Богданци го доби првото новороденче во Новата 2021

Петок, 08 Јануари 2021

Најновиот жител на општина Богданци е малата Тијана која е родена на 4 јануари 2021 во Одделението за Гинекологија и акушерство при Општа Болница Гевгелија.

Првороденчето за оваа јужна општина годинава го донесе на свет мајката Марица Олумчев (36 годишна) од Богданци, на која што ова и е прва рожба. Бебенцето е родено со тежина од 3.350 грама и должина од 50 сантиметри. Малата Тијана дојде на свет со првиот изведен царски рез во 2021 во ГА одделение при гевгелиската Болница. 

Здравото женско бебе според народното верување треба да донесе бериќет и напредок за општината.
Вакви се верувањата.
А во реалниот организиран општествен живот во заеднцата постои одлука за дарување на најновиот жител на Општината. Така, завчера, градоначалникот на општина Богданци, Блаже Шапов ја посети родилката и малата Тијана и им врачи пригодни подароци, во вид на средства за одржување нега на бебенцето, како и паричен надомест одвоен од Буџетот на Општината за новородено бебе.

Советот на Општина Богданци и оваа година донесе одлука за доделување на еднократен паричен надомест на првороденото бебе во износ 10.000 денари и по 4.000 денари за секое родено бебе во текот на целата година.

Од локалната самоуправа им посакаа здравје, среќа, успех и долг живот на среќната мајка и новороденчето.Last modified on Петок, 08 Јануари 2021 - 17:42

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Со Закон казината и обложувалниците подалеку од училиштата

Со измени на Законот за игри на среќа објектите од овој сектор, казина,

Повеќе

Гевгелија вечерва со висока загаденост на воздухот

Гевгелија вечерва на апликацијата „Мој воздух“ осамна на листата на градови во

Повеќе

Кај Прдејци утрово спречен шверц на мигранти

Денеска, во полноќните часови, поточно 01:00 часот после полноќ полицијта

Повеќе

Донација од НОЕЛ за Болницата во Гевгелија

Пред нова година беше најавата за донација, а денеска истата беше предадена -

Повеќе

Горивата поевтинуваат за 2 денари, од ноќеска на полноќ

Вонредна седница на Регултароната комисија за енергетика, во која бензините од

Повеќе

Почина Бранка Станковска - доајенот на македонското спикерство

Попладнево, во Скопје почина првиот глас на Радиотелевизија „Скопје“,

Повеќе

Воспитувачки во Белград малтретирале 2-3 годишни дечиња

Со нога на детското стомаче, шамари, тегнење за раце, заклучување.
Во

Повеќе

Собранието со 62 гласа „ЗА“ го донесе Законот за попис

Собранието денeска со 62 гласа „за“, без „воздржани“ и без „против“ го донесе

Повеќе

Џо Бајден ја превзеде функцијата претседател на САД

Со свечена церемонија на која не присуствуваше претходникот Трамп, денеска

Повеќе

Од јануари пензиите повисоки за 185 денари

Усогласувањето на пензиите со трошоците за живот донесе покачување на пензиите

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.