Првото новороденче во гевгелиската болница за 2021 е женско

Сабота, 02 Јануари 2021

Здраво женско новороденче денеска дојде на свет како прво новородено во Новaта 2021 година.
Родено е во 11:30 часот со тимот доктори и медицинско-гинеколошки персонал во Гинеколошкото одделение во општа Болница Гевгелија.
Веќе 6,5 часа го дише нашиот воздух во Гевгелија. „Големо“ е 2.800 грама, долго 49 самнтиментри.

Среќната мајка е Стамова Катерина (24 год.) на која ова и е второ дете. Новиот жите на регионот ќе го носи името Роза.

Според верувањата на постарите женското дете значи „родна година“, па така и Гевгелија и регионот, и општината на која припаѓа по жителство новороденчето, Дојран, им следува плодна, родна година, со деца, со нови поколенија, со благосостојба.

Инаку, во Гевгелиската Болница минатата година подари недостаток на доктори гинеколози, кои се екипираа во текот на годината како тим, беа извршени 56 породувања во цела 2020 година. Од нив 28 беа женски, 28 беа машки. Единствена „рамноправна“ година на новороденчиња. Ова не е „родилна суша за општината и регионот“ бидејќи голем дел од трудниците поради недостаток на гинеколог во Општа Болница Гевгелија се одлучуваа и упатуваа да го донесат на свет своето дете во другите родилни центри во државата.

Здравје за новороденчето Роза и нејзината мајка, радост да донесе во семејството и нека ја повлече сета среќа која ја навестуваат постарите - благосостојба, напредок и живот во изобилство од среќа и љубов.

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Со Закон казината и обложувалниците подалеку од училиштата

Со измени на Законот за игри на среќа објектите од овој сектор, казина,

Повеќе

Гевгелија вечерва со висока загаденост на воздухот

Гевгелија вечерва на апликацијата „Мој воздух“ осамна на листата на градови во

Повеќе

Кај Прдејци утрово спречен шверц на мигранти

Денеска, во полноќните часови, поточно 01:00 часот после полноќ полицијта

Повеќе

Донација од НОЕЛ за Болницата во Гевгелија

Пред нова година беше најавата за донација, а денеска истата беше предадена -

Повеќе

Горивата поевтинуваат за 2 денари, од ноќеска на полноќ

Вонредна седница на Регултароната комисија за енергетика, во која бензините од

Повеќе

Почина Бранка Станковска - доајенот на македонското спикерство

Попладнево, во Скопје почина првиот глас на Радиотелевизија „Скопје“,

Повеќе

Воспитувачки во Белград малтретирале 2-3 годишни дечиња

Со нога на детското стомаче, шамари, тегнење за раце, заклучување.
Во

Повеќе

Собранието со 62 гласа „ЗА“ го донесе Законот за попис

Собранието денeска со 62 гласа „за“, без „воздржани“ и без „против“ го донесе

Повеќе

Џо Бајден ја превзеде функцијата претседател на САД

Со свечена церемонија на која не присуствуваше претходникот Трамп, денеска

Повеќе

Од јануари пензиите повисоки за 185 денари

Усогласувањето на пензиите со трошоците за живот донесе покачување на пензиите

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.