Првото новороденче во гевгелиската болница за 2021 е женско

Сабота, 02 Јануари 2021

Здраво женско новороденче денеска дојде на свет како прво новородено во Новaта 2021 година.
Родено е во 11:30 часот со тимот доктори и медицинско-гинеколошки персонал во Гинеколошкото одделение во општа Болница Гевгелија.
Веќе 6,5 часа го дише нашиот воздух во Гевгелија. „Големо“ е 2.800 грама, долго 49 самнтиментри.

Среќната мајка е Стамова Катерина (24 год.) на која ова и е второ дете. Новиот жите на регионот ќе го носи името Роза.

Според верувањата на постарите женското дете значи „родна година“, па така и Гевгелија и регионот, и општината на која припаѓа по жителство новороденчето, Дојран, им следува плодна, родна година, со деца, со нови поколенија, со благосостојба.

Инаку, во Гевгелиската Болница минатата година подари недостаток на доктори гинеколози, кои се екипираа во текот на годината како тим, беа извршени 56 породувања во цела 2020 година. Од нив 28 беа женски, 28 беа машки. Единствена „рамноправна“ година на новороденчиња. Ова не е „родилна суша за општината и регионот“ бидејќи голем дел од трудниците поради недостаток на гинеколог во Општа Болница Гевгелија се одлучуваа и упатуваа да го донесат на свет своето дете во другите родилни центри во државата.

Здравје за новороденчето Роза и нејзината мајка, радост да донесе во семејството и нека ја повлече сета среќа која ја навестуваат постарите - благосостојба, напредок и живот во изобилство од среќа и љубов.

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Две први и 1 второ место за учениците од ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Он лајн учењето изгледа не им нашкоди на нашите ученици во постигнувањето

Повеќе

Недела на солидарноста во организација на Црвен крст Гевгелија

Црвен крст Гевгелија организира хуманитарна акција во соработка со Црвениот

Повеќе

Донација на Царинска Управа за „Родителската куќа“ на децата болни од карцином

Со традиционална хуамнитарна акција на вработените од Царинската управа, а по

Повеќе

Нова пресуда за Мијалков: 8 години затвор за „Трезор“

Вкупно 28 години затвор за четворица обвинети во случајот „Трезор“ кој се

Повеќе

Камчев останува во Шутка, одлучи Кривичниот Суд

Притворениот Орце Камчев останува зад решетки, во притвор во затворот „Скопје“

Повеќе

Почина Д-р Билјана Ичева

Докторката Билјана Ичева, (1959-2021 г.) вработена во Негорските минерални Бањи

Повеќе

Кривична пријава за гевгелиски угостител

Две кривични пријави за прекршување на здравствените прописи против ковид-19

Повеќе

МВР: Приведени шест лица од криминалната-нарко група

По вчерашната успешна акција на МВР заедно со Американската Агенција за

Повеќе

Гевгелија 1,5 век железничко-трговска трансверзала со Европа

Поставувањето на Железничката пруга во Гевгелија кон крајот на 19 век

Повеќе

МВР: Запленета дрога во вредност од 800.000 евра

МВР денеска во полициска акција организирана заедно со американската агенција

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.