Здраво машко новороденче е најновиот жител на Гевгелија

Петок, 08 Јануари 2021

Во осмиот ден од јануари во Гинеколошко-акушерското Одделение при Општа Болница Гевгелија се роди првото новороденче кое е најновиот жител на Општина Гевгелија.

Здраво машко детенце тешко 3.650 грама со должина од 52 сантиметри по природен пат родено е денеска во 14:30 часот од мајката Чабулева Ивана (30 годишна). На среќната мајка ова и' е трета рожба, по првородениот син кој има 4 години и 3 месеци и 2,5 годишната ќеркичка на кои ќе им се придружи во игрите и радоста и денеска роденото братче.

Новороденчето се' уште нема име, за што дополнително ќе се договорат сопружниците, не' извести Марија Шутарова, акушерка во ГА Одделение при гевгелиската Болница која го породи најновиот гевгелиски жител и го заведе во болничкиот дневник како трета рожба во ова Одделение за 2021 година. (Првороденото е малата Роза од Дојран родена на 2.01.2021, а второто е Тијана која дојде на свет со царски рез на 4.01.2021 и денеска замина во домот со својата мајка во Богданци, н.з.).

Честитки на мајката Ивана за денес родениот син, за новата принова во семејството, воедно и' посакуваме заедно со новороденчето да имаат здравје, среќа и многу радости во семејството.

 

Last modified on Петок, 08 Јануари 2021 - 18:33

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Со Закон казината и обложувалниците подалеку од училиштата

Со измени на Законот за игри на среќа објектите од овој сектор, казина,

Повеќе

Гевгелија вечерва со висока загаденост на воздухот

Гевгелија вечерва на апликацијата „Мој воздух“ осамна на листата на градови во

Повеќе

Кај Прдејци утрово спречен шверц на мигранти

Денеска, во полноќните часови, поточно 01:00 часот после полноќ полицијта

Повеќе

Донација од НОЕЛ за Болницата во Гевгелија

Пред нова година беше најавата за донација, а денеска истата беше предадена -

Повеќе

Горивата поевтинуваат за 2 денари, од ноќеска на полноќ

Вонредна седница на Регултароната комисија за енергетика, во која бензините од

Повеќе

Почина Бранка Станковска - доајенот на македонското спикерство

Попладнево, во Скопје почина првиот глас на Радиотелевизија „Скопје“,

Повеќе

Воспитувачки во Белград малтретирале 2-3 годишни дечиња

Со нога на детското стомаче, шамари, тегнење за раце, заклучување.
Во

Повеќе

Собранието со 62 гласа „ЗА“ го донесе Законот за попис

Собранието денeска со 62 гласа „за“, без „воздржани“ и без „против“ го донесе

Повеќе

Џо Бајден ја превзеде функцијата претседател на САД

Со свечена церемонија на која не присуствуваше претходникот Трамп, денеска

Повеќе

Од јануари пензиите повисоки за 185 денари

Усогласувањето на пензиите со трошоците за живот донесе покачување на пензиите

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.