Полноќен пожар во Негорци

Петок, 25 Декември 2020

Во средата на 23 декември во 23:20 часот во Територијалната противпожарна единица во Гевгелија пријавен е активен пожар на објект во село Негорци.
Екипа на ТППЕ Гевгелија веднаш се упатила на терен со едно противпожарно возило и двајца пожарникари. Бидејќи било констатирано дека пожарот е брз, гореле бали сено во штала од сточарска фарма, била побарано засилување на силите, па на терен дошло уште едно возило со уште двајца пожарникари.

Ноќта пламените јазици изгледале страотно па на социјалните мрежи се појавија снимки со барање помош за гаснење на пожарот, а со ликвидацијата на истиот, сега помошта е усмерена кон сопственикот на сточарската фарма со намера да се заштитат останатите грла добиток пред зимата која е во залет и да се најде (направи) место за нивно згрижување и прихранување.
„Зоран Костадинов од Негорци изгорена штала со слама, кабаста и зрнеста храна, изгорени две телиња и две се опожарени со изгореници на телото“ - вака на социјалните мрежи се бара помош за да се направи ново сместување и прихранување на кравите и телињата затоа што зимата чука на врата.

Прашањето на новинарот е: „Како речиси на полноќ во објект каде нема луѓе, нема огниште може да се случи пожар? Од каде доаѓа искрата за опожарување?

Од ТППЕ велат дека сопственикот кој бил присутен на гаснењето им се пожалил дека верува дека е ова „од човечка рака“. Дали станува збор за несмасен или намерно предизвикан пожар истрага сроведуваат надлежните органи. На терен вчера излегоа инспектор за пожар и екипа од Полициска станица Гевгелија.

Инаку од ТППЕ Гевгелија велат дека: „Во пандемската 2020 година до сега евидентирани се вкупно 134 пожари, што на отворено, што во објекти, а дел се технички интервенции. Во споредба со 2019 година кога биле регистрирани 246 пожари на подрачјето на општина Гевгелија, ова е осетно намалување на несреќите од опожарување (дури 45,5%), пред се' заради наметнатиот начин на живот за време на пандемијата, намалените движења, повлеченост на луѓето дома“, изјави за GevgelijaNet командирот на ТППЕ Гевгелија Игор Ризов.

Last modified on Петок, 25 Декември 2020 - 15:36

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Две први и 1 второ место за учениците од ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Он лајн учењето изгледа не им нашкоди на нашите ученици во постигнувањето

Повеќе

Недела на солидарноста во организација на Црвен крст Гевгелија

Црвен крст Гевгелија организира хуманитарна акција во соработка со Црвениот

Повеќе

Донација на Царинска Управа за „Родителската куќа“ на децата болни од карцином

Со традиционална хуамнитарна акција на вработените од Царинската управа, а по

Повеќе

Нова пресуда за Мијалков: 8 години затвор за „Трезор“

Вкупно 28 години затвор за четворица обвинети во случајот „Трезор“ кој се

Повеќе

Камчев останува во Шутка, одлучи Кривичниот Суд

Притворениот Орце Камчев останува зад решетки, во притвор во затворот „Скопје“

Повеќе

Почина Д-р Билјана Ичева

Докторката Билјана Ичева, (1959-2021 г.) вработена во Негорските минерални Бањи

Повеќе

Кривична пријава за гевгелиски угостител

Две кривични пријави за прекршување на здравствените прописи против ковид-19

Повеќе

МВР: Приведени шест лица од криминалната-нарко група

По вчерашната успешна акција на МВР заедно со Американската Агенција за

Повеќе

Гевгелија 1,5 век железничко-трговска трансверзала со Европа

Поставувањето на Железничката пруга во Гевгелија кон крајот на 19 век

Повеќе

МВР: Запленета дрога во вредност од 800.000 евра

МВР денеска во полициска акција организирана заедно со американската агенција

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.