Обложувалниците и клубовите за игри на среќа на удар на инспекциските контроли

Недела, 27 Декември 2020

Со донесувањето на мерката за скратено работно време на угостителите (рестораните, кафиќите, пицериите...) голем дел од клиентелата на услужните дејности своето планирано време за кафе дружба после 18 часот го продолжуваат во обложувалниците, кладилниците, клубовите за игри на среќа.
Таква слика имаше уште првиот ден од примената на забраната за работа на угостителите после 18:00 часот, која стапи на сила од 18 декември годинава, а градот Гевгелија продолжи да пулсира со движење на граѓаните околу отворените продавници, маркети, аптеки и видно зголемен број на посетители во обложувалниците, кладилниците и автоматските клубови за игри на среќа.

Неконтролираниот број на посетители на овие места со непримена на протоколите за спречување на ширењето на корона вирусот (физичка дистанца, носење маска) ги наметка надлежните тела кои се во составот на Општинскиот кризен штаб за Гевгелија да побараат засилена контрола.

Така, на својата седница одржана во средата, Општинскиот кризен штаб за Гевгелија заклучи од страна на надлежните државни органи да се спроведе засилена контрола на автоматските клубови за игра на среќа за доследна примена на протоколите и заштитните мерки од КОВИД-19. Имајќи ја предвид појавата, по затворањето на угостителските објекти, по 18 часот, автоматските клубови да се полнат со гости и притоа да не се почитуваат пропишаните протоколи, ОКШ го прифати овој заклучок и им наложи на надлежните инспекциски тела да ги спроведат контролите“ - се нагласува во заклучокот од седницата на ОКШ.

Кафето е убаво секаде каде што ќе те послужат љубезно, но мерката за затварање на угостителите е со намера да не се шири коронавирусот поради претстојните празници и големиот број лица кои ќе сакаат да побараат услужна дејност во јавен објект. Ако рестораните затвараат придржувајќи се на мерката на Владата донесена на 30 седница, не значи дека сите намерници за забава треба да ја побараат истата во кладилниците и објектите за игра на среќа. Мерката треба да спречи ширење на коронавирусот, а не селење на профитот од угостителите во кладилниците и казината.Last modified on Недела, 27 Декември 2020 - 04:58

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Две први и 1 второ место за учениците од ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Он лајн учењето изгледа не им нашкоди на нашите ученици во постигнувањето

Повеќе

Недела на солидарноста во организација на Црвен крст Гевгелија

Црвен крст Гевгелија организира хуманитарна акција во соработка со Црвениот

Повеќе

Донација на Царинска Управа за „Родителската куќа“ на децата болни од карцином

Со традиционална хуамнитарна акција на вработените од Царинската управа, а по

Повеќе

Нова пресуда за Мијалков: 8 години затвор за „Трезор“

Вкупно 28 години затвор за четворица обвинети во случајот „Трезор“ кој се

Повеќе

Камчев останува во Шутка, одлучи Кривичниот Суд

Притворениот Орце Камчев останува зад решетки, во притвор во затворот „Скопје“

Повеќе

Почина Д-р Билјана Ичева

Докторката Билјана Ичева, (1959-2021 г.) вработена во Негорските минерални Бањи

Повеќе

Кривична пријава за гевгелиски угостител

Две кривични пријави за прекршување на здравствените прописи против ковид-19

Повеќе

МВР: Приведени шест лица од криминалната-нарко група

По вчерашната успешна акција на МВР заедно со Американската Агенција за

Повеќе

Гевгелија 1,5 век железничко-трговска трансверзала со Европа

Поставувањето на Железничката пруга во Гевгелија кон крајот на 19 век

Повеќе

МВР: Запленета дрога во вредност од 800.000 евра

МВР денеска во полициска акција организирана заедно со американската агенција

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.