со празни астали без своите посетители. Некои со дежурна служба за достава на приготвена храна од менито на угостителите до нарачателите.
Градот мирен, без вообичаената живост која одговара на епитетот што го доби во 70-80те години од минатиот век „град со 100 кафани“. Сега се тие новогодишно украсени со најава дека и утре ќе бидат тука, отворени за дневните посетители.

Короната немилосрдно ја менува динамиката на животот во градот - нема ниту шетачи, само по некои забрзани минувачи, нема музика од околните кафулиња, нема отпоздравување, нема довикување за договор кога ќе се видат пак другарите, друштвото.
Гевгелија го живее 147-от ден со присуство на коронавирусот меѓу своите граѓани, а денеска за жал со нови 32 позитивни на вирусот. Непредвидливоста на неговото ширење ги натера властите да ги применат мерките на рестрикција за да се минимизираат контактите и ширењето на вирусот меѓу луѓето.

 

Last modified on Петок, 18 Декември 2020 - 22:56

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Две први и 1 второ место за учениците од ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Он лајн учењето изгледа не им нашкоди на нашите ученици во постигнувањето

Повеќе

Недела на солидарноста во организација на Црвен крст Гевгелија

Црвен крст Гевгелија организира хуманитарна акција во соработка со Црвениот

Повеќе

Донација на Царинска Управа за „Родителската куќа“ на децата болни од карцином

Со традиционална хуамнитарна акција на вработените од Царинската управа, а по

Повеќе

Нова пресуда за Мијалков: 8 години затвор за „Трезор“

Вкупно 28 години затвор за четворица обвинети во случајот „Трезор“ кој се

Повеќе

Камчев останува во Шутка, одлучи Кривичниот Суд

Притворениот Орце Камчев останува зад решетки, во притвор во затворот „Скопје“

Повеќе

Почина Д-р Билјана Ичева

Докторката Билјана Ичева, (1959-2021 г.) вработена во Негорските минерални Бањи

Повеќе

Кривична пријава за гевгелиски угостител

Две кривични пријави за прекршување на здравствените прописи против ковид-19

Повеќе

МВР: Приведени шест лица од криминалната-нарко група

По вчерашната успешна акција на МВР заедно со Американската Агенција за

Повеќе

Гевгелија 1,5 век железничко-трговска трансверзала со Европа

Поставувањето на Железничката пруга во Гевгелија кон крајот на 19 век

Повеќе

МВР: Запленета дрога во вредност од 800.000 евра

МВР денеска во полициска акција организирана заедно со американската агенција

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.